Hľadať

Kúzelné okamihy na rieke Amstel

Loď Henry Schmitz, ktorá si pokojne razí cestu amsterdamskými riečnymi kanálmi, patrí medzi miestne rarity. Takmer šestnásť metrov dlhé plavidlo ukrýva na zastrešenej palube očarujúcu reštauráciu, v ktorej je možné stráviť príjemné chvíle s priateľmi alebo len tak, v láskavom svetle sviec, si vychutnávať krásy plavby. Počas nezabudnuteľnej cesty určite nebudete hladní, čaká na vás gurmánske menu s troma exkluzívnymi chodmi. Ponoriť sa do sveta chutí a vôní môžete pri vlastnom stole, kde nájdete potrebné súkromie.

Večerný program na starobylom riečnom plavidle začína o pol ôsmej. Bezprostredne po príchode si cestujúci podľa vlastného uváženia vyberú stôl. Všetky sa nachádzajú v priamej blízkosti otvárateľných okien, ktoré umožňujú krásny výhľad na živé mesto, postupne si zvykajúce na hru pribúdajúcich nočných svetiel. Keď sú pasažieri pohodlne usadení, nič viac nebráni vydať sa v ústrety novému dobrodružstvu. Loď sa ľahučko prepletá amsterdamskými kanálmi a vy si užívate každučký okamih. Trasu po rieke Amstel zdobia viaceré mosty, z ktorých Skinny Bridge, je vari najromantickejší. Z oblokov jemne sa pohojdávajúceho plavidla sa cestujúcim naskytá pohľad na dom židovskej dievčiny Anny Frankovej, jednej z najznámejších obetí druhej svetovej vojny. Čas medzitým pokročil a vás začína opantávať pocit hladu. Zaženiete ho veľmi jednoducho, výberom ktoréhokoľvek z vynikajúcich pokrmov podávaných na lodi. Jedálny lístok ukrýva dômyselné delikatesy pripravované z mäsa kraba kráľovského, pstruha, či tresky. Skutočnou ozdobou menu sú lahôdky obohatené o jedinečnú chuť hľuzovky letnej. Po výnimočnej večeri nasleduje chvíľka strávená v spoločnosti voňavého čaju a kávy. Medzitým ako si uchlipkávate z povzbudzujúceho nápoja, môžete sledovať  ako tajomne pôsobí Amsterdam v zvodnom objatí noci. Plavba bohatá na neopakovateľné zážitky sa o štvrť na jedenásť končí. Prichádza čas rozlúčky s kapitánom Máriom, úctivým a ochotným personálom i ľuďmi, ktorí sa svojou prítomnosťou starali o atmosféru počas plavby. Pokiaľ ste boli naozaj spokojní, výlet si môžete kedykoľvek zopakovať, napríklad aj s najbližšími priateľmi. Na takejto súkromnej prehliadke krás mesta Amsterdam je vítaná spoločnosť maximálne dvadsiatich ľudí.

Na záver by sa patrilo aspoň v krátkosti predstaviť úžasné plavidlo s netradičným menom Henry Schmitz. Kedysi salónna loď postavená v roku 1898, bola v roku 2000 zrenovovaná do modernejšej podoby. V súčasnosti vybavená elegantným nábytkom a špičkovým technickým vybavením zabezpečuje večerné , ale aj denné výlety. V interiéri plavidla prevažujú prírodné materiály mahagón a teak, intímny charakter priestorov navodzujú pohodlné čalúnené sedadlá červenej farby. V luxusnom plavidle nesmie chýbať  toaleta a kúrenie, zaujímavé prostredie ozvláštňujú príjemné tóny znejúcej hudby. Keď počasie ukáže svoju milšiu tvár, otvoria sa pohyblivé bočné i zadné časti lode. Vtedy je nálada na palube fantastická. Okrem skvelej atmosféry a komfortného sedenia ponúka Henry Schmitz cestujúcim dobre zásobený bar. Svoje miesto v ňom má holandské pivo Heineken i rozmanité druhy čerstvo zomletej kávy. Personál vám ochotne pripraví latte macchiatto, ristretto alebo cappuccino. Ak máte predsa len chuť na niečo tvrdšie, požiadajte o pohárik ušľachtilého calvadosu, exkluzívnej whisky, či brandy. Bohatstvo lodného baru spočíva v starostlivom výbere destilátov, likérov a vín. Chuťové poháriky pasažierov rozospievajú červené a biele poklady zo Španielska, Talianska a údolia rieky Loiry. Okrem rozmanitých alkoholických nápojov, čaju a kávy si môžete pochutnať aj na pomarančovej a jablčnej šťave. Vyplniť rôznorodé požiadavky cestujúcich je pre organizátorov plavby prvoradé.

Marcel Letko                                                                                 Photos: Press

www.amsterdamjewelcruises.com

Mohlo by sa Vám páčiť