Autentické príbehy, nadčasové témy

Lahodné pochúťky alsaskej kuchyne

0

Viaceré francúzske regióny vynikajú nielen kultúrnou, ale aj gastronomickou pestrosťou. Napríklad kuchyňa Alsaska výrazne podlieha germánskym kulinárskym vplyvom. Prečo? Dôvodom je historická spätosť s Nemeckom.

Alsasko síce patrí od 2. svetovej vojny Francúzsku, predtým však bolo dlhé roky nemeckým územím. To sa prirodzene odrazilo v kultúrnom živote miestnych obyvateľov, ale aj v tamojšej gastronómii. Alsasko je všeobecne považované za zvláštny kraj, objavili sa dokonca názory akoby ku Francúzsku ani nepatrilo. Určite ale nie je regiónom nezaujímavým, neatraktívnym. Výletom do miestnej prírody alebo návštevou niektorého z príjemných alsaských mestečiek budete istotne očarení.


Mestá, ktoré sladko voňajú

Možno aj pre vás, podobne ako pre iných nadšených turistov sa stanú lákadlami sladké maškrty pripravované v početných miestnych pekárničkách. Z nich sa šíri jemne sladkastá vôňa, ktorou zvyčajne nasiakne celé mesto. Obľúbenou pochúťkou Alsasanov je mandľová bábovka (Kugelhopf). Predáva sa v rôznych veľkostiach, od miniatúrnych až po štandardné. Je zhotovená z klasického kysnutého cesta s prídavkom hrozienok, mandle slúžia na konečnú ozdobu.

Okrem už spomenutej pochúťky môžete ochutnať aj iné sladké špeciality. Obľúbené sú napríklad bielkové kokosové pusinky s rôznymi príchuťami i maslové keksy rozmanitých tvarov. Malé chutné koláčiky nazývané brédalas sa zhotovujú podľa tradície na konci roka, na perníku (Pain d’épice) si však deti môžu pochutnať už na Sv. Mikuláša.


V raji syrov, vín a paštét

Jedlo je v Alsasku synonymom pohostinnosti. Miestna kuchyňa síce nie je najľahšia, no o jej znamenitosti nemožno pochybovať. Servírované porcie sú obsahovo bohaté, výdatné, ale aj veľmi chutné. Táto oblasť Francúzska je doslova preslávená lahodnými paštétami z kvalitnej husacej pečene, znamenitými druhmi syrov i bielych vín. Z nich sú vari najznámejšie suchý rizling a Rulandské Šedé. (Pinot Gris)  Okrem husaciny, do ktorej Alsasania veľmi často pridávajú ako doplňujúcu prísadu koňak, sa teší pomerne veľkej obľube aj ďalšia hydina, zvyčajne pripravovaná na víne. V jedálničku neabsentuje bravčové mäso ani rôzne druhy údenín. Medzi typické jedlá alsaskej kuchyne patria saucissons, baeckeoffe a tartes flambuje, na juhu regiónu je obľúbenou špecialitou smažený kapor.


Kyslá kapusta – chutné nemecké „dedičstvo”

Zelenina má vo francúzskej gastronómii široké uplatnenie. Konkrétne v alsaskej kuchyni dominuje pór, špargľa, ale hlavne kyslá kapusta, ktorá je pre Alsasanov vzácnym „dedičstvom” po Nemcoch. Pripravuje sa tak, že sa jemne nastrúha, doplní o soľ a jalovec a potom sa nechá vykvasiť v drevených sudoch. Kyslá kapusta sa tradične podáva ku bravčovému mäsu, štrasburskej klobáse alebo ku párkom. K danému pokrmu sa v tej chvíli skvele hodí pivo. Alsasko má nielen veľkú vinársku, ale aj pivovarnícku tradíciu – značky ako Kronenbourg, Fischer alebo Heineken sú vo svete veľmi obľúbené. Chmel sa pestuje v Kochersbergu a v severnej časti regiónu. Alsasko je taktiež známe rozmanitými ovocnými šťavami a minerálnymi vodami.

Marcel Letko                                Photos: ISIFA

www.tourisme-alsace.com
www.visit-alsace.com