Autentické príbehy, nadčasové témy

Mimozemštan zo Smiljanu

0
Mimozemštan zo Smiljanu

Tesla. Pre dnešnú generáciu mladých ľudí je toto slovo synonymom elektromobility – o čo sa postaral Elon Musk so svojou značkou automobilov. Pár desaťročí dozadu zas v priestore socialistického Československa Tesla bola v prvom rade značka televízorov. Či už Čechoslováci alebo dnešní nadšenci elektromobility možno ani nemali či nemajú v mysli toho „pravého“ Teslu. Nikolu Teslu.

 

Okolo jeho osobnosti bolo dlhé obdobie veľké ticho. Priznám sa, že aj ja som meno Tesla vnímal v spojitosti s výrobnými spoločnosťami operujúcimi v oblasti elektrotechnického priemyslu v dobách spred železnej opony. A pritom to bola veľká chyba. Tento geniálny vynálezca, neobyčajný človek a neuznaný génius priniesol svetu množstvo zaujímavých objavov.

Kto bol Nikola Tesla? Vedec, vynálezca, samotár, mimozemšťan? V súvislosti s touto osobnosťou sa napísalo množstvo skvelých článkov i bulvárnych hlúpostí. V každom prípade patril Tesla k ľuďom, ktorí dokázali ovplyvniť chod sveta a nebyť nepochopenia jeho osobnosti, možno by sme boli vo vývoji o krok vpredu.

 

Balkánske korene
Bol to fenomenálny vedec a vizionár, ktorý predbiehal dobu o desaťročia. Jeho životný príbeh začal v roku 1856 v obci Smiljan vo vtedajšej Rakúskej monarchii (dnes mestečko patrí Chorvátsku). Teslova krv však bola srbská.

A jeho život bol na tú dobu vcelku kozmopolitný. Študoval v rakúskom Grazi, neskôr v Prahe a v roku 1880 sa presťahoval do Budapešti. Tam vydržal – skúmajúc riešenia súvisiace so striedavým prúdom – približne dva roky. A odtiaľ si to namieril do Paríža, kde vydržal rok. Následne sa presunul do Ameriky. Tam sa jeho kariéra rozvinula naplno, hoci – nebola bez zakopnutí.

USA už vtedy boli krajinou neobmedzených možností, čo šikovný Tesla využil. Pracoval v Edisonovej firme, viaceré zdroje uvádzajú, že práve vynálezca žiarovky bol Teslov veľký vzor. Neskôr sa však dostali do vzájomného sporu. Jeho predmetom bol striedavý elektrický prúd. Technologické detaily nechajme radšej bokom.

Je nesporné, že Nikola Tesla bol prelomovým vedcom a vizionárom. Vynašiel výbojkové žiarovky, ako prvý predviedol rádiokomunikáciu a dokonca sa mu pripisuje prvenstvo v objave röntgenových lúčov. Takmer o dekádu predbehol samotného Röntgena. Dohady sa vedú okolo toho, že dokonca ako prvý objavil laser. Za zmienku určite stojí aj to, že Tesla rozbehol mimoriadne ambiciózny projekt prenosu elektrickej energie vzduchom, nakoniec však nezískal dostatok peňazí na jeho dofinancovanie. Konšpirácie z toho obviňujú bankárov, Tesla totiž chcel, aby bola takáto elektrina zadarmo pre všetkých, s čím banky údajne nesúhlasili.

Tesla dokonca predpokladal vznik internetu. „Je takmer isté, že denníky bude možné do domácností doručovať bezdrôtovým prenosom,“ uviedol. A dodal, že „ľudia budú schopní komunikovať medzi sebou bez ohľadu na vzdialenosť. Za využitia telefonického a televízneho spojenia sa budeme môcť dokonale počuť a vidieť, a to aj na vzdialenosť niekoľko tisíc kilometrov.” Mne to celkom dôveryhodne pripomína mobilný telefón. Alebo skôr – smartfón!

 

Tajomný osobný život

Zaujímavosťou je aj citát na margo žien; aj v takzvaných „gendrových“ otázkach bol Tesla mimoriadne pokrokový. V dobe, keď ešte ženy v desiatkach krajín nemali ani volebné právo, povedal, že „duševné schopnosti ženy sa budú približovať tým mužským a v priebehu niekoľkých generácií sa vyrovnajú. Stačí dať ženám len priestor.”

Portál Teslamagazín.sk uvádza aj inú zaujímavú vlastnosť rodeného Srba: Nikola Tesla sa zaoberal numerológiou a bol posadnutý číslom 3. Býval len na hotelových izbách s číslom deliteľným tromi. Taktiež bol veľmi poverčivý. Kým vraj vošiel do budovy, musel ju 3-krát obísť. Spočítal uzlové body našej planéty a vyšlo mu, že spojené s číslami 3, 6 a 9. Tesla sa vyjadril, že pokiaľ niekto spozná význam čísel 3 6 a 9, bude mať kľuč k vesmíru.

Okrem toho bol presvedčený o existencii mimozemského života a tvrdil, že je možno cestovať v čase. Práve pre tieto odvážne tvrdenia ho však vedecká obec čiastočne prestala brať vážne. Navzdory všetkým svojim revolučným vynálezom tak upadol do zabudnutia. Niektorí dokonca tvrdili, že Nikola je natoľko odlišný, že nie je človek, ale mimozemšťan…

Ak ste génius, zvyčajne platí, že musíte byť (ak už teda nie mimozemšťan) aj „uletený“. O Teslovi to platilo dvojnásobne. K tomu, čo sme spomenuli vyššie, pridajme ešte ďalšiu zaujímavosť: tento vedec zo svojej stravy vylúčil tuhé jedlá a živil sa ovocnými a zeleninovými šťavami, medom a mliekom.

Ktovie, možno práve to mu pomohlo dožiť sa na tú dobu extrémne vysokého veku: zomrel v jednom z hotelov v New Yorku, kde býval, ako 87-ročný. A udržiaval si mimoriadne štíhlu líniu, takmer celý život nevážil viac ako 70 kíl. Za zmienku stojí aj to, že hovoril ôsmymi jazykmi.

Tajomný bol aj jeho milostný život. Ľuďom sa vyhýbal, ale obľuboval spoločnosť holubov, dokonca tvrdil, že do jednej z holubíc bol zamilovaný tak, ako muž do ženy.

Okolo géniov každej doby existujú popri mýtoch vždy stovky mýtov. Ale asi to tak má byť: ak má niekto inšpirovať budúce generácie, zrejme musí byť do istej miery „uletený“. Príkladov z histórie je veľa a Nikola Tesla je toho dôkazom. Takže: keď okolo mňa nabudúce na diaľnici prefičí nejaká elektrická „tesla“, určite si skôr ako na Elona Muska spomeniem práve na Nikolu. A čo vy?

 

Jakub Steiner
Fotografie: Dreamstime, Welcome Library

www.mcnikolatesla.hr