Hľadať

Moulin Rouge oslavuje 6. októbra 120 rokov od otvorenia

Nočný život v Paríži na prelome 19. a 20. storočia je neodmysliteľne spojený s legendárnym kabaretom Moulin Rouge neďaleko Montmartru, ktorý bol otvorený 6. októbra 1889. Bol inšpiráciou mnohých umelcov a niekoľkokrát sa stal i námetom pre filmárov.

K jeho častým návštevníkom patril i maliar Henri de Toulouse-Lautrec, ktorý na základe pestrej scenérie vytvoril množstvo obrazov. Vystupovali tu okrem iného Mistinguett, Maurice Chevalier, Josephine Baker, Charles Aznavour či Frank Sinatra. V hľadisku sa objavil aj princ Waleský, neskorší anglický kráľ Eduard VII., a v priebehu času mnohí ďalší slávni hostia. Moulin Rouge patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Paríži a kabaret každoročne navštívi približne 600 000 návštevníkov.

Moulin Rouge v súčasnosti ponúka novú šou, ktorú vytvorili Doris Haug a Ruggero Angeletti, známe osobnosti a tvorcovia mnohých slávnych predstavení na celom svete.
Choreografiu lahôdky Féerie pripravil Bill Goodson a vystupuje v nej stovka umelcov z celého sveta, z ktorej je šesťdesiat nežného pohlavia. Fanúšikovia kostýmov si prídu na svoje, pretože v programe môžu sledovať bohatú prehliadku kostýmov (1000 modelov) z peria a okrúhlych, lesklých flitrov. Kostýmy navrhol Corrado Colabucci a vyrobili ich v najznámejších parížskych módnych domoch. V Moulin Rouge musí byť všetko jednoducho top.

– Počas roka Moulin Rouge navštívi 600 000 divákov, z toho 50% tvoria domáci a 50% zahraniční návštevníci.
– V sále sa nachádza 850 miest.
– Počas večera sa hrajú dve vystúpenia, 365 dní v roku.
– Na scéne sa vystrieda 80 tanečníkov: 60 Doriss Girls a 20 Doriss Dancers.
– K tomu je potrebné spomenúť, že na pódiu môžete sledovať účinkujúcich zo 14 rôznych národností.
– Vytvorenie show Féerie stálo 7 miliónov EUR.
– Počas programu sa objaví 1000 kostýmov, 800 párov topánok vo veľkostiach od 35 do 47.
– Súčasťou jednej zo scén je aj akvárium so 40 tonami vody, ale aj 6 živých, malých  koní a 5 veľkých pytónov.
– Stopätnásť členný personál obslúži každý večer 850 hostí.
– Počas roka sa vypije 240 000 fliaš šampanského, ktoré je servírované v 700 strieborných vedierkach.
– V Moulin Rouge pracuje 350 zamestnancov a na programe spolupracuje okolo 1 500 osôb (výzdoba, osvetlenie, hudba, kostýmy).

Peter Fritz/ ISIFA                        Photos: ISIFA

www.moulinrouge.fr

Mohlo by sa Vám páčiť