Autentické príbehy, nadčasové témy

Lovci luxusných nehnuteľností

0

Rozmanité usadlosti, vily, kaštiele, či zámky sa každoročne nachádzajú na zoznamoch renomovaných realitných agentúr, ktoré ich ponúkajú na predaj. A hoci súčasná ekonomická klíma nie je úplne najzdravšia, dopyt po vzácnych nehnuteľnostiach vôbec  neklesá. Podľa výsledkov prieskumu európskych agentúr zaoberajúcich sa realitami, sú kaštiele, vily a zámky na „starom” kontinente aj naďalej žiadaným artiklom.  

K ich kúpe najčastejšie inklinujú rôzne významné osobnosti, ktoré ani tak nehľadia na cenu nehnuteľnosti ako na jej vzhľad a využitie. Svoj život si chcú spestriť čo možno najlepšie a obstarávanie krásnych a drahých vecí k tomu nepochybne patrí. Pre celebrity a taktiež ľudí zaoberajúcich sa umením je nakupovanie honosných domov a rozsiahlych pozemkov už v podstate prirodzenou záležitosťou.

Výnimočný dopyt po luxusných vilách a zámočkoch je aj naďalej v západnej Európe. Istú dobu pútala pozornosť napríklad dvojposchodová vila z 18. storočia, ktorej súčasťou bolo niekoľko podkrovných miestností a dobre využiteľných priestorov v suteréne. Hodnotu budovy odborníci vyčíslili na 2,5 milióna EUR. Vskutku očarujúca nehnuteľnosť situovaná do lesnatej časti parížskeho predmestia, ponúkala 900 metrov štvorcových obytnej plochy vrátane šestnástich izieb zariadených v klasickom francúzskom štýle.
Okrem už spomenutej nehnuteľnosti sa na listine realít objavila aj veľmi pekne zrenovovaná vila, ktorá „vyrástla” vo francúzskom meste Bordeaux. Agentúra dodatočne navýšila jej cenu o 1 milión EUR a sprostredkovala ju k predaju spoločne s okolitými pozemkami o celkovej ploche viac než 25 hektárov.

K tomu, aby sa záujemca stal majiteľom luxusnej vilky alebo čarovného zámočku, je niekedy potrebné načrieť hlboko do vrecka. 2,5 milióna EUR predstavuje už celkom peknú kôpku peňazí, no investovať do nehnuteľností sa toho dá ešte podstatne viac. Skvelou ukážkou je napríklad okázalá vila White Palace zdobiaca pobrežie obľúbenej turistickej lokality Costa de Sol. Prepychové obydlie disponujúce troma poschodiami, šiestymi spálňami, šiestimi kráľovskými kúpeľnami, utešenou záhradou a bazénom bolo ohodnotené na 8 miliónov EUR. Aj túto na prvý pohľad vysokú čiastku sa však podarilo prekonať. Za jeden z majestátnych benátskych palácov situovaných v okolí kanála Canal Grande agentúra požadovala až 35 miliónov EUR!

V západnej Európe je možné obstarať si atraktívnu nehnuteľnosť za predsa len lacnejší peniaz. Predajná cena zámočkov v tejto oblasti sa zvyčajne pohybuje okolo 900 000 až 1,5 milióna eúr. Vyhľadávanými lokalitami potenciálnych záujemcov sú Nemecko, konkrétne Drážďany a Sasko, ale aj časť Francúzska, Lotrinsko. Mnoho z nehnuteľností situovaných práve v spomenutých oblastiach pochádza zo 17. až 19. storočia.

O kúpu jedného zo škótskych zámkov, menovite Amhuinnsuidhe Castle prejavilo záujem hneď niekoľko významných osobností. Historická budova v hodnote 4,5 milióna libier učarovala nekorunovanej kráľovnej popu Madonne, ale aj „exbeatlesákovi” Paulovi McCartneymu a charizmatickému spevákovi Stingovi. Do „boja” o svoj vysnívaný zámok sa všetci traja pustili s veľkým odhodlaním.
Medzi vášnivých „zberateľov” starobylých usadlostí môžeme jednoznačne zaradiť aj  vplyvného Romana Abramoviča. Ruský oligarcha si pred časom robil zálusk na vôbec najdrahší zámok na svete, architektonický skvost Palais des Lions. Majiteľ nehnuteľnosti Holis Toprak však za ňu žiadal 2 bilióny amerických dolárov a preto k uzavretiu dohody neprišlo… Ešte predtým sa Abramovič zaujímal o svetoznámy Draculov zámok, ležiaci v historkami opradenej Transylvánii. Rus mal v úmysle investovať do jeho kúpy 82 miliónov dolárov, nehnuteľnosť dokonca plánoval zrenovovať. Taktiež chcel zabezpečiť pravidelný prísun finančných prostriedkov, ktoré by boli využité pri modernizácii zámku i na zlepšenie okolitej infraštruktúry. Slávny objekt sa mal stať skvelou turistickou atrakciou. Abramovičova ponuka však bola napokon odmietnutá.

Jednou z pohnútok prečo sa celebrity usilujú o ukoristenie tých najkrajších nehnuteľností môže byť pokus o dosiahnutie pocitu vnútorného uspokojenia a sily. Luxusné sídlo totiž skvele reprezentuje a v hierarchii spoločnosti dodáva majiteľovi istú noblesu a štýl. Vlastníci honosných víl a zámkov zvyčajne túžia vystupovať z davu a odlišovať sa od ostatných. Samozrejme chcú zabezpečiť nadštandardné pohodlie i komfort nielen sebe, ale aj najbližším.

Marcel Letko                                                                            Photos: ISIFA

www.exclusiveresorts.com