Autentické príbehy, nadčasové témy

Mary Pickford – kučeravý miláčik Ameriky

0

,,Ste príliš malá a príliš tučná.” Ach, keby mi niekto povedal takúto boľavo úprimnú vetu, rozmýšľala by som, či sa ešte oplatí bojovať a ísť za svojím cieľom. Možno by som sa rozplakala, ľutovala sa alebo by som sa v neskorých hodinách utešovala sladkosťami. Lenže tá, ktorej patrila táto štipľavá poznámka, urobila presný opak. Mary Pickford stála za samotným zrodom nablýskaného filmového impéria menom Hollywood.

Toto kučeravé dievčatko z kanadského Toronta malo všetky predpoklady, aby sa stalo hviezdou strieborného plátna. Narodila sa v roku 1893 ako najstaršia dcéra v rodine robotníka a divadelnej herečky. Mary, vlastným menom Gladys, vtedy ani len netušila, že jej sudičky dopriali slávu, ktorú jej mohli mnohí iba ticho závidieť. Spokojnosť mladej rodinky, nanešťastie, netrvala dlho. Iba štyri roky po narodení Gladys, utrpel živiteľ rodiny a otec troch detí John pracovný úraz, ktorému zakrátko podľahol. Charlotta nemala čas pridlho smútiť za manželom. Ak nechceli trieť biedu, musela sa obracať a platiť nájomné za izbu, kde sa ledva pomestili.

Náhoda je vrtká a občas sa mi zdá, že veľmi dobre vie, čo robí. Pomocnú ruku podal Charlotte rodinný známy, ktorý vlastnil v Toronte divadelnú spoločnosť. Keďže práve hľadal neopozerané detské tváre do nového predstavenia, rozhodol sa, že všetky tri deti si zaslúžia príležitosť. Vedel, že týmto dobrým skutkom nič nestratí, ale môže iba získať. Gladys vynikala spomedzi súrodencov Lottie a Jacka najviac. Jednak za to mohli jej zlaté kučery, jednak talent, ktorý zdedila po matke. Diváci si ju ľahko zapamätali a vracali sa na to isté predstavenie aj niekoľkokrát, len aby mohli vidieť iba šesťročné dievčatko, ktoré dokázalo roztopiť nejedno ľadové srdce. A hoci sa obaja súrodenci aj naďalej venovali hereckej kariére, nikdy sa nepriblížili k sláve ich sestry.

Gladys mala v tom čase ledva desať rokov, keď sa práve ona stala hlavným ťahúňom rodiny a tvárou divadelnej spoločnosti. Nikdy nezažila skutočné detstvo. Školu, ktorú navštevovala iba minimálne, jej stačila akurát na to, aby sa naučila čítať a písať. Vzdelanie vymenila za desiatky predstavení, kabaretné šou a neuniklo jej ani turné naprieč Severnou Amerikou. Nejedného režiséra zaujala svojou nepopierateľnou charizmou a nejedného muža očarila krásou a intelektom. Paradoxne, jej meno pomaly upáda do zabudnutia.
Ako to už medzi mladými býva, jedni ostanú v pohodlí domova, ostatní sa vydajú ruka v ruke s dobrodružstvom na skusy do cudzieho sveta. Keď mala Gladys pätnásť rokov, rozhodla sa opustiť rodné Toronto a skúsiť šťastie v meste miliónov príležitostí, v New Yorku. Podľa slov Bootona Herndona, autora jej biografie, Mary sa vždy vedela s ľahkosťou orientovať v meste, kde nikdy predtým nebola. Dokázala si dohodnúť hotelovú izbu za výhodnú cenu, vedela, ako ušetriť na jedle a pritom byť sýta. Nestrácala ani minútu. Svojou prehnanou ambicióznosťou a pevnou vôľou si vydobyla stretnutie s jedným zo slávnych newyorských producentov Davidom Belascom. Nezlomnosť iba pol druha metra vysokej dievčiny dokázala to, že už v ten istý rok ju nagažovali v predstaveniach na Broadwayi. O pár dní sa malá Gladys mohla pýšiť novým menom, ktoré pre ňu vymyslel samotný Belasco. Svet ju odteraz bude poznať ako Mary Pickford.

