Hľadať

Milovník rubínov a filozofie

Šperkárske kolekcie Roberta Coina nachádzajú množstvo obdivovateľov aj medzi hollywoodskou elitou. Herečky Sharon Stone, Denise Richards a Uma Thurman si umelecké práce talianskeho návrhára nesmierne vážia. Nie sú navonok bezduché ani chladné, práve naopak odzrkadľujú rozmanité pocity a vnemy autora.

Úspešný dizajnér je známy aj ako veľký inovátor. Často krát premýšľa ako by
svoje výrobky vylepšil, aby vyzerali ešte krajšie a pôvabnejšie. Coina však nezaujíma, čo robí konkurencia. Kráča svojou vlastnou cestou bez kopírovania cudzích myšlienok a nápadov.
Tajomstvo techniky pokrývania kože 24 karátovým zlatom si rodák z Benátok zatiaľ necháva pre seba. Isté je, že jeho znamenité produkty sa líšia od výrobkov väčšiny konkurentov pozoruhodnou okázalosťou, no zároveň aj jemnosťou. Nezanedbateľným faktom je, že šesťdesiatšesťročný rodák z Benátok prejavil úžasnú kreativitu nielen pri dizajnovaní šperkov, ale aj pre navrhovaní luxusných šiat a kabeliek. Všestrannosť teda talianskemu umelcovi rozhodne nechýba.

Skúsený Benátčan pracuje na štýlových kolekciách spoločne s tímom talentovaných návrhárov. Všetkým ide v prvom rade o vytvorenie vzácnych a nevšedných umeleckých kúskov, ktoré by kombinovali prvky súčasnej trendovosti i elegantnej klasiky.
Dôležitou súčasťou väčšiny Coinových kolekcií je rubín. Stará egyptská legenda hovorí, že v momente ako sa trblietavý drahokam dotkne pokožky, presunie na vlastníka drahého kameňa pozitívnu energiu. Ten potom dosiahne v živote veľké bohatstvo i šťastie. Je otázne koľko pravdy v sebe ukrývajú slová legendy, Roberto Coin však v istú silu rubínov verí.

Okrem navrhovania šperkov sa Coin rád zaoberá filozofickými úvahami. Jeho životným krédom je vnášať do hektiky všedného dňa pokoj, krásu, lásku a šťastie. Aj vďaka tomuto presvedčeniu zrejme nemal nikdy problém so zainteresovanosťou v rozmanitých charitatívnych programoch.
Aby ale nebolo tej všestrannosti málo, prezradím, že pôvodnou profesiou Roberta Coina bolo hoteliérstvo. V branži sa držal niekoľko rokov a je potrebné uviesť, že úspešne. Neskôr však u neho predsa len prevážili sklony k umeleckej činnosti. Talian založil vlastnú rovnomennú šperkársku spoločnosť, čoskoro slávil prvé úspechy, postupne expandoval a otvoril viaceré exkluzívne butiky. Dva z nich sa nachádzajú v Amerike (Atlanta a Vero Beach), ďalšie dva v Európe (Rím a Benátky) a ostávajúce tri v Ázii (Dubaj, Makao a Baku).

A kedy sa vlastne značka Roberto Coin predstavila vo svete dizajnu prvýkrát? Stalo sa tak v roku 1996. Ešte na počiatku milénia si návrhársky dom držal 9. miesto medzi šperkárskou elitou v USA, no už o necelých 24 mesiacov postúpil na fantastickú tretiu priečku. Kým za „veľkou mlákou“ trval prienik na výslnie o čosi dlhšie, v Taliansku bola značka jednotkou na trhu už od jej založenia. A ostala ňou dodnes.

Marcel Letko                                         Photos. Roberto Coin Press

www.robertocoin.com

Mohlo by sa Vám páčiť