Hľadať

Miesto pre filozofické diskusie

Miesto pre filozofické diskusie

Pokiaľ sa dobre orientujete v oblasti interiérového dizajnu, pojem „Edra“ vám nebude neznámy. Je to prosperujúca talianska spoločnosť, ktorá od roku 1987 skvele reflektuje na požiadavky trhu a ponúka bohatý sortiment úžitkového tovaru. V jej katalógoch nájdete fotografie zaujímavo riešených kresiel a sedacích súprav i obrázky farebných, zvláštne tvarovaných stoličiek.

small_1

Experimentovanie s kartónmi a povrazmi

Obdivujete retro alebo predsa len dávate prednosť najnovším trendom v architektúre a interiérovom dizajne? Talianska spoločnosť Edra sídliaca v toskánskom Perignane sa výborne orientuje v rozmanitých nábytkárskych štýloch. Táto kreatívna práca si vyžaduje nepretržité sledovanie požiadaviek trhu a následne pohotové reakcie. Dôležité je ostať „in“ a pravidelne sa „hrať“ s formami a materiálmi. Nakoľko Edra má odberateľov medzi múzeami, spoločenskými zariadeniami, ale aj individuálnymi zákazníkmi, vzhľad, farba i tvar zhotovovaného nábytku sa veľmi presne prispôsobujú okolnostiam a želaniam klientov. Valerio Mazzei, ktorý vlastní a vedie taliansky podnik so sestrou Monicou, prezrádza, že firemní dizajnéri nie zriedka experimentujú s neštandardnými materiálmi ako sú povrazoviny a ekologický kartón. Kvalitný dopyt však aj napriek tomu ostáva hlavne po luxusnejších látkach. Medzi nimi vynikajú tradičné (koža, zamat) i menej tradičné (technický High Speed).

small

Úspechy fantastickej štvorky

Viete, čo majú spoločné Massanori Umeda, Francesco Binfaré a dvojica Brazílčanov Fernando a Humberto Campana? Všetci títo páni neustále sršiaci nápadmi, už roky spolupracujú s Edrou. Svoju dizajnérsku kreativitu pretavujú do nápaditých umeleckých diel, využívajúc pritom najmodernejšie technológie. Viaceré z ich kúskov sa stali obdivovanými ikonami vo svete súčasného interiérového dizajnu. Za fantastickými úspechmi treba hľadať neustálu snahu o inovátorstvo, ale predovšetkým precízne schopnosti a zručnosť majstrov. Napríklad Japonec Massanori Umeda navrhol vskutku nezvyčajnú sériu kresiel kvetinových tvarov. V ničom nezaostali ani Juhoameričania Campanovci, ktorí prišli s vlastným osobitým výtvorom – stoličkou Favela. Nad skupinkou nadaných dizajnérov ostražito bdie umelecký riaditeľ spoločnosti Massimo Morozzi. On sám je autorom skvelého systému „Paesaggi Italiani“ pozostávajúceho z kombinácie nábytku, stien a zadných rozdeľovacích panelov.

small_2

Špeciálny názov pre špeciálnu spoločnosť

Edra sa dostala do povedomia verejnosti v roku 1987 vďaka kolekcii „I nuovissimi“. Tvoril ju nábytok, ktorý pochádzal z kreatívnej dielne viacerých mladých návrhárov. Bol to ich prvý pokus s masovou produkciou. Pomerne nekonvenčný debut odohrávajúci sa v milánskej galérii Marconi naznačil, že spoločnosť má dostatočný potenciál zažiariť v budúcnosti aj na medzinárodnej scéne. Predpoklady sa naplnili. Mimochodom, zrejme netušíte, ale meno „Edra“ je odvodené od gréckeho slova „exedra“, čo znamená „miesto pre filozofické diskusie“. Špeciálny názov pre špeciálnu spoločnosť.

small_3

Marcel Letko
Photos: Edra Press
www.edra.com

Mohlo by sa Vám páčiť