Autentické príbehy, nadčasové témy

Jean Paul Getty – majster v obchodovaní

0

Bol najbohatším mužom svojej doby. Mal takmer všetko, na čo si pomyslel. Viedol úspešnú ropnú spoločnosť, dokonca založil vlastné múzeum s jedinečnými pokladmi antiky. Napriek rozprávkovému majetku sa však čoraz častejšie cítil sám a opustený. Začína sa zaujímavý príbeh majstra v obchodovaní Jeana Paula Gettyho.


Radosť z prvého milióna

Ľudia ho nazývali krutým a sebeckým. No on sa napriek tomu nezmenil. Jean Paul Getty, muž ktorého magazín Fortune kedysi označil za najbohatšieho žijúceho Američana, sa narodil v meste Minneapolis 15. decembra 1892. Hoci mu rodičia ako malému chlapcovi vštepovali typické protestantské hodnoty, Jean Paul si vytvoril vlastné pravidlá.  Nemal ešte ani 15 rokov a už spoznával divoké stránky života. Inšpiroval sa hlavne postavou a príbehom rímskeho cisára Hadriána, o ktorom legenda hovorí, že vystriedal 400 mileniek. Rodičia Jeana Paula v jeho výstrelkoch nepodporovali a namiesto toho ho poslali ďalej študovať. Pobyt rebelanta na prestížnom Oxforde sa vyvíjal nadmieru dobre. Po promóciách z ekonómie a politických vied začal mladík pracovať s otcom na ropných poliach v Oklahome. Práve čierne zlato sa stalo ideálnou voľbou pre úspešné investovanie, s vysokou šancou návratnosti financií. Už ako 23-ročný mohol Jean Paul obdivovať svoj prvý zarobený milión. Naskytla sa mu tak šanca vrátiť peniaze, ktoré si predtým požičal od otca a zároveň možnosť žiť si „na vysokej nohe”.


Otcove pochybnosti

Gettyho schopnosť zarábať veľké peniaze vzbudzovala v ľuďoch úžas i obdiv. Svoje výrazné obchodné vlohy uplatnil v mnohých naozaj dobrodružných transakciách a jednaniach. Získal podiely v Pacific Zes Turn a tiež predostrel plány ako oslabiť konkurenta Tidewater Associated Company. Jeanova Paulova matka ohromená schopnosťami a víziou svojho syna mu napokon prenechala opraty rodinnej spoločnosti Getty Oil. A to aj napriek tomu, že George Franklin Getty svojmu potomkovi príliš neveril. Nezmieril sa s jeho rozšafným spôsobom života a aj preto mu na smrteľnej posteli neprenechal rodinný podnik. Podceňovaný syn však prekvapil a svoje výdavky mal pod kontrolou. Ako inak by sa tento obchodný génius ocitol v roku 1966 na stránkach Guinessovej knihy rekordov? A to ešte predtým, v roku 1957 sa objavil aj na samom vrchole rebríčka magazínu Fortune. Samozrejme ako obvykle, v rubrike „najväčší boháči”. Zaujímavý je Gettyho názor, ktorý vyslovil za života. „Bez elementárnej neistoty,  rizika, že prídete možno o všetko, by dosiahnutie úspechu bolo jednoduché, rutinné a… nezaujímavé.”

Ako cisár Hadrián

Pre Jeana Paula Gettyho boli neistota a riziko sladkým pokušením. Dedičstvo po otcovi, rodinnú spoločnosť napokon spojil s korporáciou Tidwater Associated Oil. A práve táto fúzia sa stala pre obchodníka z Minnesoty veľkým komerčným víťazstvom. Vďaka ropnému gigantu si ročne prilepšil o pol milióna dolárov. Od daného momentu sa Getty nebránil ďalšiemu obstarávaniu a následnému spájaniu menších spoločností. Tak ako jeho profesný život prekvital, v súkromí ho šťastie obchádzalo. Jean Paulovi stroskotalo dovedna päť manželstiev a navyše ľudia z okolia spochybňovali jeho ľudskosť. Nuž, ženy veru zbieral ako krásne antické umenie. Mimoriadne rád spomínal najmä na chvíle strávené s Marie Tessier, aristokratkou, ktorá bola v príbuzenstve s rodinou Romanovovcov. Okrem nežnejšieho pohlavia si Getty potrpel na luxus. Po 2. svetovej vojne sa dokonca stal majiteľom veľkej usadlosti v britskom Surrey. Okolo domu s mohutnými múrmi pripomínajúcimi obdobie stredoveku, postavil armádu osobných strážcov. Opäť sa „zahral” na mocného rímskeho vládcu Hadriána a obstaral si dvoch levov. Dovolil im revať uprostred luxusného obydlia. Okrem toho do rezidencie nainštaloval niekoľko telefónnych automatov pre hostí a služobníkov.


Sám a bohatý

V roku 1973 sa v živote Jeana Paula Gettyho odohrala tragédia. Jeho nedospelého vnuka uniesli zločinci a požadovali trojmiliónové výkupné. Dokonca hrozili, že v prípade nevyplatení peňazí chlapcovi ublížia. Až nepríjemná zásielka s videonahrávkou rozhýbala neochotného starého otca k činu. Dovtedy netaktne tvrdil, že keby mal začať platiť, unášali by mu jedného vnuka za druhým. Týmto výrokom dal Getty za pravdu tým, ktorí sa o ňom vyjadrovali ako o krutom a neľútostnom človeku. Veľký obchodník, rebel a zároveň milovník luxusu a žien opustil tento svet ako 83-ročný 6. júna 1976 po rakovine prostaty. Hoci oplýval bohatstvom, cítil sa sám a opustený. Miliardár po sebe zanechal úspešný ropný podnik i navštevované Múzeum Paula Gettyho v Los Angeles s bohatou súkromnou zbierkou antického umenia. Spoločnosť BBS, ktorá o úmrtí informovala, sa vyjadrila jasne. „Bol to najbohatší, najsebeckejší a zároveň najosamelejší muž na svete.”      

Marcel Letko                                                               Photos: ISIFA, PRESS

www.getty.edu