Hľadať

Kráľovská kodanská

Kráľovská kodanská

Kráľovská kodanská je preslávená značka porcelánu, ktorej história siaha do roku 1775. Dodnes je známa a má vysoký kredit pre jej exkluzivitu, vysokú kvalitu porcelánových výrobkov a bezchybný dizajn a zručnosť. Rozoznáte ju podľa ručne maľovaného porcelánu v modro bielom prevedení.

Najstarším modelom značky je Blue Fluted (vrúbkovaný porcelán maľovaný modrou farbou). Bol to prvý servis vyrobený v Kráľovskej dánskej výrobni porcelánu a odvtedy je známy ako Servis č. 1. Nepretržite sa vyrába celých 230 rokov, a jeho jednoduchá, nadčasová dekorácia je rozpoznateľná a obľúbená po celom svete.

História Kráľovskej kodanskej

Kráľovská dánska výrobňa porcelánu, neskôr premenovaná na Kráľovskú kodanskú, vznikla ako výsledok pokusov lekárnika Frantz Heinrich Müller (1738-1820). Bol chemikom, ktorý sa zameriaval na mineralógiu. Od začiatku 70-ch rokov 18. storočia experimentoval so surovinami, ktoré sa nachádzali v tajnom čínskom recepte na výrobu porcelánu. Muller strávil veľa času a peňazí pri experimentoch v jeho malej peci na porcelán. V roku 1774 bol konečne pripravený a vyzval potenciálnych investorov kúpiť podiely v Dánskej porcelánovej fabrike, záujem bol však malý. Všetko sa zmenilo, keď sa kráľovná Juliane Marie a jej syn, následník trónu Frederik, stali partnermi v spoločnosti s ručením obmedzeným v roku 1775.

Takmer storočie patrila Kráľovská dánska výrobňa porcelánu kráľovskej rodine. V 1868 prešla do súkromných rúk ale ešte si udržala meno a výsadu zobrazovať kráľovskú štandardu. Nový umelecký  riaditeľ, maliar a architekt Arnold Krog dostal prvú úlohu – vdýchnuť nový život pôvodnému servisu vyrábanému vo fabrike – Blue Flueted. Navrhol vzor, ktorý využíval prírodné dekorácie. Nový porcelán ukázali na Svetovej výstave v Paríži v roku 1889 a počas nasledujúcich niekoľko rokov tento zdobený porcelán stal známy na celom svete.

 Alica Štrbavá       Photos: Royal Copenhagen Press

www.royalcopenhagen.com
www.royalcopenhagen.org

Mohlo by sa Vám páčiť