Hľadať

Karneval v Riu je zábavnou udalosťou roka

Každý rok, presne 40 dní pred začiatkom Veľkej noci, sa ulice brazílskeho mesta Rio de Janiero na štyri dni premenia na centrum svetovej zábavy. S týmto mestom sa neoddeliteľne spája tradičný karneval (v portugalčine Carnaval), ktorý je najznámejšou udalosťou v oblasti zábavy na svete.

Jeho korene siahajú až do 17. storočia. Tento rok už zrejme odletieť za zábavou do Ria nestihnete, preto vám – aspoň sprostredkovane – ponúkame krátky pohľad na karneval v Riu spravodajským objektívom.

Karnevalov rôznych veľkostí je každý rok na celom svete obrovské množstvo. Rio de Janiero sa však hrdí titulom „Karnevalové hlavné mesto sveta“. Nejde len o najväčší karneval, ale tiež o jednu z najzaujímavejších prehliadok umenia. Svedčí o tom aj počet návštevníkov zo zahraničia. Ich počet sa pohybuje približne okolo čísla 500-tisíc. Návšteva Ria v čase konania karnevalu je ideálna – návštevníkom umožňuje dokonale spoznať mesto a zabaviť sa tak, ako nikdy predtým.

Ceremónia sa začína vždy v sobotu a končí v utorok. Tento rok pripadol jeho prvý deň na 21. februára, otváracia ceremónia spojená s korunovaním karnevalovho kráľa Moma, ktorému kľúče od mesta tradične odovzdal starosta Rio de Janiera. V utorok ukončí karneval kostýmový bál gayov v Rio Scala.

Zábava v Riu však nie je len o divokých kostýmoch a maskách v uliciach. Karneval sprevádza množstvo doplnkových podujatí – napríklad množstvo bálov, škola samby a tanečné párty v uliciach.V Brazílii je v tomto ročnom období leto, v uliciach Ria teda nie je nezvyčajné stretnúť polonahé krásavice tancujúce v rytmoch samby. Karneval je tradičnou oslavou pestrosti, veselosti a najbláznivejších kostýmov.

Centrom karnevalového diania a defilovania účastníkov či alegorických vozov je tzv. Sambódromo – viac ako 800-metrové javisko. Tisícky oslavujúcich si vyžadujú určitú organizáciu, preto počas karnevalu stretnete osoby s funkciou „carnavalescos“. Tí sa starajú o poriadok počas karnevalu a vedú celé sprievody.

František Kvarda              Photos: ISIFA

www.rio-carnival.net 

Mohlo by sa Vám páčiť