Hľadať

Kráľ svadobných rób

Kráľ svadobných rób

Zdá sa, že Oscar de la Renta bol priam predurčený k tomu, aby sa stal svetovo uznávaným návrhárom. Mnohé dámy citlivému umelcovi dodnes skladajú pocty a oceňujú dizajn jeho dôvtipných večerných šiat, vďaka ktorým žiaria v prominentnej spoločnosti. V nádherných róbach od slávneho návrhára môžu bez obáv vyraziť na romantické schôdzky, predstavenia v divadle, či stretnutia okázalejšieho charakteru.

Dnes už 79-ročný de la Renta bol minulosti skutočným workoholikom, mimoriadne oddaným svetu látok. Rešpektovanému návrhárovi pritom istý čas trvalo, kým našiel to správne smerovanie v živote. Nakoniec však pochopil, že jeho poslaním je zaoberať sa dizajnom šiat a módnych doplnkov a nie zamyslene postávať pred plátnom so štetcom v ruke. Oscar de la Renta totiž pôvodne podľahol maliarstvu, pričom výtvarné umenie dokonca aj študoval na univerzite Academy of San Fernando v Madride. Výnimočný cit pre kresbu však mohol veľmi dobre využiť aj neskôr pri tvorbe návrhov pre elitu španielskeho módneho dizajnu. Skvelú príležitosť dostal u uznávaného Cristobala Balenciagu.

Prvým výraznejším úspechom nadaného umelca bolo získanie si dôvery manželky amerického veľvyslanca Lodgea. Vysokopostavenej dáme sa zapáčili Oscarove nápadité návrhy a aj preto ho poverila dizajnovaním svadobných šiat pre dcéru Beatrice. Písal sa rok 1956. O 7 rokov neskôr už de la Renta delil svoj vzácny čas medzi viaceré projekty. Pre Elizabeth Ardenovú navrhoval zákaznícke odevy a pre konkurenčnú značku Christian Dior-New York zasa prevádzal dizajn topánok a doplnkov. Diana Vreeland, editorka známeho magazínu Vogue Oscarovi poradila, aby svoju pozornosť koncentroval predovšetkým na spoločnosť Arden. Vyslovený názor odôvodnila slovami, „že s nimi tvoja reputácia porastie rýchlejšie“. Už v roku 1965 však návrhár presedlal ku Jane Derbyovej, ktorú po jej smrti nahradil na vedúcom poste. Onedlho svet spoznal jeho vlastnú módnu značku.

De La Renta sa narodil v Dominikánskej republike a svoj latinsko-americký temperament často využíval pri práci. Vsádzal na pestré a živelné farby, luxusné látky i okázalé doplnky. Postupom času sa mu podarilo utvoriť si detailnejší obraz o svete žien, po čom z hľadiska módy túžia a čo potrebujú. Počas 55 rokov trvajúcej kariéry si De La Renta vybudoval povesť extravagantného dizajnéra, ktorý sa nebojí skúšať, experimentovať a šokovať. V jeho kolekciách je možné nájsť výnimočné odevy rozmanitých farieb od nebeskej modrej, sýto oranžovej a jasno žltej až po „šťavnatú“ olivovú. Dokonca ani šaty bielych, prípadne čiernych odtieňov nepôsobia nezaujímavo, ale vyzývavo a moderne. Je to aj kvôli autorovmu experimentátorstvu s etnickými motívmi.

V súvislosti s Oscarom De La Rentom nie je možné nespomenúť dizajn očarujúcich svadobných šiat. V tomto smere mu dokázala v minulosti výraznejšie konkurovať snáď len Vera Wang, ktorú sme si v našom miliónovom meste už predstavili. Bohato nariasené róby z návrhárskej dielne Oscara De La Rentu sú do detailov prepracované, harmonizujúce z hľadiska farieb, zvolených doplnkov a použitej látky. Skrášlené komplikovanými ozdobami, luxusnými výšivkami, či štruktúrovanými kvetmi pôsobia ako vystrihnuté z rozprávky. Jeden z magických De la Rentových modelov si obliekla na vlastnú svadbu dcéra bývalého amerického prezidenta Georga Busha, medzi fanúšikov romanticky založeného návrhára sa zaraďujú aj Hillary Clinton, Nancy Reagan, Gloria Guinness a Megan Fox.

Oscar de la Renta, ktorý čoskoro oslávi osemdesiatku sa v jednom z interview uskutočnenom v priebehu uplynulého roka rozhovoril o svojej minulosti, bohatej kariére v módnom priemysle i o predstavách, čomu sa hodlá venovať v budúcnosti. Talentovaného tvorcu, ktorého šaty je možné identifikovať podľa hlbokého výstrihu v tvare V a dobre vypracovaného pása, žiaľ v poslednom čase trápili zdravotné problémy. Aj preto sa hovorilo o redukovaní pracovných povinností a sústredení pozornosti na relax a odpočinok.

Marcel Letko                                                           Photos: ISIFA

www.oscardelarenta.com

Mohlo by sa Vám páčiť