Hľadať

Jeseň je iba začiatok

Jeseň je iba začiatok

The falling leaves drift by the window, the autumn leaves of red and gold, spieva Nat King Cole vo svojej krásnej skladbe Autumn leaves a my už, napriek krásnemu babiemu letu, ktoré nám vynahradilo sychravé dni počas leta, nemôžeme pred jesennými dňami viac zatvárať oči. Prečo by sme to aj robili, veď príroda v žiadnom ročnom období neponúka takú pastvu pre oči ako práve teraz.

Mnohí si jeseň spájame s melanchóliou a únavou, no skúsili sme sa niekedy zamyslieť, prečo sa poniektorí z nás cítia viac unavení ako počas iných ročných období? Jeseň symbolizuje prechod medzi letom, pre ktoré je príznačná ohnivá energia a zimou, ktorá je charakterizovaná pomalou vnútornou energiou siahajúcou do hĺbky. Tento prechod môže byť pre mnohých náročný, pretože zápasia so všetkým, čo sa v nich nahromadilo počas uplynulého roka. Pozrime sa navôkol, ako sa čistí príroda. Stromy zhadzujú so seba svoje lístie, aby sa o niekoľko mesiacov mohli popýšiť novým. Jeseň je pre to ideálnym obdobím, aby sme aj my zo seba zhodili bremená, ktoré nás ťažia a aby sme sa odpútali od situácií, ktoré nám neprospievajú. Mnohí upratujú svoje domovy a pripravujú ich na nadchádzajúcu zimu, no koľkí upraceme aj svoj domov v srdci, ktorý je vyhradený len pre nás, každého osobitne? Či už harmonizujete svoju vnútro a okolie podľa feng shui, alebo máte vlastný recept na vytvorenie jesennej pohody, smelo do toho.

Keby ste sa postavili pod košatý strom, a zo zeme pozbierali zopár listov, skoro všetky by boli červenej, oranžovej, hnedej či žltej farby. A to je predsa paleta výsostne pozitívnych farieb, ktoré vás už len pri pohľade zahrejú. Rovnako ako káva alebo čaj, ktorú si vypijete zababušení do teplej deky alebo pri plamienkoch ohňa v krbe. A že sem tam zaprší a zubaté slnko skryje svoje lúče? Konečne máte čas na svoje obľúbené knihy a všetky činnosti, ktoré ste počas rušného leta zanedbávali. A ak vám doma pobehujú deti a dožadujú sa niečoho zábavného, čo im v iné ročné obdobie nemôžete ponúknuť, vyrobte si s nimi šarkana a počkajte na prvý priaznivý vietor či pošlite ich pozbierať gaštany, z ktorých si môžete spolu vyrobiť vašu tohtoročnú postavičkovú kolekciu. Alebo si kúpte jedlé horúce gaštany a spestrite si s nimi prechádzku v centre mesta.

A keď sme už pri jesenných špecialitách, v neposlednom rade sa istotne všetci tešíme na obdobie kulinárskych hodov, čaká nás Beaujolais  Nouveau, ktoré zlanári každého priaznivca vína, alebo legendárne husacie hody s domácimi lokšami. Doprajte si plnými priehrštiami všetko, po čom vaše srdce túži a rozmaznávajte sa všetkým, čo vám tohtoročná jeseň ponúka. Užite si každý jeden deň, pretože čo nevidieť na naše dvere zaklope pre mnohých najkrajšia udalosť roka. Prírodu pokryje snehobiela prikrývka, mestom sa budú šíriť vianočné vône, snehuliaci sa na nás budú usmievať na každom kroku a v hlave nám budú víriť nápady na tie najlepšie vianočné darčeky, ktorými obdarujeme svojich blízkych. Zabudnite na stres, ktorý nemá vo vianočnom čase miesto, a naplno sa oddajte atmosfére, ktorú som sebou Vianoce prinášajú. Vychutnajte si punč, varené víno, medovníky a všetky dobroty, ktoré sa vám núkajú. A keď vás tuhá zima poženie rýchlejšie do tepla domova, ktorý je opradený vianočnou náladou typickou pre vašu rodinu, vychutnajte si každú sekundu. Lebo to je na Vianociach najkrajšie.

Rebecca Šafariková                                  Photos: ISIFA

http://www.sciencemadesimple.com/leaves.html

Mohlo by sa Vám páčiť