Hľadať

Luxus od Aston Martin v malom

Nový rok prináša mimoriadne pozitívnu novinku pre priaznivcov luxusných automobilov. Aston Martin, jeden z najznámejších výrobcov superluxusných áut, predstavil po dlhých očakávaniach svoj nový model. Ide o vozidlo Cygnet, luxusné miniauto.

Cygnet je naďalej konceptom a práce na finálnej verzii, ktorá pôjde do predaja, budú pokračovať aj v roku 2010. Potvrdzuje to portál motorauthority.com. Na trh by sa, ak všetko dobre pôjde, mal dostať tak v Európe ako aj Británii takisto ešte tento rok.

Brat Toyoty

Koncept Cygnet predstavili pol roka po tom, ako Aston Martin ohlásil spoluprácu s japonskou automobilkou Toyota. A práve z nej vzišiel tento sympatický minimodel. Je totiž postavený na základe malého auta od Toyoty s názvom iQ. Samozrejme, súrodenci majú nejaké spoločné črty, avšak Aston Martin dáva jednoznačne do popredia svoje typické črty. Po technickej stránke ide o veľmi vyspelé auto. Poháňa ho trojvalcový motor a v testoch Euro NCAP získalo rating 5 hviezdičiek. Dĺžka oboch modelov, tak japonského ako aj „martinovského“ je 9,8 stopy. Aj ostatné technické atribúty sú spoločné, interiér Cygnetu je však rovnako luxusný, ako všetky ostatné modely od Aston Martin.

Dôvod: emisie

Podľa portálu motorauthority.com sa Aston Marin pre spoluprácu s Toyotou a výrobu malého auta rozhodol skôr z pragmatických ako pokrokových dôvodov. Do Európy totiž v roku 2012 prídu nové nariadenia o emisiách CO2, ktoré majú najviac negatívne zasiahnuť práve maloobjemových producentov luxusných áut ako Ferrari či práve Aston Martin. Malý a superúsporný model v portfóliu spoločnosti zabezpečí, že reštrikcie v súvislosti s emisiami sa jej dotknú v menšej miere.

Nie pre každého

Avšak pozor. Ak sa tešíte, že tento model bude lacnejší a dostupnejší širším masám, nie je to tak. Aston Martin sa rozhodol pre netradičný krok. Minimodel Cygnet si budete môcť zakúpiť jedine vtedy, ak už nejaký „veľký“ Aston Martin vlastníte. Dôvod? Výrobca prišiel na to, že viac ako tretina vlastníkov jeho luxusných áut má v garáži aj malé vozidlo typu Mini či Smart na dopravu po meste.

Jakub Steiner/motorauthority.com                         Photos: Aston Martin Media

www.astonmartin.com
www.motorauthority.com

Mohlo by sa Vám páčiť