Autentické príbehy, nadčasové témy

Môj Prvý dojem z Bratislavy? Chcem tu žiť. / INTERVIEW

0

Môj Prvý dojem z Bratislavy? Chcem tu žiť. / INTERVIEW

Pre magazín Millard Sun je cťou, že aj napriek náročnému programu si na nás našiel čas americký veľvyslanec, jeho excelencia Theodore Sedgwick. Tvrdí, že na Slovensku saurčite nenudí a Slováci sú si s Američanmi v mnohom podobní.

Pán Sedgwick, moja prvá otázka znie – ako sa vám páči na Slovensku? V porovnaní s USA sme veľmi malou krajinou. Necítite sa tu trochu „tesne”?
Nie, to vôbec. Slovensko mám veľmi rád, veď tu pôsobím už dva roky a tri mesiace.
Prešiel som veľa miest, no napriek tomu je dosť takých, ktoré by som chcel ešte
navštíviť. Ste malá krajina, ale ponúka skutočne veľa vecí, ktoré treba vidieť. Hory na severe, nádherné historické mestá. Veľmi sa mi tu páči.

Počas vášho pôsobenia ste už zrejme spoznali Slovákov a našu mentalitu. V čom je iná než americká?
V podstate sme si veľmi podobní. Slováci aj Američania si chcú založiť rodinu a v pokoji
ju vychovávať. Hlavný rozdiel podľa mňa tkvie v tom, že Slováci sú niekedy na začiatku stretnutia tak trochu rezervovaní. Našťastie, neskôr sa otvoria, a potom sú vrúcni a pohostinní. Američania, najmä v menších mestách, pôsobia otvorene už na prvom stretnutí.

A v čom sme si podľa vás najviac podobní?
V mnohom. Keď sa pozriem na oblasti, v ktorých spolupracujeme, nachádzam tu mnohé
spoločné znaky. Napríklad, v oblasti diplomacie máme rovnaké hodnoty. Takisto nachádzam spoločné znaky vo vnímaní demokracie, snahy o lepšie vzdelanie či slobody. Okrem toho, mnoho Slovákov má väzby na USA, majú tam napríklad rodinu. Som rád, že medzi našimi národmi sú také dobré vzťahy a sme blízkymi priateľmi.

Na Slovensko ste určite prichádzali s rôznymi očakávaniami. Splnili sa?
Úprimne, keď som sa dozvedel, že budem pôsobiť na Slovensku, o vašej krajine som toho veľa nevedel. Naštudoval som si knihy, rozprával sa s ľuďmi. Bol som plný očakávaní, aké to bude. Skutočne, fotky, ktoré som videl v knihách, boli totiž úchvatné. A keď som prišiel do Bratislavy, moja reakcia znela: „Wow, v tomto meste chcem žiť”! Je malé, ale je skvelé, a aké pestré možnosti na trávenie voľného času ponúka”.

Podľa mňa veľa Slovákov Ameriku dobre nepozná. Zameriavame sa na veľké mestá – LA, New York či Chicago, no Spojené štáty ponúkajú omnoho viac. Máte pocit, že sú USA dostatočne prezentované?
Je pravda, že vždy sa dá spraviť viac, a to je napríklad naša úloha na ambasáde,
respektíve moja ako veľvyslanca. Ponúkame množstvo programov a projektov, ktoré pomáhajú Slovákom dostať sa do USA – na stáže, výmenné pobyty a podobne. Sú určene pre takmer pre každého. Napríklad, pre mladých sme pripravili veľmi úspešný program „Work and Travel”. Mnohí mladí ľudia teda počas leta pracujú a následne cestujú po USA, čo poskytuje najlepšiu možnosť ako spoznať našu krajinu. Odporučil by som vám navštíviť internetovú stránku Discoveramerica.com, kde nájdete všetky informácie o týchto programoch.

Akú destináciu v USA by ste odporučili našim ľuďom vy osobne?
Jednotlivé časti USA sú veľmi odlišné, rozmanité. Možno by som však pozornosť upriamil na západnú časť „Štátov”. A ak by som mal poukázať na diverzitu, odlišnosť našej krajiny, odporučil by som niektorý z národných parkov. Napríklad lyžovanie v Montane, turistiku v Utahu či Colorade. Najmä ak ste Slovák a máte rád Tatry. Máme krásne hory, ktoré by ste si okamžite obľúbili. Krásne miesta sú však tiež na juhu USA.

USA sú známe tiež produkciou excelentnej whisky či bourbonu, no takisto si získali
pozornosť vďaka úžasným vínam (napríklad z Napa Valley). Čomu osobne dávate prednosť vy?

Úprimne, mám rád oboje. A to sa nesnažím byť diplomatický, je to jednoducho tak. K jedlu obľubujem víno. Z whisky mám rád škótsku „single malt”, ktorá sa hodí k atmosfére studeného zimného večera. Mimochodom, pred pár dňami som ochutnal aj prvú na Slovensku vyrobenú whisky zo známej pálenice v Starej Ľubovni. A chutila mi, podobá sa na bourbon z Kentucky.

Nedá mi neopýtať sa aj čosi k politike. Ste spokojný s výsledkom volieb v USA?
Áno, ja som volil Obamu. Som veľmi spokojný. Napriek tomu si myslím, že aj keby zvíťazil
Romney, väzby Ameriky na Slovensko či strednú Európu ako takú, by ostali veľmi silné a
naše vzťahy veľmi dobré.

A posledná otázka – čo pre vás znamená úspech?
V USA ho mnohí merajú bohatstvom. Ja nie. Definoval by som ho nasledovne – úspech je
výsledkom toho, koľko z cieľov, ktoré ste si stanovili, ste aj skutočne splnili. Bez
ohľadu na to, v akej oblasti pôsobíte.

Peter Fritz/ Jakub Steiner                                                              Photos: Press Archive

http://slovakia.usembassy.gov