Hľadať

Kráľovské cestovanie naprieč Kanadou

Povedzte, nepáčilo by sa vám byť aspoň na niekoľko dní obletovanou „kráľovnou“, či uctievaným „kráľom“? Počas pútavej cesty vlakom Royal Canadian Pacific sa vám dostane takej výnimočnej pozornosti, akoby ste boli vzácnym a svetaskúseným diplomatom alebo dokonca vznešeným panovníkom pochádzajúcim z kráľovského rodu. Príležitosť zúčastniť sa kultúrno-poznávacieho pobytu si však môže dopriať len tridsiatka cestujúcich, nakoľko počet miest vo vlaku Royal Canadian Pacific je obmedzený.

Súčasťou luxusného dopravného prostriedku ponúkajúcom päthviezdičkové stravovacie služby je vozeň s otvorenou vyhliadkou, príjemné a útulné prostredie dotvára niekoľko malých, no vkusných salónikov. V nich sa pasažieri venujú rozmanitým aktivitám, no najčastejšie len tak duchaplne diskutujú. Niekoľkodňové cestovanie vlakom samozrejme počíta aj s priebežnými zastávkami na vopred stanovených miestach. Vďaka nim dostanú cestujúci príležitosť spoznávať nové, očarujúce lokality kanadskej krajiny, dokonca môžu navštíviť aj zaujímavé hudobné podujatia a koncerty, ktoré sú taktiež zahrnuté v pestrom itinerári vlaku.

Jestvuje len minimum dopravných prostriedkov s tak vysokou úrovňou služieb aké poskytuje Royal Canadian Pacific. Jedinečnú atmosféru jeho luxusných priestorov už mali možnosť v minulosti okúsiť aj také významné osobnosti ako kráľ Juraj VI. a jeho manželka, kráľovná Alžbeta, i John a Jacqueline Kennedy, legendárna dvojica reprezentujúca Spojené Štáty Americké. Ak ste už mali možnosť previesť sa vlakom Royal Scotsman, prostredie v konkurenčnom Royal Canadian Pacific vám nebude tak celkom neznáme. Oba luxusné dopravné prostriedky totiž zdieľajú z hľadiska ubytovacích služieb až prekvapivo veľa podobností. Nejedná sa však o náhodu, dokumenty týkajúce sa vybavenia a zariadenia vnútorných priestorov Kanaďanom zapožičal práve majiteľ Scotsmanu.

Vo dvojici novokonštruovaných vozňov Pullman nazvaných N.R.Crump a Strathcona nájde cestujúci dve nižšie dvojpostele v tvare písmena L, pracovnú dosku, dostatočne priestrannú súkromnú sprchu, umývadlo a toaletu a napokon obrovský oblok, z ktorého je možné kedykoľvek pozorovať dych vyrážajúcu kanadskú scenériu. Nezameniteľnú atmosféru priestorom dodáva aj kvalitný materiál použitý pri výrobe luxusného zariadenia vlaku. Voľba padla na orechové drevo, získavané z Ruska. Komplexný obraz prepychu v „pullmanoch“ sumarizujú drahé turecké závesy a mosadzné radiátory. Dizajnéri sa usilovali navodiť atmosféru a kúzlo aké panovalo vo vagónoch počas tzv. klasickej éry železničnej dopravy. Päť kabín vybavených kráľovskými posteľami sa nachádza v starších, historických vozňoch. Sú vkusne naaranžované pre pasažierov, ktorí nemajú žiaden doprovod a cestujú samostatne. Aj v týchto priestoroch dýchajú toalety luxusom, vybavené sú čistučkými, bieloskvejúcimi sa uterákmi. Ubytovanie v starších vozňoch rozhodne poteší, steny vykladané drevom sa pekne trbliecu, stop je klenutý a na pohľad nádherný.   

