Autentické príbehy, nadčasové témy

Legendárne dielo Johna Cowdraya

0

Polo klub Cowdray Park rozprestierajúci sa na pozemku s rozlohou 16 500 akrov v západnom Sussexe, prežíval počas druhej svetovej vojny neľahké obdobie. Práve v tých najnáročnejších chvíľach sa však prejavila obrovská sila Johna Cowdraya, zanieteného fanúšika pola, ktorý chcel miestu prinavrátiť život. Nebyť jeho pevného odhodlania a oceľovej vôle, dnes by sme už o legendárnom klube pola hovorili v minulom čase. Práve za Johnovho „panovania” si Cowdray Park vybudoval kvalitnú povesť, a to nielen z európskeho, ale aj svetového hľadiska.

Krátko po vojne sa pritom musel Cowdray riadne obracať, pretože nažive ostalo len desať až dvanásť koní. Ich počet však postupne narastal a niektoré boli neskôr zapožičané talentovaným hráčom. Hoci počas bitky pri Dunkirku utrpel John zranenie, neprestával venovať všetko úsilie športu, ktorý bezhranične miloval. Aj preto ho nesmierne potešilo, keď bol v roku 1949 spoločne s tímom pozvaný do Buenos Aires. Účasť v Argentíne, ktorá skončila neočakávaným úspechom, položila základy pre rekonvalescenciu britského pola vo svete.  

Prvý zápas medzinárodnej úrovne sa na pôde Cowdray Parku odohral v roku 1953. V turnaji Coronation Cup proti sebe nastúpili družstvá Anglicka, Spojených Štátov Amerických, Argentíny a Chile. Pred kráľovnou Alžbetou, Vojvodom z Edinburghu a desatisícom rozveselených fanúšikov sa všetci snažili predviesť v čo najlepšom svetle. Už o tri roky neskôr sa na mieste prvýkrát poriadalo podujatie, ktoré sa s veľkým úspechom organizuje dodnes. Reč je o Cowdray Park Golf Cupe, sponzorovanom výrobcom šampanského Veuve Clicquot.    

Solídnej diváckej podpory sa dočkal aj „novodobý” turnaj St. Regis International Cup, poriadaný v „domove britského pola” 21. mája 2011. Publikum bolo prirodzene najviac zvedavé na domáci tím, ale pozornosti neunikli ani Juhoameričania, ktorí sa s Angličanmi mali stretnúť v napínavom dueli. Na trávniku sa ocitlo niekoľko národných i medzinárodných hviezd, čo sľubovalo vynikajúcu hru. V skupinke hráčov z Južnej Ameriky podporovaných oficiálnym sponzorom Jaeger-Le Coultre vynikali Argentínčania Astrada, Figueras, Sola a čílsky hráč s hendikepom 7+, José Donoso. Angličania sa prezmenu spoliehali na kvalitné výkony kapitána Jamesa Beima a dôležitých ťahúňov tímu Marka Tomlinsona a Malcolma Bowricka.
Ako prvý skórovali Juhoameričania zásluhou vynikajúceho backhandového úderu Facunda Solu. Malcolm Bowrick reprezentujúci národný tím však s odpoveďou dlho neotáľal. Pri hre maximálne využíval súťažnú plochu a v spolupráci s kapitánom Jamesom Beimom zaznamenal niekoľko naozaj efektívnych úderov. Publikom malo z fantastických výkonov oboch súperiacich tímov radosť.

Počas konania jednotlivých turnajov je o návštevníkov klubu skvele postarané. Pripravené sú pre nich viaceré špeciálne „balíčky”, ktoré obsahujú mnoho znamenitých lákadiel. Napríklad v semifinálový a finálový deň Veuve Cliquot Golf Cupu majú objednávatelia balíčka zabezpečený prístup do priestorov klubu, pričom na privítanie môžu ochutnať zo sladkého pečiva a lahodnej kávy. Tesne pred poludním ich už očakáva prvotriedne šampanské a po výdatnom trojchodovom menu oboznámenie sa s pravidlami „kráľovskej hry”, ktoré bližšie objasní samotný hráč-profesionál. O trištvrte na tri sa už tradične servíruje čaj, na čo nadväzuje špeciálny program podujatia a odovzdávanie cien. Hodnota „balíčka” v deň semifinále predstavovala v roku 2011 sumu 275 libier, za finálový „balíček” si záujemca zaplatil 345 libier. 

Cowdray Park je považovaný za domov britského pola predovšetkým kvôli bohatej a farbistej histórii. Premiérové amatérske hry sa na mieste uskutočnili vyše pred sto rokmi a prvý významnejší turnaj usporiadali organizátori v roku 1910. V súčasnosti pozostáva súťažná sezóna zo 450 väčších, či menších športových podujatí.

Marcel Letko                                                                    Photos: ISIFA

www.cowdraypolo.co.uk