Kto by si už len neželal stáť na divadelných doskách a vychutnávať všetky tie pohľady? Hm… lákavé už len pri pomyslení. Niekedy to tak už raz býva, že keď máte jedno, túžite po druhom. Mary sa v divadle dlho neohriala a už rozmýšľala, či by nebolo lepšie prejsť k filmu. V tom čase trval jeden film ani nie pätnásť minút a vždy bol známy iba režisér. Rozhodnutie Mary však bolo správne. Počas pôsobenia pre Biograph Studio a spolupráce s filmovým velikánom D. W. Griffithom, (bol to ten Griffith, ktorý jej povedal, že je malá a tučná) nakrútila Mary v priebehu jedného roka až štyridsaťdva filmov. Dokonca sa stihla aj zaľúbiť. Prvým z jej manželov bol Owen Moore, tiež herec. Ako búrlivo sa tento vzťah začal, tak búrlivo sa aj skončil. Mary sa prvýkrát vydala tajne vo veku osemnásť rokov. Manželstvo sa pre Owenove rastúce problémy s alkoholom onedlho rozpadlo.

Mary však dlho nezúfala. Jej kariéra stúpala do nebotyčných výšok. Vo veku dvadsať rokov stihla nakrútiť až stopäťdesiat filmov. Denne dostávala stovky listov od obdivovateľov z celého sveta a táto popularita sa, samozrejme, odrazila aj na jej honorároch. Spočiatku síce zarábala úbohých dvadsaťpäť dolárov, ibaže v roku 1919 to už bolo 350 000 dolárov za film, čo znamená, že bola najlepšie platenou herečkou svojej éry. Tiež si ju po druhýkrát stihla nájsť láska. Svoj vzťah museli Mary a jej herecky nemenej známy kolega Douglas Fairbanks zo začiatku pred očami verejnosti tajiť. Ona bola vydatá a on ženatý. Nedokázali však potláčať priam magnetickú príťažlivosť, ktorá ich spájala. A tak, keď boli obaja konečne slobodní, už im nič nebránilo, aby svoj vzťah v roku 1920 spečatili. Manželstvo prekvitalo, ľudia tento pár milovali a potom vznikol nápad.

Mary Pickford, Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks a D. W. Griffith. Táto fantastická štvorka sa rozhodla vytvoriť distribučnú spoločnosť menom United Artists. Cieľom spoločnosti bolo podporovať mladých umelcov pri ich tvorbe a dohliadať na distribúciu. Samozrejme, časť zisku išla do vrecka práve zakladateľom United Artists.
Život však nie je sú len presladené rozprávky. Život, to sú vzostupy a pády. Svoje o tom vedela aj Mary. Revolúciou v hollywoodskom filmovom priemysle bol prechod z nemého filmu na zvukový film. Pre Mary to bol pomyselný klinec do rakvy, pretože túto radikálnu zmenu niesla veľmi ťažko. Hoci za svoj prvý hovorený film Koketa v roku 1929 získala Oscara, nedokázala sa vyhnúť ostrým kritikám publika. Vraj mala príšerný hlas.

Potom to chvíľu išlo s Mary dolu vodou. Po smrti svojej matky Charlotte, s ktorou si boli priam sestersky blízke, sa zmenila na náladovú hysteričku. Hovorí sa, že si dokonca ostrihala zlaté kučery, svoju korunu krásy. Aby toho nebolo málo, manželstvo s Douglasom sa ocitlo v troskách. Po pätnástich rokoch spolužitia si dvojica povedala zbohom. V roku 1939 tento talentovaný herec zomrel na následky infarktu. A hoci sa rozišli, Mary ho nikdy neprestala ľúbiť, nezniesla však ničivý pocit samoty.

Rozhodla sa vo veku štyridsaťjeden rokov ukončiť svoju hereckú kariéru. V kurze už boli iné herečky a ona to dobre vedela. Veľkolepý Hollywood vymenila za pokojný život v ústraní. Zamerala sa na písanie scenárov a na charitu. Láska si ju našla aj po tretíkrát a tentoraz až do smrti. Mary s hercom a hudobníkom Charlesom, Buddym Rogerom, mimochodom, mladším od nej o dvanásť rokov, prežila dlhých štyridsať rokov v spokojnosti a s dvomi deťmi Ronaldom a Roxanne, ktoré si počas manželstva adoptovali.

Takto sa končí horko-sladký príbeh jednej z najväčších osobností strieborného plátna. Mary sa nikdy nevzdávala, nikdy sa nesťažovala na nepriazeň osudu. Všetko, čo dokázala, by mohlo slúžiť ako inšpirácia a motivácia pre tie dievčatá, ktoré majú jediný sen. Stať sa hviezdou.

Kristína Gáliková                                                                  Photos: ISIFA

http://marypickford.org