K výrazným zážitkom počas cestovania v Royal Canadian Pacific patrí spoznávanie fantastickej vlakovej kuchyne. Jedlá sú skutočne nezabudnuteľné, pripravované z čerstvých surovín, servírované elegantne personálom najvyššej kvality. Raňajky sa podávajú vo vynovenom reštauračnom vozni Craigellachie, kávu, čaj a rôzne drobnôstky si môže pasažier vychutnať v niektorom zo salónikov, prípadne v pokoji a tichu vlastnej kabínky. Špeciálne koktejly, zahrnuté v celkovej cene pobytu, sú servírované hosťom každú noc spoločne s ďalšími lahôdkami podľa želaní. Viacchodová večera sa podáva na pekne prestretých stoloch pre šesť až osem osôb, v reštauračnom vozni. Priaznivci vín nemusia mať strach, kvalitných mokov je na palube vlaku dostatok. Od cestujúcich sa očakáva, že do stravovacích priestorov vstúpia v primeranom oblečení, elegantné sako je nutnosťou.

Royal Canadian Pacific sa vo vopred stanovených termínoch vydáva na 2 kultúrno-poznávacie pobyty. „Canadian Rockies“ je fascinujúcou sedemdňovou cestou naprieč západom rozľahlej krajiny. Z Calgary sa cestujúci presunú do múzea Fort MacLeod ponúkajúcom fotografie starodávnych budov a albertských indiánov, večer si vychutnajú recepciu s koktejlmi na palube vlaku. Na ďalší deň program pokračuje návštevou Waterton Glacier International Peace Park, prírodneho objektu začlenenom do kategórie UNESCO. Na mieste s nezvyčajnými geologickými rysmi sa vyskytuje niekoľko krásnych, predovšetkým však vzácnych divo rastúcich kvetov. Úchvatné je aj miestne jazero.
Program štvrtého dňa počíta so spoznávaním múzea vlakov v Cranbrooku a taktiež s vynikajúcou večerou pri západe slnka v reštaurácii Eagle Eye, nachádzajúcej sa v horskom, turistickom mestečku Golden. Nasledujúce dva dni sa nesú v znamení pozorovania sietí staručkých železničných tunelov v Kicking Horse Pass a do neba stúpajúcich pohorí. V čase, keď je na programe spoznávanie jednej z najobľúbenejších turistických destinácii, mestečka Banff, majú cestujúci možno ostať pozorovať okolie z vlaku alebo prestúpiť do helikoptéry a vzlietnuť ponad miestne pohoria. Táto zábavka však nie je zahrnutá v cene pobytu a vyžaduje si dodatočnú investíciu v podobe 200 dolárov na osobu. Sedemdňová dobrodružná cesta končí v Calgary.

Druhý kultúrno-poznávací pobyt, ktorý si môžete zarezervovať je Royal Canadian Pacific Express. Začína rovnako v Calgary, ďalej pokračuje mestečkom Banff a horským priesmykom Kicking Horse Pass známom „špirálovými“ vlakovými tunelmi. Narozdiel od prvého pobytu však Royal Canadian Pacific stojí v Revelstone, kde sa nachádza veľmi pekné železničné múzeum. Zaujímavou obmenou je aj putovanie cez údolia Thompson a Fraser Valley, z vlaku môžu pasažieri vidieť unikátny prírodný zhluk skalnatých stien, tzv. Hells Gate. Veľké cestovateľské finále sa tentokrát uskutoční vo Vancouvri, neopakovateľný päťdňový pobyt uzavrie skutočne luxusná večera na palube Royal Canadian Pacific.

Termín cesty Canadian Rockies na rok 2012:
15 až 21 júl
15 až 21 august

Ceny za ubytovanie:
Double – 8 200, 50% vklad
Single – 8 200, 50% vklad

Termín cesty Royal Canadian Pacific Express na rok 2012:
30. august až 3. september

Ceny za ubytovanie:
Double – 5 800, 50% vklad
Single – 5 800, 50% vklad

Ceny sú uvedené v kanadských dolároch a nezahŕňajú sumu dane.

Marcel Letko                                                        Photos: Royal Canadian Pacific Press

www.royalcanadianpacific.com

Mohlo by sa Vám páčiť