Hľadať

Lepšia stránka vlakovej dopravy – Railjet

Cestovanie vlakom v našich zemepisných šírkach sa s komfortom a rýchlosťou príliš nespája. Vlaky sú na Slovensku skôr synonymom mnohohodinového utrpenia v nie príliš pohodlných sedadlách a značne „naturálnou“ atmosférou v jedálnom vozni. V západnej Európe sú však už dlhé roky rýchlovlaky pohodlnou alternatívou k cestovaniu lietadlom.

V určitých prípadoch je dokonca vlaková doprava rýchlejšia ako letecká – cestujúcemu odpadá povinnosť absolvovať zdĺhavé procedúry pred odletom na letisku a okrem toho, vlak ponúka možnosť cestovania z centra do centra. Navyše, ak ide o vlak, ktorý je rýchly, výnimočne pohodlný a prechádza Viedňou, stáva sa zaujímavou alternatívou aj pre obyvateľov Slovenska. Predstavujeme hypermodernú vlakovú súpravu Railjet.

Rýchlosť, dizajn, komfort

Vysokorýchlostné vlaky Railjet od spoločnosti Siemens prevádzkuje rakúsky dopravca ÖBB. Do prevádzky ich slávnostne uviedli koncom roka 2008, v súčasnosti jazdia na trase z Budapešti do Mníchova (cez Viedeň) a z Mníchova (cez Viedeň) do Budapešti. Okrem tejto ponuky bude Railjet premávať medzi Viedňou-západ a Budapešťou (tam a späť) každý deň.

Maximálna rýchlosť 230 km/h, dĺžka 185 metrov, váha 330 ton, 408 sedadiel, sedem vozňov a lokomotíva Taurus. To je Railjet. Nový vysokorýchlostný vlak spoločnosti ÖBB, ktorý je podľa jeho vyjadrenia výrobcu, spoločnosti Siemens, kombináciou „rýchlosti, pohodlia, dizajnu, high-tech a kvality“.


Vyšší štandard

Pohodlné cestovanie sa transformuje do štandardu s ergonomickými sedadlami vo všetkých triedach. Všetky sedadlá poskytujú súkromie, majú dostatočnú šírku a stabilitu. Sedadlá v prémiovej triede môžu byť prispôsobené, pokiaľ ide o sklon a výšku, a sú tiež vybavené opierkami na nohy, košmi na odpadky, elektrickými zásuvkami a vešiakmi na kabáty. Sedadlá v triede Premium umožňujú viacero polôh sedenia. Táto trieda tiež poskytuje opierky na nohy, pohodlné vankúše a stolíky na prenosné počítače.


Viac spojení

Až 17 pripojení Railjet, ktoré budú obsluhované 11 vlakovými súpravami, je plánovaných v cestovnom poriadku na rok 2009. Od zmeny cestovného poriadku v decembri 2009 bude railjet cestovať aj na trati Viedeň – Salzburg – Innsbruck – Feldkirch – Bregenz, resp. Zürich. Spojenia Viedeň – Graz – (Ľubľana/Záhreb) a Viedeň – Villach – (Benátky) budú pridané postupne od roku 2010. Napríklad trvanie jazdy z Viedne do Salzburgu sa skráti zo súčasných 2 hodín 37 minút na 2 hodiny 15 minút do roku 2013.

František Kvarda/Siemens PRESS          Photos: OEBB Press, Siemens Press, ISIFA

www.oebb.at
www.siemens.sk

Mohlo by sa Vám páčiť