Autentické príbehy, nadčasové témy

LOUIS VUITTON MOËT HENNESSY

0

Módny gigant, ktorý patrí jednoznačne medzi výrobcov tých najluxusnejších a najprestížnejších produktov na svete. Ide o silné spojenie luxusných značiek, prostredníctvom ich vynikajúcej kvality, dlhodobej histórie a tradície. Sú vyjadrením luxusu, prestíže a elegancie.

Spoločnosť LVMH vznikla v roku 1987 fúziou 2 veľkých luxusných gigantov LOUIS VUITTON A MOËT HENNESSY v hodnote 4 biliónov USD. Jej poslaním je reprezentovať tie najušľachtilejšie kvality západného životného štýlu, čo najviac ovládať svoje značky a vnímať ich ako luxusné produkty. LVMH okrem módneho oblečenia, obuvi či kabeliek produkuje aj vína, destiláty, hodinky a šperky. Do impéria patrí celý rad svetových módnych značiek, ako sú Christian Dior, Fendi, Loro Piana, Emilio Pucci, Celine, Louis Vuitton či Guerlain, Marc Jacobs, ale aj najväčší výrobca šampanského na svete Moët & Chandon, Dom Pérignon, Krug, Mercier, výrobca koňaku Hennessy, výrobca hodiniek Hublot, Tagheuer, výrobca šperkov Bulgari alebo divízia selektívneho maloobchodu zahŕňajúca obchody ako Sephora, Le Bon Marché. LVMH zahŕňa už viac ako 60 prestížnych luxusných značiek, viac ako 3000 obchodov po svete a pracuje pre nich okolo 100 000 zamestnancov. Jeho najstarším produktom je vinárstvo Chateau d’Yquem, ktoré bolo založené v roku 1593.

Väčšinovým majiteľom módneho impéria je Bernard Arnault. Časopis Forbes ho zaradil medzi najbohatších Európanov s majetkom okolo 41 miliárd dolárov (31,64 mld. eur). Prostredníctvom akvizícií sa mu podarilo dostať spoločnosť LVMH na pozíciu najväčšieho výrobcu luxusného tovaru na svete. Len za rok 2012 dosahovali tržby okolo 28 miliárd eur, čo znamenalo 19 % nárast oproti roku 2011. Finančná správa LVMH za prvý štvrťrok 2013 ukázala, že konglomerát skutočne vykazuje neustály rast. Šesťpercentný nárast zdvihol výnosy skupiny na 6,9 miliardy eur. Špekuluje sa, že skupina LVMH má záujem aj o ďalšie akvizície. Ďalším cieľom má byť britská spoločnosť Burberry a americká klenotnícka spoločnosť Tiffany. Otázne však je, či sa to aj uskutoční. Za ekonomické služby a za služby vo všeobecnosti v prospech obyvateľov Spojeného kráľovstva ho kráľovná Alžbeta II odmenila Veliteľským rádom Britského impéria, a to aj napriek tomu, že nemá britský pôvod a nie je občanom ani jednej z krajín Spojeného kráľovstva. Dátum ceremónie však ešte nie je známy. Ako vidieť, svoju prácu robí veľmi dobre, nemožno poprieť jeho kladný vzťah k móde, no podstatné sú preňho ekonomické výsledky. Jeho veľkou vášňou je umenie, v jeho zbierke sa nachádzajú známe diela umelcov ako Picasso, Yves Klein, Henry Moore a Andy Warhol a dokonca aj náčrt kresby od Christiana Diora z roku 1950.

