Autentické príbehy, nadčasové témy

Mekka golfu: St. Andrews

0

Mekka golfu: St. Andrews

Snom každého profesionálneho hráča golfu, ale aj amatéra, je aspoň raz za život navštíviť malé škótske mestečko St. Andrews. Nádherné ihriská, krásne piesočnaté pláže, historické pamiatky, množstvo obchodov, či vychýrená univerzita očaria každého návštevníka, nie iba nadšencov golfu.

Poloha a história

St.Andrews leží na pobreží Severného mora v kráľovstve File, blízko Edinburghu, Perthu a prístavu Dundee.

Toto malebné mestečko má dlhoročnú tradíciu. Už v 9. storočí tu vzniklo Biskupstvo a o pár storočí neskôr Arcibiskupstvo. V roku 1124 získalo štatút kráľovského mesta. Dlhé ničivé  anglicko-škótske boje a cirkevná revolúcia zničili historické budovy, ale zopár sa ešte dodnes zachovalo.


Pamiatky

Aj keď táto „mekka” golfu je malá, pýši sa mnohými historickými budovami, napríklad hrad „St.Andrews Castle” postavený v roku 1200 ako sídlo biskupov a arcibiskupov. Slúžil aj ako pevnosť a väzenie, v ktorom upaľovali kacírov. Hrad bol viackrát zničený, no ešte pár pozostalostí sa zachovalo – ako vstupná brána, nádvorie, časť veží a hladomorňa.
Katedrála „St. Andrews Cathedral” bola toho času najväčšou a najkrajšou v Škótsku. Biskup Arnold ju založil v roku 1160 a neskôr, v roku 1318 bola vysvätená. V období reformácie, kedy prenasledovali a upaľovali kacírov, biskupi zažali upaľovať aj mnohých reformátorov. V roku 1559, po prejave reformátora Knoxa, začal ľud túto katedrálu ničiť. Kamene z nej boli použité na stavbu domov v meste. Cirkev v tom čase označovali ľudia prívlastkom „prehnitá”.
Na mieste Katedrály bol pred jej vybudovaním postavený kostol „St.Rule”, z ktorého dodnes stojí hlavná veža. Ponúka nádherný výhľad na časť mesta, pobrežie, blízky hrad…

Univerzita „St. Andrews University” patrí k najstarším v Škótsku a najprestížnejším univerzitám v Británii. Bola založená v roku 1410 škótskymi akademikmi.  Jej študentom bol aj britský princ William.

Prvé písomné zmienky o golfe v Škótsku – na pastvinách v okolí St. Andrews sú z roku 1413. Predpokladá sa, že táto hra sa hrala už skôr. Golf sa  veľmi rýchlo v Škótsku rozšíril a získal si veľkú popularitu. V roku 1452 škótsky kráľ James II. hru zakázal. Panovník bol nahnevaný na svojich poddaných, pretože kvôli golfu zanedbávali povinnú lukostreľbu. Zákazy trvali ďalších pár rokov – až do roku 1502, kedy panovník James IV. znovu hru povolil a začal ju aj sám hrávať. Poveril Williama Mayna kráľovským výrobcom palíc. Golf bol čisto iba mužskou hrou, až kým ho nezačala hrávať škótska kráľovná Mária Stuartovna. Panovníčka bola veľmi kritizovaná, pretože hrala golf iba pár dní potom, ako jej zomrel manžel. Maria Stuartovna sa zapísala do dejín golfu a práve jej môžeme byť vďačný za jeden z hlavných pojmov – Caddie.
V roku 1744 sa v  Leithe stretla Spoločnosť ctihodných golfistov Edinburských a  pri  príležitosti usporiadania prvého turnaja dostala od mesta dar (cena pre víťaza) striebornú palicu a vydala prvé pravidlá golfu „Thirteen articles”. Z nich niektoré pasáže v nezmenenej podobe platia dodnes.

