Hľadať

Katrina Markoff, vládkyňa ríše čokolády

Katrina Markoff je odvážny človek. Indiánska národnosť a macedónske korene sú zriedkavou kombináciou pre umelca a podnikateľa, ktorý je  schopný zmiešať, navonok nie najvhodnejšie ingrediencie, a premeniť ich na zlato. Jej babička, ktorá ju učila, že láska ide cez žalúdok, nebola ani prekvapená, keď jej Katrina ukázala vlastnoručne vyrobenú čokoládu v parádnom balení, ale z milovaných praliniek bola celá preč.

Majiteľka a zakladateľka Vosges Haut-Chocolat

Za značkou Vosges Haut-Chocolat stojí majiteľka a tvorivá duša, ktorá v roku 1995  absolvovala Vanderbiltovu Univerzitu s titulom z psychológie a chémie. Už tri dni po promócii odišla  Markoffová za svojím snom, keď odcestovala do Paríža skúmať a učiť sa kulinárske umenie. Rok študovala na Le Cordon Bleu a skončila ho s veľkým diplomom z Kuchárstva a cukrárstva, a tiež s diplomom v odbore vinár.

Z Paríža sa Markoffová pustila na osem mesačnú cestu okolo sveta, ktorej hlavným cieľom bolo skúmanie rozličných jedál. Študovala jedinečnosti pôvodnej kuchyne Francúzska, Španielska, Thajska, Kórey, Vietnamu, Singapuru, Číny, Austrálie a Havaja.

Praxovala v rôznych špičkových reštauráciách, vrátane hotela Crilllon v Paríži vo Francúzsku. Tiež v El Bulli v Rosas, ako aj Arzak a Martin Berasategui – obe sa nachádzajú v San Sebastiane, v Španielsku. Ukončila štúdium aj na The Thai – kuchárskej škole v Oriental Hotel v Bangkoku, Thajsku, Chiva Som School v Hua Hin, v Thajsku. Počas jej ciest po Ázii ju uchvátili miestne koreniny a trh potravín.

Na základe týchto medzinárodných skúseností vypracovala svoju koncepciu exotických praliniek. Tavením na rôznom stupni rôznych korenín, kvetov, koreňov, rastlín a likérov s výberovou čokoládou, vyvinula unikátny chuťový vnem každej jednej pralinky. Všetko robila s jediným cieľom, aby vyhovela svojim zákazníkom a kráčala s dobou. Každé zahryznutie do bonbónu oslovuje všetky zmysly – čuch, chuť, sluch, hmat a zrak.

Katrina má na starosti všetky kulinárske postupy vo firme Vosges Haut-Chocolat, vrátane výskumu a vývoja. Vytvorila unikátne kúsky a kreatívne hľadá ďalšie partnerské príležitosti pre stále sa rozvíjajúcu spoločnosť. Jej vedenie a riadenie vždy sleduje vývoj a rozvoj obchodu, ako aj rozvoj firemnej kultúry, ktorá sa snaží nájsť rovnováhu mysle, tela a duše na pracovnom mieste. Keď navštívite jej joga a meditačnú miestnosť v centrále spoločnosti, pochopíte, že nie je len atraktívnym obalom na pralinky. Markoffová neustále pracuje na zlepšení a rozšírení poslania Vosges Haut-Chocolat – priniesť pokoj do uponáhľaného sveta aj prostredníctvom čokolády. Katrininu snahu potvrdzuje aj získanie platinovej plakety LEED, ktorá predstavuje ocenenie za vybudovanie zelenej prevádzky, a zároveň je dôkazom jej globálneho povedomia, tiež jej oddanosti k neustále sa vyvíjajúcej značke.


Čokoládová cesta okolo sveta

Snaženie Katriny Markoffovej charakterizujú unikátne produkty, ktoré ponúkajú rozličné chute z rôznych kútov sveta. Vydajte sa s nami na prieskum do zaujímavých končín našej planéty.
Maďarsko, Francúzsko, India, Japonsko. Spoznajte chuť týchto krajín netradičným spôsobom, prostredníctvom čokolády. Áno, virtuálne cestovať sa dá aj pomocou tejto lahodnej sladkej pochúťky. Exkluzívna značka Vosges Haut-Chocolat má vo svojej ponuke truffle špeciálnych „miestnych“ chutí.
Začnime u našich južných susedov: Bonbóny Budapest vás možno najprv mierne zaskočia, predstavujú totiž kombináciu belgickej tmavej čokolády, čerstvej smotany a sladkej maďarskej papriky. Čokoládový vietor smeruje od Balatonu k Stredomoriu, k francúzskym bonbónom Viola. Verili by ste, že nádherné purpurové kvety fialiek môžu aj vynikajúco chutiť?

Európy bolo dosť, čo takto zamieriť ponad Himaláje priamo do Indie a objaviť tajomstvo trufflov Naga. Ich výnimočnú chuť má na svedomí kokosový extrakt, prvotriedna mliečna čokoláda a štipka kari korenia. Exotické, ale o to chutnejšie. Ostaňme ešte chvíľu v Ázii – čo poviete na spojenie zázvoru a wasabi v pralinkách Black Pearl? Tušíte, že wasabi sa spája so suši? Správne, mikrocestu okolo čokoládového sveta sme zakončili v Japonsku.

Aj najväčší „čokoskeptik“ zrejme po prečítaní ostatných riadkov prestal pochybovať, že čokoláda od firmy Vosges je unikátna. A to nielen pokiaľ ide o kvalitu surovín a citlivosť spracovania, ale aj o kreativitu v oblasti použitých korenín a príchutí. Pridať do tradične vnímanej sladkosti papriku či kari, to je kreativita s veľkým „K“. Úspech značky však potvrdzuje, že jej zakladateľka stavila na správnu kartu.

Bonbóny, teda konkrétne truffle od Vosges sú vyrábané zásadne ručne a ich kvalitu osobne garantuje Katrina Markoffová. Do svojich čokoládových výtvorov vnáša poznatky klasického francúzskeho cukrárstva, ktoré kombinuje so svojou invenciou. Tá však pri bonbónoch ako takých nekončí. Exkluzívna čokoláda si predsa zaslúži exkluzívne balenie. Malé a chutné čokoládové umelecké dielka Katrinina firma (mimochodom, sídli v americkom Chicagu) balí zásadne do charakteristických purpurových darčekových škatúľ.

Jedinečnú chuť čokoládových pochúťok Vosges už ochutnal celý rad známych osobností. Pre zaujímavosť spomeňme Cameron Diaz,  Isabellu Rosselini, Sharon Stone, Robina Williamsa, či  Davida Schwimmera. Katrine a jej firme nejde len o zisk – podporuje z neho napríklad aktivistov snažiacich sa o zastavenie násilia na deťoch a ženách.

Katrina Markoff získala za svoju vytrvalú prácu a úspešnú spoločnosť celý rad ocenení. Magazín Entrepreneur spoločne s Open American Express ju vyhlásil za „Woman of the Year 2008″ –  ženu roka 2008, v roku 2004 dostala ocenenie „Kulinársky umelec roka“ od magazínu Bon Appetit. Trikrát za sebou – v roku 2004, 2005 a 2006 zaradil Inc Magazine spoločnosť Vosges medzi 500 najrýchlejšie rastúcich firiem v USA.

Alica Štrbavá, František Kvarda       Photos: Katrina Markoff Archive

www.vosgeschocolate.com

Mohlo by sa Vám páčiť