Autentické príbehy, nadčasové témy

Milovník plných, živých farieb

0

Marc Chagall, vlastným menom Mojše Segal bol výnimočným umelcom známym na celom svete. Narodil sa 7. júla 1887 do židovskej rodiny žijúcej v bieloruskom Vitebsku. Často menil bydlisko – najskôr odišiel do Moskvy, potom sa rozhodol pobudnúť istý čas v Berlíne, až napokon zakotvil v Paríži. V romantickej metropole Francúzska strávil skoro celý zvyšok svojho života.

Marca Chagalla môžeme jednoznačne označiť za pôsobivý fenomén v umeleckom svete 20. storočia. Bol ilustrátorom a tvorcom keramiky, pozornosť verejnosti si však predovšetkým získaval zaujímavými maliarskym prácami. Rodák z bieloruského Vitebsku vytvoril mnoho pôsobivých diel, z ktorých viaceré sa od seba odlišovali výrazovo i žánrovo. Väčšina jeho obrazov navodzuje príjemnú a romantickú atmosféru, zanecháva v pozorovateľovi dojem nezabudnuteľnej krásy. Využívanie plných, živých farieb je Chagallovou typickou výrazovou črtou. Jeho abstraktný, postimpresionistický štýl s biblickými motívmi dokáže navodiť viacero odlišných nálad. Vyjadruje hlbokú vášeň pre život, zároveň však aj istú výstredovosť, až rozmarnosť.

Práce Marca Chagalla vytvorené v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia sa stali veľmi často predmetom aukcií. Hoci dané obdobie nebolo práve najtvorivejším v živote talentovaného umelca, v maľbách sa napriek tomu odrážali prvky inovatívnosti a prepracovanej techniky. Chýbala im však vzácna nežnosť a energia, ako aj charizma mladého Chagalla. Bieloruský maliar mal v tom čase už po osemdesiatke a prirodzene nebol schopný nadviazať na majstrovské diela z dávnejšieho obdobia.

Jednou z najvýznamnejších Chagallových prác je určite obraz „Narodeniny”. Uzrel svetlo sveta ešte v roku 1915 a patrí k skutočne unikátnym kúskom umenia. Po predaji v roku 1990, nebol ani jedinýkrát ponúknutý na aukcii. Majiteľ zaň zaplatil 13,5 milióna dolárov a nad kúpou vonkoncom netajil spokojnosť. Láska vyžarujúca z obrazu je tak prenikavá, že zatieňuje všetko naokolo. Do úzadia ustupujú predmety i farby, podstatami sú pocit a posolstvo autora. 12,25 milióna bol ochotný zaplatiť nadšenec výtvarného umenia za maľbu „Veľký Cirkus”. Hoci nešlo o dielo kvalitatívne na takej úrovni ako „Narodeniny”, jeho výnimočnosť sa nedala poprieť. Zaujímavá príhoda sa uskutočnila s obrazom „Muse Phenomenon”, ktorý vznikol v roku 2015. Marc Chagall ho ešte v 50-tych rokoch ponúkal Michailovi Gordeevovi, no neskôr sa dostal do rúk jeho budúcej manželky Zinaidy. Neskôr sa maľba stratila, až sa napokon objavila na súkromnej exhibícii ruských umeleckých diel, ktorá sa konala v roku 1988 v Milánskom Palazzo Reale di Napoli. Výstava sa stretla s mimoriadnym úspechom.

Obrazy Marca Chagalla sú k dispozícii vo viacerých cenových reláciách a niektoré z nich si môžu dovoliť len skutočne bohatí a vplyvní ľudia. Aj napriek nedávnemu obdobiu svetovej finančnej krízy hodnota umelcových diel neklesala a držala si stabilnú úroveň.
Chagall dokáže zaujať predovšetkým vášnivých zberateľov a milovníkov výtvarného umenia. Prebúdza v nich neskonalý obdiv a túžbu, predovšetkým kvôli tomu, že ponúka niečo svojské a jedinečné. Z kubistických a fauvistických motívov vytvoril vlastný štýl plný fantázie a sugescie. Okrem toho, že maľoval obrazy, tvoril keramiku a venoval sa aj vitráži, svoj talent prezentoval aj pri navrhovaní scény a kostýmov pre Čajkovského a Stravinského balet. Zaujímala ho taktiež nástenná maľba a umelecká práca v stavbách cirkevného charakteru. Chagall sa stal autorom dvanástich farebných okien v Hadassah-Hebrew Medical Centre v Jeruzaleme, na ktorých v rokoch 1960 až 1962 vytvoril motív požehnania. Zaujímavosťou je aj, že podľa jedného z jeho obrazov dostal pomenovanie muzikál Fidlikant na Streche, ktorý sa udomácnil aj na slovenskej scéne. Premiéru si odkrútil v roku 1964 v newyorskom Imperial Theatre.

Významný umelec sa dožil veľmi krásneho veku. Ako 97-ročný zomrel v roku 1985 v obľúbenom Francúzsku.

Marcel Letko                                                 Photos: ISIFA

www.chagallpaintings.org