Autentické príbehy, nadčasové témy

Majster elegancie

0

Majster elegancie

V období, keď Pierre Balmain začal stúpať po pomyselnom rebríčku úspechu, sa zmenil ideál ženskej krásy. Pôvodné predvojnové vzory nesúce podobu detsky naivných „bábik” vystriedali idoly emancipované, nezávislé, sebaisté. Novému modelu ženy nebola cudzia tvrdá práca, veľká obeta ani veľká láska. Práve v tom čase Balmain predstavil verejnosti pôsobivý módny štýl, ktorý slávil najväčšiu popularitu a úspech v 50-tych rokoch 20. storočia, stopy však zanechal aj v neskoršom období. Americká autorka Gertrude Steinová, blízka Balmainova priateľka, pomenovala Pierrove kreácie jednoduchým názvom – „nový francúzsky štýl”.

Pierre Balmain, zakladateľ rovnomenného módneho domu, sa narodil 19. mája 1914 v maličkom francúzskom mestečku St. Jean de Maurienne. Jeho rodina vlastnila podnik na výrobu závesov, vďaka ktorému mala priamy kontakt na okúzľujúci svet módy. Belmainov otec bol zamestnaný ako predajca látok, matke Hitherto učarovala práca profesionálnej konzultantky, zaoberajúcej sa rozmanitými módnymi štýlmi. Smutnou udalosťou pre Pierra bola strata otca, s ktorým sa naposledy rozlúčil, keď mal sedem rokov. Výchovu mladého chlapca tak prevzala matka a tety, majiteľky úspešných butikov s odevmi. Na detstvo spomínal Balmain s neskrývaným nadšením. V pamäti mu utkveli predovšetkým momenty, keď sa v rodinnom obchode hrával s pestrofarebnými látkami, obdivujúc pritom precízne, takmer až dokonalé remeselnícke výtvory.

Hoci matka túžila, aby sa z Pierra stal armádny chirurg, on sníval len o práci s odevmi. Aj preto si napokon zvolil štúdium dizajnu na výtvarnej škole Ecole des Beaux Arts v Paríži. Matku však ubezpečoval, že po absolvovaní záverečných skúšok sa plný elánu vrhne do zaujímavého sveta architektúry. Najskôr bol mladý, nádejný dizajnér umeleckým asistentom v módnom dome Molyneux. V roku 1936 si však musel „odbiť” povinnú vojenskú službu, čo mu do istej miery skomplikovalo kariérny postup. Po návrate do „bežného” života musel začínať odznovu a hoci v tom čase nemal priaznivé pracovné vyhliadky, nechcel prosiť o pomoc matku. Nechýbalo veľa a Balmain by v módnom priemysle skončil. Krátko pred začatím druhej svetovej vojny však dostal ponuku od Luciena Lelonga, jedného z najvýraznejších predstaviteľov štýlu cutoure.

Práve v spolupráci s významným módnym tvorcom začal Pierre Balmain dosahovať prvé úspechy. Silnú dvojicu vytvoril s ďalším talentovaným návrhárom Christianom Diorom. S rodákom z Granville si veľmi často vymieňal názory a konzultoval rozmanité postupy. Zašlo to až tak ďaleko, že verejnosť niekedy nevedela rozlíšiť ktorý z dvoch pánov zanechal na novopredstavenom modeli výraznejší rukopis. Balmain s Diorom sa istý čas dokonca pohrávali s myšlienkou založiť si spoločný podnik, no napokon z pôvodného plánu upustili. Pierre sa postupne začal orientovať na osobný biznis, v auguste 1945 otvoril v Paríži na ulici Františka I. vlastný módny dom. V októbri toho istého roku predstavil aj.prvú kolekciu – zahŕňala hodvábne saká a kimoná v novom strihu. Verejnosť mohla okrem toho obdivovať aj.novú, sviežu líniu priliehavých večerných šiat zhotovených z taftu, či luxusné oblečenie určené na ples, zdobené striebornou výšivkou, rubínmi a imitáciami lístkov a čerešní.

Neskoršie kreácie majstra elegancie mali typické, ľahko rozpoznateľné balmainovské prvky. Častokrát sa k slovu dostávali ozdobné perličky a výšivky zo zlata, veľká časť modelov vznikala kompletne ručnou prácou. Z materiálov Pierre obľuboval kožušiny, ktoré zaujímavým spôsobom kombinoval so saténom, hodvábom a taftom. Farby preferoval delikátne pastelové, neraz siahal napríklad po odtieňoch ružovej, kukuricovo žltej a jemne mandľovej. Čo sa týka štýlu, vystupoval Pierre Balmain predovšetkým ako klasik. Dokázal vykúzliť jednoduché, ale aj veľkolepé šaty, spopularizoval nosenie štóly a dokonca navrhol ikonickú uniformu pre letušky singapurských aerolínii Singapore Girl. Námet pochádzal z tradičného indonézskeho kostýmu kebaya.

Balmain, ktorý vytvoril aj viaceré parfumy (Vent Vert, Jolie Madame, Ivoire) bol taktiež spolutvorcom odevov pre filmový priemysel. Jeho kreácie sa objavili v 16tich snímkách a ich nositeľmi sa stali hviezdy ako Bridget Bardot, Vivien Leigh alebo Mae West. Zo súčasných celebrit sa do ikonických kostýmov francúzskeho návrhára postupne obliekli Angelina Jolie, Penelope Cruz, Kristin Davis a Kate Moss.

Životný štýl Pierra Balmaina bol excentrický a pomerne búrlivý. Niekdajší spolupracovník Christiana Diora zbožňoval večierky a preto nesmel chýbať na žiadnom z nich. Hoci pred architektúrou dal napokon prednosť dizajnu, do istej miery sa venoval aj tomuto umeleckému smeru. Stal sa doslova „zberateľom” domov, ktoré pretváral tak, aby sa v nich cítil čo najlepšie. Pierre Balmain skonal ako 68 ročný v Paríži, písal sa 29. jún 1982.

Marcel Letko                                                     Photos: ISIFA, Press

www.pierrebalmain.com