Autentické príbehy, nadčasové témy

Krásny život v štýle Ritu Beri

0

Očarujúca Ritu Beri, skutočné eso medzi návrhármi, študovala módnu tvorbu na univerzite v Novom Dillí. Už v tom čase premýšľala ako sa stať úspešnou a nezávislou ženou, ktorá by v budúcnosti mohla byť inšpiráciou pre ľudí s kreatívnym myslením. V roku 1994 sa ambiciózny cieľ nezdal byť vôbec vzdialený, veď kúzelná tmavovláska dostala príležitosť zdokonaliť si svoje tvorivé schopnosti pod vedením Francoisa Lesageho, skutočného majstra výšivky. Pozorovanie slávneho umelca pri práci bolo pre Ritu čímsi neskutočne magickým a práve tieto cenné momenty priviali do života talentovanej návrhárky závan novej tvorivosti a energie.

Vráťme sa však na začiatok. Ako sa vlastne darilo Ritu ešte predtým než spoznala obdivovaného Francoisa Lesageho? Po odchode z univerzity sa ako čerstvá absolventka začala venovať umeleckej činnosti, keď navrhovala oblečenie pre seba a pre svoje kamarátky. Prvú komplexnejšiu líniu odevov prezentovala očarujúca Indka v decembri 1990. Debutový počin s názvom Lavanya sa stal okamžitým hitom a to nielen v jej rodnej krajine, ale aj v zahraničí. Úspech kolekcie bol natoľko povzbudivý, že vyústil do spolupráce Ritu Beri so známym obchodným domom Liberty, nachádzajúcom sa na londýnskej Regent Street. V roku 1995, keď kariéra talentovanej indickej návrhárky naberala vzostupný trend, sa svet dozvedel o novej kolekcii Sanskriti. Jej základnou myšlienkou bol dôraz na tradíciu a národnú kultúru. Podľa vlastných slov sa Ritu Beri snažila o dosiahnutie akejsi prijateľnej mixtúry medzi západným štýlom a štýlom vzrušujúcej, pre Európanov tajomnej Indie. Kreatívna tvorba z tohto obdobia bola už ovplyvnená aj umeleckým majstrom Francoisom Lesagem.   

Výnimočné vlastnosti Ritu Beri vystupovali do popredia najmä pri „hre” s rôznofarebnými látkami. Sympatická dizajnérka ich dokázala vždy fantasticky skombinovať a utriediť Výsledkom jej snáh boli sviežo a trendovo vyzerajúce modely, ktorým sa odolávalo len veľmi ťažko. Ritu však predviedla, že skutočné divy sa dajú robiť aj s na pohľad jednoduchými odevmi so zabudovaným zapínaním na zips. V tejto oblasti sa indická návrhárka postarala o inováciu, čím zároveň vyslala nepriamy odkaz konkurencii. Cieľom Ritu bolo ukázať, že rozmanité oblečenie, ktorého súčasťou sú zipsy nemusí byť len výsadou mladšej generácie, ale aj ľudí vekovo starších, no mladých v srdci. Práve takým ženám bola venovaná kolekcia pôsobivých odevov so zapínaním na zips zahrňujúca trendové šaty, korzety a minisukne, dokonca aj oblečenie s military tematikou.

Okrem „odevnej klasiky” určenej bežnejším spotrebiteľom, navrhla Ritu aj pracovné uniformy pre rôzne dôležité inštitúcie a orgány. Medzi jej klientami sa ocitli napríklad zástupcovia hotela The Hyatt Regency, členovia policajných síl mesta Dillí, ale aj indickí športovci hrdo reprezentujúci svoju krajinu na olympijských hrách v Atlante. Ritu Beri dokonca neváhala navrhnúť ani niekoľko kusov oblečenia pre Bollywood.
S istotou sa dá povedať, že jej „uniformovaný dizajn” našiel veľmi prijateľnú odozvu u vysokoprofilových osobností, módnych kritikov i médií. Dámy predvádzajúce štýlové odevy z dielne Ritu Beri bolo možné vidieť nielen vo veľkých indických mestách ako Bengalúru, Bombaj, či Dillí, ale aj v Londýne, Paríži a niekoľkých metropolách Spojených Štátoch Amerických.

Ritu Beri je taktiež držiteľkou niekoľkých rekordov. V roku 2000 sa stala vedúcou dizajnérkou francúzskeho módneho domu Scherrer, čo sa predtým nepodarilo žiadnej inej návrhárke pochádzajúcej z Ázie. O zaujímavý zápis sa Ritu postarala aj vo svojej rodnej krajine. Kniha Firefly – A Fairytale, ktorú sama napísala i vydala, je vôbec najdrahšou verejnou publikáciou v Indii. Jej predmetom sú história, architektúra i ďalšie zaujímavé témy ako krása ženy. Pútavá kniha, v ktorej sa Ritu zmieňuje aj o dôležitom období strávenom v Paríži, bola vydaná výlučne v limitovanej edícii. Len sto kusov je na predaj v špecializovanom obchode Ritu Beri v Indii a niekoľko ďalších bude k dispozícii v novom butiku Louisa Vuittona neďaleko Champs Elysee v Paríži. Kniha Firefly – A Fairytale nie je jedinou publikáciou z pera slávnej indickej návrhárky. Jej úspešnou prvotinou sa stala osobná spoveď s názvom 101 Ways How to Look Good (101 spôsobov ako vyzerať dobre)

Okrem aktivít v módnom priemysle sa Ritu Beri venuje boju za práva indických žien. Ako patrónka asociácie Savera sa zasadzuje za zlepšovanie spôsobu ich života a jeho úrovne. Okrem toho ju zaujíma ako ľudia zaobchádzajú so zvieratami, nakoľko je proti akejkoľvek krutosti a násilnému správaniu. Svoje presvedčenie Ritu už niekoľkokrát deklarovala angažovaním sa v rozmanitých zbierkach, ktorých výťažok putoval na konto centier poskytujúcich útočisko zvieratám bez domova. Ritu dokonca neváhala navrhnúť špeciálnu edíciu predmetov (tričká, kľúčenky, perá, plagáty, pohľadnice a šálky), aby vyzbierala nejaké peniaze a pomohla bezbranným tvorom.

Jej odhodlanie bojovať za správnu vec a samozrejme aj znamenité úspechy dosiahnuté v módnej branži spôsobili, že Ritu Beri získala mnoho prominentných klientov a priateľov. Medzi nimi nájdeme aj také zvučné mená ako Bill Clinton, Prince Charles, Andie McDowell, či Nicole Kidman. Prácu indickej návrhárky si nesmierne váži aj klenotnícka rodina Swarovski.  
Hoci rozmanitých aktivít je aj naďalej dostatok, Ritu sa snaží tráviť čo najviac času so svojimi blízkymi. Medzi nich nepochybne patrí indický priemyselník Bobby Chadha, ktorý je jej manželom od roku 2004. Obom robí nesmiernu radosť milovaná dcérka Jiya.

Marcel Letko                                                           Photos: ISIFA, PRESS

www.rituberi.com