Hľadať

KISS ma drží už dlho

KISS ma drží už dlho

Pohľad fanúšika na svoju obľúbenú skupinu môže byť  v princípe zaujímavou odpoveďou na otázku, prečo si ju ľudia obľúbili. Keď v máji vystúpila v Bratislave skupina KISS, tak som v radoch fanúšikov stretol generálneho konzula Juhoafrickej republiky Milana Lopašovského. Zaujímalo ma, ako sa dostal ku KISS, prečo ho hudba tejto skupiny zaujala a ako si vychutnával koncert. 

Na konci mája vystúpila v Bratislave skupina KISS. Okrem toho, že ste si vychutnal atmosféru koncertu, ste mali možnosť odfotografovať sa kapelou a tiež so svojím idolom – Geneom Simmonsom. Naplnila vás táto krátka chvíľka?

Mal som šťastie, že som dostal šancu odfotografovať sa pred koncertom s členmi skupiny. Priznám sa, že keď sa objavili v kostýmoch, so známym make-upom, pocítil som rešpekt a zároveň absolútnu eufóriu. Predstavte si, že roky patríte k fanúšikom KISS, kupujete si ich albumy, navštevujete ich koncerty a odrazu sa postavíte priamo k nim. To je skutočne úžasný pocit a mne sa dokonca podarilo odfotografovať priamo s lídrom kapely – Geneom Simmonsom. Keď sme spolu stáli na „pľaci“, plece pri pleci, tak som sa Genea spýtal, či ho môžem objať. Jednoducho som to musel urobiť.  Bol to asi jediný moment v mojom živote, kedy mal potešilo objatie so 61-ročným chlapom s pomaľovanou tvárou. Aj keď sa tento moment nepodarilo zachytiť na fotografii, pretože čas vymedzený na fotografovanie bol limitovaný manažmentom KISS, podarilo sa mi splniť svoj detsky sen. Hoci som už v minulosti mal šancu vidieť KISS, dokonca pohovoriť si s Paulom Stanleym, Gene Simmons bol vždy mojím idolom.  

Kedy ste zistili, že ste KISS pozitívny?

KISS som objavil ešte počas mojich študentských rokov, v dobe totality, kedy táto skupina bola jednak symbolom revolty, vzdoru, a na druhej strane som sa chcel odlíšiť, ako to robila aj samotná kapela. Ich poňatie šou, masky, ale aj samotná hudba, ktorá sa zakladala na melodických refrénoch ma dokázali zaujať. Práve preto ma nadchli a začal som sa intenzívnejšie o nich zaujímať. Sledoval som život kapely, kupoval som si platne, ktoré bolo možné zohnať jedine načierno od rôznych odvážlivcov, hltal každú novú informáciu zo zákulisia. Roky plynuli, doba sa zmenila a tak isto vzrástli šance uvidieť skupinu na koncertných pódiách. Navštívil som koncerty vo Viedni i v Prahe.

Keď som sa dozvedel, že KISS vystúpi v Bratislave, najskôr som to považoval za dobrý  vtip. Nechcelo sa mi veriť, že táto legenda vystúpi u nás. No realita bola potešujúca. Keď sa dnes vrátim do minulosti, tak sa zabávam, pretože pokiaľ by pred revolúciou niekto tvrdil, že v Bratislave vystúpi KISS, považovali by ho všetci za chorého. Pomyslenie na takúto možnosť pripomínalo skôr najhrubšie sci-fi. No časy sa menia a KISS sme mohli vidieť aj u nás. 

Ako sa vám páčil koncert v Bratislave?

Koncert bol skvelý. Myslím si, že ich tradičný slogan, s ktorým vždy začínajú koncerty – „you wanted the best….you got the best“ – do bodky naplnil moje očakávania. Bola šou plná energie, svetelných efektov, pyrotechniky a mužov, ktorí v maskách dokázali priviesť fanúšikov do varu. Keď si uvedomíte, že Gene Simons má 61 rokov a Paul Stanley 58, tak musíte len obdivovať ich vitalitu. Aj v tomto veku dokázali spolu s o niečo mladšími kolegami, zabaviť dav fanúšikov na štadióne. 

Na záver by som sa vás spýtal ešte jednu otázku. Čo vás na skupine KISS fascinuje?

Ako som už spomínal, mám rád ich šou, hudbu, kostýmy, masky, ale hlavne ich prístup k životu. Pokiaľ sa zameriate na hlavné postavy KISS –  Genea Simmonsa a Paula Stanleyho – tak s prekvapením zistíte, že pod ich maskami sa skrývajú absolútne odlišné osoby. Gene, ktorý stelesňuje so svojou maskou komiksovú postavu démona, patrí k mimoriadne nadaným ľuďom. Práve vďaka nemu sa KISS dostal tam, kde v súčasnosti je. Marketing a obchod sú jeho silné stránky. Paul Stanley je tiež zvláštna osobnosť. Na pódiu sa mení na miláčika žien, zvodcu, ktorý vrtí zadkom, provokuje, pričom v súkromí je skôr utiahnutý, venuje sa maľovaniu. Najzaujímavejší je ich životný štýl, ktorý vôbec nemapuje divoký spôsob á la sex, drogy a rokenrol. Alkohol a iné podporné prostriedky si k nim cestu nenašli. Aj to je jeden z faktov, ktorý ma dokáže fascinovať. 

Peter Fritz                                                Photos. Archív Milana Lopašovského, XL Promotion

Mohlo by sa Vám páčiť