Autentické príbehy, nadčasové témy

Lahodné chute Toskánska

0

La dolce vita. Tri slová, neodmysliteľne späté s radostným, príjemným spôsobom života. V mysli mnohých ľudí evokujú spomienky na Taliansko, prekrásnu krajinu, ktorej obyvatelia si vedia dosýta užiť každučký okamih. Nepodliehajú každodennému stresu a dokážu sa tešiť aj zo zdanlivo obyčajných maličkostí. Práve tento príjemný, pokojný spôsob života je sympatický mnohým návštevníkom zo zahraničia.

Taliani vedia ako konzumovať jedlá s potešením. Nikam sa neženú a predložené pokrmy dokonale vychutnávajú. S rovnakou rozkošou sa púšťajú aj do degustácií vín a miešaných nápojov. Obyvatelia Apeninského polostrova si taktiež nesmierne ctia starodávne zvyky a tradície. Napríklad niektoré kuchárske recepty kolujú medzi príbuznými už celé generácie! Častým dejiskom vzrušujúcich talianskych rozhovorov sa stáva jedáleň. Je teda miestom, kde sa nielen vychutnáva znamenité jedlo, ale dochádza aj ku rozhodovaniu o záležitostiach týkajúcich sa práce alebo rodiny. Obľúbené pokrmy môžu v prítomných ľuďoch vyvolať príjemné pocity, prípadne u nich prebudia veselé spomienky na dávne udalosti. Úsmevné tvrdenie, že Taliani žijú, aby jedli, ostáva výsostne aktuálne.

Kuchyňa Toskánska, jedného z najpôvabnejších kútov Talianska, hojne využíva prírodné suroviny. Niektoré z nich sa odporúčajú aj pri tzv. stredomorskej diéte. Kvalitný olivový olej, cestoviny, ryby, mäso a bylinky sú základom miestnej stravovacej kultúry. Zručný a skúsený kuchár z nich dokáže vykúzliť naozaj chutné, voňavé pokrmy. V domácnosti alebo v reštauračnom zariadení nesmú chýbať ani čerstvé ovocie, svieža zelenina, chlieb, fazuľa  a syry. Toskánsko je preslávené aj výskytom mimoriadne vzácnych húb – lanýžov. Patria k delikátnym doplnkom jedál, vysoko ceneným špičkovými gurmánmi. Pozornosť kulinárov sa sústreďuje predovšetkým na biele odrody, ktoré sa našťastie nachádzajú aj v tomto malebnom talianskom kraji. Ďalšie špecifické suroviny miestnej kuchyne ako napríklad asparágus divý (špargľa), artičoky a fenikel, prípadne aromatické bylinky (rozmarín, tymián, šalvia) talianske pokrmy zaujímavým spôsobom dotvárajú.

Toskánska kuchyňa je pomerne jednoduchá, viaceré jedlá nevyžadujú časovo ani fyzicky náročnú prípravu. Omáčky sa využívajú zriedkavejšie ako v ostatných regiónoch, výrazné uplatnenie v pokrmoch nachádza miestny, mimoriadne kvalitný olivový olej. Z rozmanitých druhov mäsa majú obyvatelia príjemného talianskeho kraja najradšej kačacie, zajačie a diviačie. K obľúbeným pochúťkam patrí „bistecca all fiorentina”, teda natenko nakrájaný stejk tepelne upravovaný na drevenom uhlí, tradične ochucovaný kvapkami citróna, olivového oleja, soľou a korením. Môže byť servírovaný napríklad s prílohou z vareného špenátu. Toskánci rozhodne nepohrdnú ani syrmi, ich nekorunovaným kráľom je druh „pecorino” vyrábaný z ovčieho mlieka. Vyniká tvrdosťou a slanou chuťou. Pevné miesto v jedálničku obyvateľov majú polievky. „Ribollita”, ktorá sa pripravuje pomaly, pozostáva predovšetkým z koreňovej zeleniny, staršieho chleba, savojskej kapusty a toskánskych bielych fazúľ nazývaných cannelini. Na záver býva tradične posypaná parmezánom a poliata obľúbeným olivovým olejom. Každým ďalším ohrevom získava polievka lepšiu a výnimočnejšiu chuť.

Z hlavných chodov sú v Toskánsku veľmi často servírované „Fagioli all’uccelletto”, teda fazuľky kombinované s paradajkami, cesnakom a voňavou šalviou, prípadne „Pici” – domáce cestoviny podobné špagetám podávané s jemnou omáčkou. Ak by mal byť obed zakončený niečím sladkým, Toskánci neraz siahnu po vcelku jednoduchom, ale chutnom dezerte nazývanom „panforte” Zákusok okrúhleho tvaru zvykne byť ochutený orieškami, mandľami, škoricou, medom a kandizovaným ovocím. Deti si ho rady vychutnávajú najmä počas Vianočných sviatkov. K maškrtám si dospelí s pôžitkom doprajú sladké, chuťovým bunkám lahodiace vínko. Ich konečnou voľbou sa často stáva príjemné Vin Santo. Miestny región je však vo svete preslávený aj produkciou robustného, červeného Chianti.   

Hoci sú pokrmy toskánskej kuchyne veľmi jednoduché a nenáročné, patria k mimoriadne obľúbeným a vyhľadávaným aj mimo územia Talianska. Majú bohatú výživovú hodnotu, dokážu potešiť, i prekvapiť. Recepty určené na prípravu niektorých najznámejších jedál boli už neraz publikované v kuchárskych knihách a svoje miesto si našli aj na internete. Panforte alebo Ribollita však predsa len chutia najlepšie, ak sú servírované priamo v malebnom kraji Toskánska s tou pravou miestnou atmosférou.

Marcel Letko                                                      Photos: ISIFA

www.turismo.intoscana.it