Autentické príbehy, nadčasové témy

Kúpim knihu – zn.: papierovú

0

Začal sa konečne skutočne jarný mesiac. Aký bol ten predošlý? Studený, zaujímavý a možno v minulosti aj plný kníh. Pamätáte sa ešte? Marec, mesiac knihy. Roky sme tento zimno-jarný mesiac mali v hlavách uložený práve v „knižnej” škatuľke. Nuž, časy sa menia a marec takisto. Ako knihe venovanú dvanástinu roka ho dnes vníma málokto. Možno pár zamestnankýň knižníc či žiakov základných škôl, ktorí tam občas povinne (možno aj dobrovoľne, i keď hodné je pochybovať) zavítajú.

Prelom tisícročí knihy prežili. Ide však len o hybernáciu, alebo o vyhratý boj s všadeprítomnou technikou? Na trhu sa dnes objavujú špeciálne zariadenia, ktoré majú ambíciu v kratšom či dlhšom horizonte tradičné knihy nahradiť. Či sa to elektronickým čítačkam kníh podarí, je otázne. Ich osud bude závisieť od toho, ako ich verejnosť príjme. A to bude aktuálne po väčšom poklese cien.

Scenáre sú tri. Podľa prvého ľudia čítačky príjmu a namiesto kníh si postupne budeme kupovať iba médiá, ktoré do zariadenia nakopírujeme. Prípadne – knihy sa jednoducho budú masovo sťahovať z internetu. A ak by sa to stalo takým fenoménom, akým je nelegálne sťahovanie hudby, pre vydavateľstvá môže vzniknúť obrovský problém. V konečnom dôsledku možno nebude možné, vzhľadom na úniky peňazí, zaplatiť profesionálnych prekladateľov a v našich „čítačkách” budú iba neprofesionálne preložené paškvily – podobne ako tomu je často v prípade filmových titulkov. O stagnácii novej literárnej tvorby ani neradno hovoriť.

Variant druhý: čítačky po krátkom boome a dopyte zo strany technologických nadšencov upadnú do zabudnutia. Podobne ako prístroje typu „PDA”, ktoré svojich pár mesiacov slávy zažili, kým sa na trhu neobjavili takmer dokonalé telefóny – smartphony. Tie poskytnú všetko, čo aj vreckový minipočítač. A – dokážu fotiť či telefonovať. Knihy teda snáď budeme kupovať naďalej v papierovej podobe. Veď aj stolové počítače ešte nie sú „out”.

Tretia možnosť: čítačky kníh budú paralelne fungovať v symbióze so „starými” knihami. Stanú sa akýmsi doplnkom, prípadne „polopotrebným” výstrelkom ako je napríklad digitálny fotorámik. Nájdu sa jednotlivci, ktorí si zo zábavy či pre potešenie blízkych čítačku kníh zaobstarajú a v prípade potreby ju i využijú. Médium s elektronickou verziou knihy by, v kódovanej verzii, mohlo byť dostupné napríklad ako „bonus” pri kúpe papierového vydania.

…a možno som sa mojimi modelovými scenármi netrafil „do čierneho” ani raz a vývoj sa uberie úplne iným smerom. Tento článok si teda vystrihnem a vrátim sa k nemu o pár rokov. A uvidíme. Ale vlastne načo – veď ho mám uložený i na disku notebooku. S vetou „tlačeným knihám sa však nevyrovná nič”, ktorej autorkou je moja dobrá známa a literárna kritička, však tak ľahko neprestanem súhlasiť.

Jakub Steiner                                          Photos: ISIFA

www.books.sk