Hľadať

Luxusný klenot z dielne Maserati

Luxusný klenot z dielne Maserati

Talianska značka Maserati uskutočnila v roku 2004 návrat na pretekárske okruhy. Do boja proti konkurencii vyrážala s novou zbraňou – dvojsedadlovým modelom pomenovaným Maserati MC12. Voz vyhotovený v dvoch farebných prevedeniach však v tom čase nebol dostupný len pre súťažné účely, ale aj k zákazníckemu predaju.

V roku 2004 uzrelo svetlo sveta tridsať cestovných vozov Maserati MC12, o dvanásť mesiacov sa k nim pridalo ďalších dvadsaťpäť. Len päť kusov tohto špecifického automobilu neponúkla spoločnosť na predaj. Ponechala si ich pre vlastné, osobné účely. Keďže sa jednalo o luxusné, značkové produkty, ich cena bola vysoká. Zákazník musel v prípade záujmu za vozidlo zaplatiť až 600 000 euro.
V súčasnosti je jeden z modelov Maserati MC12 dostupný na predaj na webovej stránke jameslist.com. Ponúkaný automobil je ešte o to špeciálnejší a vzácnejší, že na dverách vedúcich k sedadlu jazdca sa vyníma podpis legendárneho pilota Formule 1 Michaela Schumachera. Sedemnásobný svetový šampión športiak osobne testoval. Luxusný voz, ktorý sa v súčasnosti nachádza v Nemecku má na konte 9 800 odjazdených kilometrov a v marci 2009 absolvoval  kompletný technický servis. Úhrady za poskytnuté služby boli vyčíslené na pozoruhodných 40 000 euro. Fotodokumentáciu týkajúcu sa automobilu zabezpečuje spoločnosť EDO Competition Services, ktorá so značkou Maserati už niekoľkokrát veľmi úspešne spolupracovala.

Špecialisti sa domnievajú, že model Maserati MC12 v podstate len kopíruje legendárny voz s názvom Enzo Ferrari. Použitá koncepcia motora, šasi i prevodovky bola v oboch prípadoch skutočne rovnaká. Isté odlišnosti sa ale dali postrehnúť vo farebnom prevedení exteriéru, maximálnej rýchlosti automobilu i v jeho ďalších vizuálnych detailoch. Napríklad v porovnaní s Enzom je športiak Maserati MC12 vyšší, širší a dlhší. Taktiež akceleruje pomalšie (z 0 na 100 km/h za 3,8 sekúnd) a zároveň má nižšiu top speed (330 km/h). Rozdiely sú viditeľné aj čo sa týka výraznejšej prednej časti vozidla i v celkovo uhladenejších krivkách.

Dizajnérsky sa na automobile Maserati MC12 podieľali skúsení odborníci Giorgetto Giugiaro a Frank Stephenson. Dvojica vsadila na dvanásťvalcový motor, automatickú prevodovku a viacbodové vstrekovanie, taktiež navrhla interiér, ktorý pôsobí veľmi štýlovo a elegantne. A to aj napriek tomu, že vozy Maserati MC12 mali nachádzať uplatnenie v prvom rade na pretekárskom okruhu. Pre dosiahnutie primeranej úrovne komfortu a luxusu návrhári použili cenovo náročný syntetický materiál Brightex. Okrem toho zvolili kožené sedadlá modrej farby ako aj elegantné analógové hodiny oválneho tvaru, typické pre značku Maserati. Všetko dostupné príslušenstvo i doplnky tak napokon dodali „zázračnému“ autu špeciálny look.

Dôležité údaje o Maserati MC12:

Typ vozidla – kupé
Dátum výroby – rok 2004 až 2006
Dátum uvedenia na trh – rok 2004
Rozmery v mm (v + š + d) – 5 143 + 2 100 + 1 205
Počet dverí – 2
Počet miest na sedenie – 2
Objem batožinového priestoru v l – 465
Zdvihový objem motora v ccm – 5 998
Počet valcov – 12
Počet ventilov – 48
Poháňaná náprava – zadná
Prevodovka – automatická
Počet rýchlostných stupňov – 6
Brzdy – kotúčové (zadné), kotúčové s vnút. chladením (predné)

Vybavenie interiéru:
Kožené sedadlá, posilňovač riadenia, multifunkčný volant, nastaviteľný volant,
Kožený volant, otáčkomer
Vybavenie exteriéru:
Vyhrievané zrkadlá, elektrické zrkadlá, predné hmlovky, zadné hmlovky,
tónované sklá, xenóny, hliníkové disky

Klimatizácia: manuálna, dvojzónová
Počet airbagov – 2

Marcel Letko                                                        Photos: ISIFA, JamesList

www.maserati.com

www.jameslist.com

Mohlo by sa Vám páčiť