V roku  1754 bol založený R&A – Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews, ktorého ihrisko malo 22 jamiek. Neskôr, o 10 rokov, bol počet znížený na 18. Táto dĺžka bola neskôr na tom istom ihrisku ustanovená ako štandardná dĺžka na zápasy.  Kráľ William VI. v roku 1834 vydal dekrét, ktorým klub získava titul „Royal & Ancient” a dodnes nesie hrdý názov The Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews. Tento klub sa aj so svojou vychýrenou klubovňou stal veľmi významným a dôležitým, pretože vydával golfové pravidlá.

Najdôležitejšiu pozíciu získal od 20. septembra 1897, kedy v klube zostavili komisiu R&A. Od 1. januára 2004 prešla všetká právomoc a zodpovednosť klubu na R&A Rules Limited, ktorá oficiálne vydáva, reviduje a interpretuje ich výklad v pravidelných cykloch. Komisia vydáva pravidlá pre všetky krajiny sveta, okrem USA a Mexika. R&A každoročne udeľuje mnoho grantov na celosvetový rozvoj golfu (prvé granty boli v Burundi, Pakistane a Samoi) .

Významným míľnikom v histórii golfu v St. Andrews je rok 1974, kedy vznikol St. Andrews Links Trust, organizácia, ktorá vedie sedem ihrísk v St. Andrews. Jej cieľom je viesť a udržiavať verejné ihriská pre každého fanúšika golfu.

Ihriská

Mestečko St. Andrews ponúka 10 nádherných ihrísk. Ich počet radí toto centrum golfu k najväčším  destináciám sveta. Najslávnejšie ihriská sú: Old Course (6 609 yardov, 72 par), New Course (6 604 yardov, 71 par), Jubilee Course (6 742 yardov, 72 par), Eden Course (6 195 yards, 70 par), Strathyrum Course (5 620 yardov, 69 par), Balgove Course (1 520 yardov, 30 par, – 9 jamkové)


Múzeum golfu

Múzeum bolo slávnostne otvorené a sprístupnené verejnosti v roku 1990. Nachádza sa hneď za klubovňou Royal & Ancient.  Myšlienka „múzea golfu” sa zrodila ešte v roku 1864, kedy The Royal & Ancient Golf Club poveril komisiu, aby zozbierala artefakty súvisiace s golfom,  ktoré by pripomínali členom klubu vývoj tohto športu. Neskôr, v roku 1985, klub rozhodol založiť budovu Britského golfového múzea.

V múzeu návštevníkov privíta bronzová socha Toma Morrisa – výborného hráča, výrobcu palíc, loptičiek, greenkeepera a dizajnéra golfových ihrísk. Dozviete sa tu, koľkým nástrojom zostali pôvodné mená, ako sa vyvíjal golf, športové potreby, históriu klubov, rozvoj golfu, uvidíte fotografie najslávnejších členov a hráčov golfu. Zbierka múzea sa neustále rozširuje.


Ostatné zaujímavosti

Medzi ďalšie skvosty, ktoré sa nachádzajú v St.Andrews, patria napríklad: kostol sv. Leonarda, kostol svätej Trojice, botanická záhrada, akvárium.


Možnosti ubytovania

Historické mesto poskytuje široké možností ubytovania – hotely rôznych kategórií, súkromné apartmány….
Do pozornosti vám dávame veľmi luxusný 5* hotel „Old Course Hotel”, ktorý sa nachádza priamo na „Old Course”, v blízkosti 17. jamky.  Hotel má 109 izieb a 35 apartmánov, ktoré su pomenované podľa slávnych golfových ihrísk. Samozrejmosťou je aj veľký výber reštaurácií a relaxačné Spa centrum a golf.

Takže milí priaznivci golfu, legendárny Bobby Jones sa vyjadril, že každý veľký hráč musí potvrdiť svoje úspechy výhrou na Old Course. Všetci slávni hráči to dokázali – Jack Nicklaus, Seve Ballesteros, Nick Faldo a Tiger Woods a, samozrejme, aj on sám. Trúfnete si aj vy na takýto úspech a pôjdete navštíviť St.Andrews a samotný Old Course?

Jana Milošovičová       Photos: St Andrews Links Trust

www.standrews.org.uk
www.oldcoursehotel.co.uk
www.theroyalandancientgolfclub.org