Hľadať

Luxus na zahryznutie

Luxus na zahryznutie

Podobne ako kuchárov, aj cukrárov môžeme pokojne nazvať kúzelníkmi. Dokážu vyčarovať také nevídané maškrty, o akých sa človeku nesníva ani v tých najtajnejších snoch. Fantastické torty, šťavnaté zákusky aj krehké koláče – čo i len jediný pohľad na ne láka k ochutnávke. Príprava niektorých sladkostí však môže stáť aj nemalé peniaze. Stačí sa len pohrať so vzácnymi a exotickými a surovinami, prípadne pridať pár jagavých drahokamov na ozdobu. A luxusná pochúťka je na svete.


Diamantová torta pre Devorah

Ochutnali ste už tortu za niekoľko miliónov? Ak áno, potom nepochybne patríte k hŕstke šťastlivcov. Jeden z takých šialene drahých zákuskov bol vyhotovený aj pri príležitosti televízneho finále reality show Cake Boss. Zaujímavá relácia, ktorej príbeh tvorcovia vsadili do prostredia Carlovej pekárne v New Jersey sa stala chuťovkou káblovej televízie TLC. „Sladký biznis“ s úspechom vedie Buddy Valastro, aj s pomocou rodinných príslušníkov. Práve na pôde rodinnej firmy vzniklo v roku 2011 netradičné cukrárenské dielko, ktoré okamžite upútalo pozornosť. Výrobu sedemposchodovej torty zdobenej zafírmi, smaragdami, rubínmi a diamantmi si objednala redaktorka magazínu Social Life Devorah Rose. Úspešná Newyorčanka verná heslu „urobiť z nemožného možné“ sa chcela s 30 miliónovou maškrtou popýšiť na slávnosti venovanej trblietavým kamienkom – diamantom. Extravagantná torta skrášlená drahokamami vo forme retiazok, náramkov a iných klenotníckych kúskov nasadila latku pre „sladkú konkurenciu“ poriadne vysoko.   


Pirátska fantázia so zafírmi

Posunúť hranice luxusu ešte o kus ďalej sa napriek tomu podarilo cukrárskym majstrom zo Srí Lanky. V roku 2012 vytvorili pod vedením šéfkuchára Dimuthu Kumarasinghe neobyčajnú tortu, ktorá dostala názov „Pirate’s Fantasy“. Každá z jej desiatich vrstiev mala inú chuť, miestami naozaj jedinečnú a zvláštnu. Počas prípravy sladkosti rutinovaní odborníci použili cuketu, tekvicu a kokosové meringue, nepohrdli však ani tradičnejšími prísadami akými sú pistácie, škorica, či citrón. Vďaka zdobeniu kráľovským zafírom a vzácnym zafírom Padmaraja sa hodnota torty vyšplhala až k astronomickej sume 35 miliónov dolárov. Použité klenoty boli vsadené do jemných náramkov, prstienkov a brošní. Esteticky dokonalé dielo, ktoré nieslo podobu pirátskej lode vyšperkovanej sladkými kvietkami a realisticky pôsobiacimi kôrovcami, predstavili v hoteli Heritance Ahungalla pred špeciálnym obecenstvom. Medzi prítomnými sa objavilo aj niekoľko špičkových hráčov kriketu.    

Majstrovské dielo bez zlata a drahokamov

Keď už hovoríme o drahých cukrárenskych výtvoroch, nemali by sme obísť ani tortu, ktorú na kráľovskej svadbe nakrojili princ William a jeho vyvolená Kate Middleton. Hoci sa nikdy nestala absolútnou rekordérkou, narozdiel od spomenutých sladkostí, ju nezdobili žiadne okázalé klenoty. Výroba a dekorovanie osemposchodovej „sladkej bomby“ dokonale preverila zručnosti cukrárky Fiony Cairnsovej a jej pomocníkov. Počas piatich týždňov všetci pracovali doslova na limite. Výsledok však nemožno označiť inými slovami ako veľkolepý. Na bielej torte s ovocím sa vynímalo  900 ornamentálnych kvietkov a zvláštne zdobenie, symbolizujúce výjavy stropných dekorácií v obrazovej galérii Buckinghamského paláca. Majstrovské dielo Fiony Cairnsovej stálo 78 000 dolárov. Verme, že hosťom na kráľovskej svadbe chutilo.

Bolo by pomerne náročné vymenovať všetky tie nádherné a hriešne drahé delikatesy, ktoré so šikovnosťou a citom pripravili cukrárski majstri. Z tých zvyšných najvydarenejších môžeme spomenúť aspoň 5 miliónovú čokoládovú tortu v tvare Afriky. Skúsená klenotníčka z Tokia maškrtu prizdobila 2 000 ligotavými diamantmi. Úžasným výtvorom tak vzdala hold najstaršiemu obývanému územiu na Zemi.

Marcel Letko                                                                     Photos: ISIFA, Press

http://bakeshop.carlosbakery.com
www.chefssrilanka.com
www.fionacairns.com

Mohlo by sa Vám páčiť