HISTÓRIA LOUIS VUITTON

Písal sa rok 1854, keď Louis otvoril svoj prvý obchod v Paríži. Začal s výrobou plochých kufrov, ktoré boli omnoho praktickejšie ako dovtedy zaužívané veľké kufre. Výrobky sa stali veľmi rýchlo obrovským hitom. Po smrti Louisa Vuittona v roku 1892 jeho syn Georges prevzal vedenie firmy. Známa je jeho legendárna 5-číselná kombinácia zámky, ktorá sa používa dodnes. V tomto období vznikajú aj známe vzory typické pre LV, a to Damier a Monogram Canvas. V roku 1914 LV otvoril obchod na Champs-Elysées, ktorý sa stáva najväčším obchodom s batožinou na svete. Neskôr otvárajú obchody v New Yorku, Bombaji, Washingtone, Londýne, Alexandrii a v Buenos Aires. Po smrti Georga Vuittona v roku 1936 firmu prevzal jeho syn Gaston, známy svojou vášňou pre cestovanie a zberateľstvo starých kufrov. Počas jeho vedenia sa zrodilo legendárne logo LV a spolu v kombinácii s kvetinovým vzorom sa stalo typickým znakom módnej značky LV. Postupne značka expandovala aj do Japonska a Ázie. Gaston v roku 1970 umiera a firmu prevzala ďalšia generácia – Patrick Louis Vuitton. Od roku 1998 nie je LV len značkou koženého tovaru, svoju činnosť upriamuje aj na značkové oblečenie, šperky a doplnky. Veľkým talentom k tomu prispel módny návrhár Marc Jacobs, ktorý bol v roku 1997 vymenovaný za kreatívneho riaditeľa. Marc mení svojimi kolekciami imidž LV a z tradičnej značky robí značku kultovú. LV sa tým zaraďuje medzi žiadané a vyhľadávané produkty po celom svete. Niet ženy, ktorá by netúžila vlastniť aspoň jeden kúsok. Tento rok však po 16 rokoch odchádza z postu kreatívneho riaditeľa a jeho miesto zaujal Nicolas Ghesquiere, bývalý kreatívny riaditeľ módneho domu Balenciaga.


HISTÓRIA MOËT HENNESSY

K spojeniu týchto dvoch luxusných firiem prišlo v roku 1971 a spoločnosť sa stala jednou z vedúcich svetových skupín v obchode s vínom a tvrdým alkoholom.

Kronika Moëtovcov sa začala písať v roku 1743, keď Claude Moët a jeho syn Claude-Louis založili rodinný podnik Moët a Cie orientovaný na predaj vína a neskôr šampanského. Po smrti Clauda v roku 1792 prevzal biznis jeho vnuk Jean-Rémy Moët, ktorý sa zaslúžil o expanziu na zahraničných trhoch. Dnes ho považujú za jednu z najdôležitejších postáv v dejinách šampanského. V roku 1832 opustil vedenie spoločnosti Jean-Rémy a nahradil ho jeho syn Victor Moët a jeho zať Pierre-Gabriel Chandon de Briailles. Po ich nástupe sa zmenil názov M. Chandon na Moët et Chandon. V roku 1842 zaradila firma do výroby svoj prvý ročník šampanského. Ich najpredávanejšou značkou sa stal Brut Imperial, ktorý po prvýkrát predstavili až v roku 1860 na počesť Napoleona Bonaparteho. Francúzsky štátnik a diplomat o Jeanovi-Rémym vyhlásil: „Môj milý pane, vy si môžete byť istý svojou nesmrteľnosťou. Predpovedám vám, že vďaka vašim bublinkám bude vaše meno žiariť oveľa dlhšie ako moje.” Nepochybne mal pravdu!


HENNESSY

Spoločnosť Hennessy sa takisto môže pýšiť svojou bohatou históriou. Koňak Hennessy založil v roku 1765 Richard Hennessy v mestečku Cognac vo Francúzsku. Prvé fľaše putovali do Írska a do Veľkej Británie. O rok neskôr expedoval vyše 150-tisíc fliaš koňaku Hennessy do francúzskych kolónií. Po smrti Richarda Hennessyho prevzal podnik jeho syn Jacquet a premenoval firmu na dnešný názov Jas Hennessy. Osem generácií Hennessy riadilo túto skvelú spoločnosť a rozšírilo jej pôsobenie až na päť kontinentov. Spoločnosť sa postupne udomácnila v rôznych kultúrach a stala sa známou tisíce míľ od svojho pôvodného domova. Značka Hennessy sa stala ikonou, symbolom kultivovanosti a elegancie.

Denisa Majská                                                                           Photos: ISIFA

www.lvmh.com