Hľadať

Mladí Európania nevedia, ako zachrániť planétu

Najnovší výskum spoločnosti Sony Europe ukázal, že podľa mladých Európanov, sú, okrem vlády, za riešenie enviromentálnych problémov zodpovedné aj veľké spoločnosti. Z výsledkov ďalej vyplýva, že až 6 z 10 detí v Európe je zmätených  z protichodných správ o životnom prostredí. Prejavuje sa to najmä nezáujmom o jeho ochranu. Naviac, štvrtina z detí, ktoré sa o danú problematiku zaujímajú, vôbec netuší, či a ako by mohli pomôcť.

Spoločnosť Sony Europe uskutočnila  nezávislý výskum, na ktorom sa podieľalo 5000 respondentov vo veku 11 – 16 rokov z Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska. Cieľom bolo lepšie pochopiť postoje mladých ľudí k životnému prostrediu.


Riešenia čakajú aj od technologických gigantov

Podľa výskumníkov, mladí ľudia v Európe majú pocit, že pri riešení otázok životného prostredia majú veľké spoločnosti rovnakú zodpovednosť ako vlády. Mladí očakávajú, že veľké technologické spoločnosti ako Sony navrhnú a zrealizujú riešenia na zlepšenie životného prostredia: „Výsledky tohto prieskumu ukazujú, že firmy ako Sony, musia spĺňať očakávania mladých ľudí tým, že zohrajú kľúčovú úlohu pri riešení problémov životného prostredia,“ hovorí Serge Foucher, výkonný viceprezident spoločnosti Sony Europe.

Podľa Fouchera berie Sony túto zodpovednosť veľmi vážne, o čom svedčí aj rozsiahly ekologický program spoločnosti. Veľký pokrok spoločnosť urobila napríklad v segmente televízorov – pokroková séria BRAVIA WE5 má až o 50% menšiu spotrebu ako bežné televízory. Okrem toho majú televízory aj inteligentný senzor prítomnosti, ktorý TV vypne ak divák odíde z miestnosti a tiež tzv. energetický úsporný vypínač, ktorý TV vypne úplne – nielen do pohotovostného režimu (ktorý za rok spotrebuje nemálo elektriny).

Treba podporiť odvahu

Achim Steiner, výkonný riaditeľ Programu OSN pre životné prostredie, na margo výskumu povedal: „Mnoho mladých ľudí sa zaujíma o životné prostredie. Veľa z nich je však skeptických a pesimistických, čo sa týka schopnosti podniknúť úspešné kroky k riešeniu problémov životného prostredia, ktorým čelíme. Práve preto im treba hovoriť nielen o hrozbách a problémoch, ale tiež o existencii množstva riešení, ako s nimi bojovať. Podporíme tak odvahu a vieru, že každý z nás je schopný bojovať za lepšie životné prostredie“.

Words & Photos: Seesame

www.sony.sk

Mohlo by sa Vám páčiť