Autentické príbehy, nadčasové témy

Lesk palácov Európy v Kalifornii

0

Nielen v Európe je možné nájsť nádherné a majestátne  zámky,  jeden taký sa vypína aj na kopci nad dedinkou San Simeon v Kalifornii. Súkromné múzeum  mediálneho magnáta Williama Randolpha Hearsta   je dnes považované za jednu z hlavných turistických atrakcií tejto oblasti.


Múza Európa

Samotný Randolph  Hearst,  muž stojaci za týmto nádherným  palácom, bol dôležitou osobnosťou dvadsiateho storočia a jeho úspech a moc sa postupne rozšírili nielen do oblasti médií, ale aj politiky, filmového priemyslu a umenia. Narodil sa v San Franciscu a mal  možnosť vidieť a zažiť svet tak, ako len málokto z nás. Už ako desaťročný so svojou matkou prešiel Európu a hľadajúc inšpiráciu v umení, histórii a majestátnosti tamojších zámkov. A to ho  spôsobilo, že celý život sníval vlastníctve zámku podobného tomu, aké videl na potulkách s matkou.

Dôkazom  toho,  že sny sa menia na realitu, je Hearst Castle. Keď Hearst kedysi požiadal talentovanú architektku Juliu Morganovú, aby mu pomohla postaviť na pozemku „niečo malé”, málokto asi tušil o konečnej veľkosti celého projektu. Aj on sám bol  nakoniec veľkosťou zámku prekvapený. Viac ako 160 miestností celého sídla dnes ukrýva množstvo umeleckých diel, ktoré stelesňujú lesk a bohatstvo štyridsiatych rokov minulého storočia.


Stredisko smotánky

Pre Hearsta bol zámok splnením jeho detského sna, pre mnohých hostí sa ale z tohto sídla, pripomínajúceho kamennú španielsku katedrálu, stalo jedno obrovské nablýskané ihrisko. Každý večer sa Hearstovi hostia – hollywoodska smotánka, politici, či úspešní športovci – zoskupili v obývacej miestnostiach na prízemí budovy Casa Grande. Večer sa začínal koktailom, konverzáciou  a neformálnou šancou  zoznámiť sa s ostatnými hosťami. Puzzle,  pokerový stolík a pohodlné kreslá tiež dokazujú, že táto miestnosť bola využívaná aj pre socializovanie a zábavu.

Večera bola servírovaná v skvostnej jedálni, ktorá susedí s obývacou miestnosťou. Hearst miloval dobré jedlo a víno. Tvrdý alkohol pil len zriedka, ale vínko k večeri podával vždy. Mnohí jeho hostia však spomínajú na to, že alkohol bol  podávaný len veľmi striedmo a v limitovaných množstvách. Kvantita teda možno pokrivkávala, zato na kvalite nešetril, čo dokazuje aj takmer 3000 fliaš toho najlepšieho vína, ktoré sa tu zachovali.  Okrem toho mal slabosť pre koláče a zmrzlinu a po večeri musel vždy nasledovať minimálne jeden sladký dezert.  


Vlastná ZOO i kino

Celkom určite netreba opomenúť ani Hearstove súkromné kino, kde mohlo sledovať filmové premiéry až 50 hostí. Plátno sa dalo odstrániť a za ním sa objavilo malé javisko, kde z času na čas predvádzali svoje umenie slávni herci a herečky. Najväčším skvostom pozemku je ale 32 metrov dlhý plavecký bazén s Neptúnom z bieleho mramoru. Obklopujú ho kolonády a priečelie gréckeho chrámu, postavené zo starých stĺpov a zdobené autentickými prvkami. Nie je však jediným bazénom na pozemku.

Sídlo bolo neustále opravované a prestavované podľa Hearstových  rozmarných nápadov. Nebolo ich málo, pán domu ako veľký milovník čerstvého vzduchu napríklad nechal vystavať 1,6 kilometra dlhú krytú jazdeckú cestu, aby mohol jazdiť na koni za každého počasia.  Nad krytým bazénom časom vznikli dva tenisové kurty a na pozemku mal dokonca svoju súkromnú zoologickú záhradu. Dodnes tu návštevníci môžu vidieť  pozostatky výbehov, v ktorých boli chované medvede, levy, slony, či pumy. A na pozemku sa voľne potulovali žirafy, pštrosy, zebry, či dokonca slonie mláďa.

Hearst skrátka premenil pustý svah, na ktorom zvykol zo začiatku s priateľmi v jednoduchých stanoch len kempovať, na skutočnú rajskú záhradu.

M. Fuleková                                                     Photos: Hearst Castle Press

www.hearstcastle.org