Hľadať

Kariéra ako z učebnice

Kariéra ako z učebnice

Golfista, dizajnér, filantrop. Jack Nicklaus sa v priebehu svojho vzrušujúceho života ocitol hneď v niekoľkých zaujímavých roliach. Či už súperil so zdatnou konkurenciou na ihrisku alebo vybavoval potrebné náležitosti pre sľubný charitatívny projekt, svoju „prácu“ vykonával vždy profesionálne a dôsledne. Rozličné výzvy Jacka fascinovali a čeliť sa im snažil s pevnou vôľou a odhodlaním. Plne spokojný bol až vtedy, keď sa na vlastné oči presvedčil, že odviedol maximum.

Dnes už svetoznámeho golfistu verejnosť prvýkrát výraznejšie registrovala v roku 1962. Mladý Nicklaus vtedy ukážkovo zabojoval v playoff na osemnásť jamiek počas prestížneho turnaja US Open. Bravúrne odrazil útok motivovaného Arnolda Palmera a zapísal si prvý z „Majorov“, teda víťazstiev na významnejších golfových podujatiach. V nasledujúcich dvadsiatich piatich rokoch sa tešil z rovnakého úspechu ešte sedemnásťkrát, čím nastavil latku pre nasledujúcu generáciu milovníkov „zeleného športu“ poriadne vysoko. Možno Tiger Woods niekedy prekoná veľkolepého Nicklausa, to však bude musieť predviesť opäť niečo zo zázračnej formy z vrcholného obdobia svojej kariéry.

Znie to neuveriteľne, ale odvtedy ako sa Jack stal golfovým profesionálom a zarobil prvý väčší „balík“ peňazí (v čase debutového víťazstva v US Open 33,33 amerických dolárov), uplynulo už takmer polstoročie. V súčasnosti je Nicklausovo meno nepochybne synonomom veľkoleposti a integrity. Žiaden iný golfista sa nestal výraznejším vyslancom „zeleného športu“ vo svete a už teraz môžeme povedať, že napodobiť výkony, výsledky a vo všeobecnosti prácu legendárneho Američana nebude pre Jackových krajanov i ostatných hráčov vôbec jednoduché. Nicklaus zvíťazil na turnajoch PGA Tour celkovo 73 krát a z prvého juniorského titulu v rodnom štáte Ohio sa tešil vo veku dvanásť rokov. Majstrovských trofejí v nižšej kategórii pridal v nasledujúcom období ešte päť…

Kariérový „grandslam“ zaznamenal Jack ako 26 ročný. V roku 1978 si navyše splnil veľký sen, keď konečne triumfoval na váženom podujatí British Open. O St. Andrews, jednom z najuctievanejších stredísk „zeleného športu“, sa americký rekordér vyjadroval s úctou a v mnohých superlatívoch. Plne si totiž uvedomoval náročnosť tamojšieho golfového terénu i dodatočný tlak, ktorý na hráča na danom mieste pôsobí.
Ak chcete, aby si vás ľudia ešte dlho uchovali v pamäti, musíte vyhrať Open v St. Andrews,„radí skúsený rodák z mesta Columbus, ktorého priatelia, kolegovia a súperi radi prezývali Golden Bear (Zlatý medveď).

Výnimočný terén v St. Andrews inšpiroval Jacka Nicklausa pri navrhovaní niekoľkých svetových ihrísk. Neraz mal v mysli predstavu ako vytvoriť podobne atraktívny golfový skvost, ktorý by sa stal obľúbeným medzi hráčmi i divákmi. Nová „zábavka“ vyústila do spustenia seriózneho projektu, postavenom na spolupráci Jacka so švagrom a synmi. V súčasnosti je už spoločnosť Nicklaus Design zodpovedná za návrhy dvestovky kvalitných golfových ihrísk. Do tejto skupinky sa postupne začlenili napríklad Muirfield Village, Shoal Creek alebo Castle Pines. Jack taktiež zaujal aj tvorbou vlastných kníh rozoberajúcich problematiku výučby golfu i neuveriteľne zanietenou prácou na mnohých charitatívnych projektoch.

Nicklaus, ktorý bol v roku 1974 slávnostne uvedený do golfovej siene slávy, vyhral posledný osemnásty Major Championship presne pred štvrťstoročím. Na ihrisku sa však objavoval ako hráč-senior aj v novom miléniu. Posledný rok jeho bohatej, mnohými úspechmi vyšperkovanej kariéry žiaľ poznačila tragédia. Jack prišiel o sedemnásťmesačného vnuka a golf hral v tom čase predovšetkým preto, aby nemusel neustále myslieť na smutnú udalosť. V roli regulárneho súťažiaceho sa naposledy predstavil 15. júla 2005 na pôde obľúbeného St. Andrews. Keď absolvoval posledný úder, publikum venovalo vtedy 65 ročnej legende desaťminútový aplaus. Standing ovation si však tento velikán bezpochyby zaslúžil…

Úspechy a ocenenia Jacka Nicklausa v skratke:
Prvenstvá:
Masters Tournament – 6x (1963, 1965, 1966, 1972, 1975, 1986
US Open – 4x (1962, 1967, 1972, 1980)
The British Open Championship – 3x (1966, 1970, 1978)
PGA Championship – 5x (1963, 1971, 1973, 1975, 1980)
Víťazstvá Major Championship spolu: 18
Víťazstvá v rámci PGA tour – 73

Ocenenia:
Uvedenie do golfovej siene slávy – rok 1974
PGA hráč roka – 1967, 1972, 1973, 975, 1976
Bob Jones Award – 1975
Payne Stewart Award – 2000
PGA Tour Lifetime Achievement Award – 2008

Words: Marcel Letko                                                                  Photos: ISIFA

www.nicklaus.com

Mohlo by sa Vám páčiť