Autentické príbehy, nadčasové témy

LUXUS a jeho čaro

0
LUXUS a jeho čaro

Luxus, ktorý je v dnešnej dobe intenzívne skloňovaný, sa objavuje takmer všade okolo nás. Vyvoláva najrôznejšie predstavy a emócie. Fenomén nadbytku, prepychu a bohatstva, ako ho mnoho ľudí vníma, zamestnáva myseľ nejedného z nás. Veľakrát si pod týmto pojmom predstavujeme akýsi impozantný okamih, ktorý si zvykneme spájať s osobnou prestížou. Luxus zároveň predstavuje slobodu robiť vlastné rozhodnutia.

Aj keď si to neuvedomujeme, často k nemu podvedome inklinujeme. Dokáže uspokojiť našu neutíchajúcu túžbu zažiť okamih blahobytu, veľkoleposti či prestíže. Predstavuje súzvuk harmónie a šťastia a dokážeme ním uspokojiť chuťové poháriky i ďalšie zmysly. Za luxus môžeme považovať zážitok v podobe gurmánskej špeciality v noblesne pôsobiacej reštaurácii aj diamantmi vykladané šaty z limitovanej kolekcie svetových návrhárov.

Pôvod tohto slova je úzko spätý s našimi vizualizáciami a predstavami. V starovekom Grécku sa v tomto význame najčastejšie používal pojem hé chlidé, ktorým ľudia označovali veci nádherné, na dotyk jemné, krehké a v gurmánstve vnímané ako delikátne. K luxusnému môžeme prirovnať čokoľvek, čo v našej mysli evokuje niečo pekné, čo svojou unikátnosťou a pompéznosťou priláka pohľady množstva očí. Preto už v dobách dávno minulých vzbudzoval žiadostivosť a snahu vlastniť „krásne veci“. Neskôr sa pozornosť upriamila na skvostné šperky, noblesné hodinky, atraktívne módne výstrelky, limuzíny či najlepšie kabelky z najrozmanitejších materiálov. Medzi ľuďmi preferujúcimi luxus sa nájdu aj takí, ktorí viac ako po materiálnych veciach túžia po možnosti cestovať či oddychovať. V súčasnosti svetové trendy hlásia vyšší záujem o luxusné hotely, jachting a cestovanie. Výsledky konferencie State of Luxury, ktorá sa každý rok koná v New Yorku, naznačili zvýšený dopyt po prepychu v takých krajinách ako Rusko, Brazília, India a Čína.
Z európskych krajín a severnej Ameriky akoby sa záujem o luxus vytrácal.

Pojem luxus je však veľmi relatívny a ľudia ho vnímajú rozličným spôsobom. Nie je pravidlom, že prepychové značky, ku ktorým inklinujú Slováci, sú aj v iných krajinách súčasťou rebríčkov top luxusných značiek. U slovenských konzumentov luxusných značiek si dominantné postavenie a zaslúžené miesto drží priekopník úplne prirodzeného nahého vzhľadu v oblasti módy a krásy. Reč je o značke Dior, ktorá je vnímaná za vrchol francúzskej elegancie. Okrem Diora k ním môžeme zaradiť aj značky Chanel, Chloé, Louis Vuitton a Givenchy. Za zrodom a následným povýšením týchto značiek stoja mená – či už samotný zakladateľ Dioru Christian Dior alebo Coco Chanel a ich nasledovníci Karl Lagerfeld, John Galliano, Stella McCartney, Marc Jacobs či zosnulý Alexander McQueen.

Bentley, luxury car, Friedrichstrasse street, Berlin, Germany, Europe, Image: 146459905, License: Rights-managed, Restrictions: MR_No, PR_No, Model Release: no, Credit line: Profimedia, imageBROKER
Bentley, luxury car, Friedrichstrasse street, Berlin, Germany, Europe, Image: 146459905, License: Rights-managed, Restrictions: MR_No, PR_No, Model Release: no, Credit line: Profimedia, imageBROKER

Do prvej pätice najluxusnejších značiek marketingoví manažéri zaradili automobilovú značku Bentley, ktorej automobily sa vyznačujú výnimočnou kvalitou, okúzľujúcim dizajnom a komfortom pri jazde. Pôžitok, ktorý v Bentley zažijete, sa vám môže vryť sa do pamäte na celý život. Vozidlá tejto značky napriek vysokej cene vo veľkej miere vyhľadávajú aj Slováci.

Ak by sme sa vybrali južnejšie, do krajiny, kde je počas roka viac slnečných a teplejších dní a obľúbeným jedlom je tu pizza, zistili by sme, že práve Taliani preferujú značky ako Ferrari, Cartier či Valentino. Vo Veľkej Británii, v ktorej sa nachádza jedna zo svetových metropol módy, sa najvyššie umiestňujú značky Rolls-Royce, Harrods a Hilton.

Luxus je teda vnímaný rôznymi kultúrami odlišne. Zhodnúť sa však môžeme v jednom. Luxusnými prvkami chceme upokojiť našu túžbu po výnimočnosti a atraktívnosti.

Zuzka Matejovičová
Foto: Profimedia, Dreamstime