Autentické príbehy, nadčasové témy

Mikimoto, perlový kráľ

0
Mikimoto, perlový kráľ

„Každá žena by mala mať svoj vlastný perlový náhrdelník”. Taký názor vyslovil Kokiči Mikimoto, rešpektovaný podnikateľ, ktorý sa aj pri vykonávaní stresového povolania dožil neuveriteľných 96 rokov. Na konto Japonca prúdili zisky z predaja kultivovaných perál, ako súčastí jeho štýlových kolekcií. Medzi šperkami značky Mikimoto nájdete tie najjagavejšie poklady vylovené z nekonečného oceána: nezvyčajné perly južných morí, klasické biele a Titianove perly, či perly pochádzajúce z ružových lastúr.

Krehká elegancia a pôvab

Podľa očakávania, finálne produkty japonskej spoločnosti zdobí vzácna platina a čisté 18-karátové zlato. Klienti však môžu natrafiť aj na šperky so vsadenými vylepšenými diamantmi, prípadne polodrahokamami prírodnej farby. Z kvalitného hodvábu je tiež vlákno, na ktorom sú jednotlivé perly navlečené. Ak sa na chvíľu stanete dobrým pozorovateľom, uvidíte, že na každom z nádherných šperkov Mikimoto je niečo, čo dokáže upútať.

small_2

S krehkou eleganciou ide ruka v ruke unikátny dizajn, ale tiež neopozeraná klasika. Každý jedinečný kúsok z kolekcie tejto obľúbenej značky dopĺňa jeden alebo dva vzácne kamene. Zväčša ide o kombináciu s perlou, priezračnou a čistou. Vždy použiť len tie najkvalitnejšie kusy – také je najdôležitejšie kritérium japonskej spoločnosti. Čo určite poteší, väčšinu šperkov Mikimoto môžete nosiť počas denných i večerných príležitostí. Skúste teda obdarovať seba alebo svojich blízkych niektorým z krásnych kúskov japonskej spoločnosti. Napríklad jemne elegantný Cisársky náhrdelník patrí medzi najpôvabnejšie klenoty v kolekcii tejto renomovanej značky.

small_1

Úspech u Coco Chanel aj v Paríži

Po menšom predstavení produktov spoločnosti sa vráťme ešte k jej zakladateľovi. Ako sa prepracovať z obyčajného chudobného chlapca až ku úspešnej a rešpektovanej osobnosti? Kokiči Mikimoto by vedel rozprávať. Teda, keby ešte žil. Japonec začal podnikať v roku 1888, keď si s manželkou a partnerom založil prvú perlovú farmu. Spočiatku ľudia jeho podnikanie nebrali príliš vážne, ale ušľachtilá krása a výhodná cena perál urobili svoje. Tieto pôvabné poklady lastúr dokonca zažiarili v roku 1921 na Svetovej výstave v Paríži. Získali nesmiernu popularitu u módnej ikony Coco Chanel a v Amsterdame im bol udelený titul Perles cultivées. Okrem bielych perál produkujú perlorodky ešte žlté, čierne, šedé a zlaté. Vo výnimočných prípadoch, najmä v Japonsku, aj červenkasté a ružové. Možno ste nevedeli, ale o perlách sa písalo v biblii, talmude a koráne. Už v stredoveku sa im pripisovala čarovná moc.

small

Náročná práca lovkýň

Vráťme sa ešte ku Mikimotovi. Japonec si pri otvorení svojej farmy najal amy, lovkyne vzácnych perál. Tieto odvážne bytosti, nazývané aj bohyne mora, boli v minulosti symbolom ženskosti. Nemali ľahkú prácu a kvôli tomu, že sa museli potápať do veľkých hĺbok im hrozilo podchladenie. A navyše z 20 000 lastúr často krát len jediná obsahovala perlu. Mimochodom, Mikimotovi sa dlho nedarilo vypestoval krásnu perlu pravidelného okrúhleho tvaru. Pomohol až zabrúsený úlomok škrupiny jedného lastúrnika pochádzajúceho z Mississippi.

Marcel Letko
Photos: ISIFA
www.mikimoto.com