Hľadať

Lisabonská „jedenástka“

Príležitosť zúčastniť sa slávnostného otvorenia novej lisabonskej reštaurácie si nenechalo ujsť jedenásť milovníkov dobrého jedla. Pri veľkolepom kulinárskom dobrodružstve nechýbal ani skutočne talentovaný kúzelník, majster, ktorý ovládal niekoľko vychytených trikov s vareškou a dobre nabrúsenými nožmi. Perfektná lokalita, skvelé priestory a k tomu jedenásť dokonale naladených hostí, lepší „krst“ si reštaurácia Eleven ani nemohla priať.  

Majitelia si už v začiatkoch priali vytvoriť úspešný podnik, v ktorom by sa podávalo znamenité jedlo, oslavujúce krásu kulinárskeho umenia a všeobecne života. Servírované pokrmy mali byť dokonalou pastvou pre oči i vábivým lákadlom pre roztúžené chuťové poháriky. So svojim netradičným konceptom priniesla reštaurácia Eleven nový, svieži závan do mesta i celej krajiny. Stratila sa pomyslená bariéra medzi zákazníkmi a pripravovateľmi pokrmu, jedálenský stôl pre hosťa sa dokonca objavil v samotnej kuchyni! Nuž, a kto by si nechal ujsť príležitosť vidieť samotného „kúzelníka s vareškou“ priamo v akcii?

Úloha kulinárskeho mága v reštaurácii prináleží Joachimovi Koerperovi. Šéfkuchár s dobre vyvinutým zmyslom pre chute, vône a textúry, vsádza na stredomorskú kuchyňu a typicky južanské pokrmy. Jeho základnou filozofiou je čo najlepšie využiť ingrediencie pochádzajúce z miestnej oblasti, hlavne, aby boli svieže, čerstvé a bez dodatočných umelých príchutí. Hoci Koerperove kulinárske kreácie čerpajú z dávnych gastronomických tradícií, nepostrádajú prvky elegancie, inovácie a moderny. Ku znamenitým pokrmom sa pýta ako vhodný doplnok víno, našťastie Eleven má dobre zásobenú pivnicu portugalskými i zahraničnými červenými a bielymi vínami.

Samotnú reštauráciu, ktorá sa nachádza v srdci lisabonskej obchodnej štvrti, lemujú utešené záhrady. Potenciálny návštevník tak môže očakávať kúsok krásy a umenia nielen na tanieri. Architektúra budovy čerpá z moderných, minimalistických a organických riešení, v jej priestoroch dizajnéri využili najmä drevo, dekoratívny kameň a iné prírodné materiály. Charakteristickým prvkom Eleven sú rozmerné sklenené obloky, ktoré sa otvárajú smerom k lisabonskej rieke Tagus. V priebehu dňa reštaurácia prechádza zaujímavými premenami, večerné osvetlenie dodáva vnútorným priestorom nádych istej tajomnosti. Celkový príjemný dojem kompletizujú horiace sviece, jemné svetlá, tlmená hudba a vhodne zvolené závesy. Čo sa týka umeleckej stránky, v Eleven je možné obdivovať prácu talentovanej sochárky Joany Vasconcelos i diela fotografa Jorgeho Cruza. Noblesná reštaurácia ukrýva aj súkromnú miestnosť, z ktorej kroky vedú priamo na terasu. Odtiaľ hostia zvyčajne sledujú mesto Lisabon, žiariace do noci.

Špecialitkou Eleven je carpaccio z račieho mäsa prizdobené ananásom a dochutené sladkým korením. V jedálnom lístku však nájdete aj lahodnú kačaciu pečeň (foie gras) servírovanú s marhuľou a pistáciami. Hostia si môžu pochutiť i na vysoko cenenom mäse ryby parmice červenej, ktorú v Eleven podávajú s olivovým rizotom. Zo sladkých dezertov sa teší obľube vanilková zmrzlina s ovocím. Reštaurácia ovenčená michelinovou hviezdičkou je otvorená pre verejnosť takmer počas celého týždňa, výnimkou sú len sviatočné dni a nedeľa. Obed sa servíruje medzi 12.30 až 15.00, večera o 19.30 až 23.00.

Marcel Letko                                                                      Photos: Eleven Press

www.restauranteleven.com

Mohlo by sa Vám páčiť