Autentické príbehy, nadčasové témy

Murakamiho diela vo Frankfurte

0

Múzeum moderného umenia v nemeckom Frankfurte nad Mohanom ponúka návštevníkom už od septembra možnosť zhliadnuť diela japonského umelca Takashiho Murakamiho. Tohto excentrického umelca zaradil Time Magazine do zoznamu 100 najvplyvnejších svetových osobností súčasnosti. Jeho avantgardné diela pokladajú niektorí za gýč, iných šokujú prvkami erotiky a násilia, ďaší by si ich najradšej postavili do stredu obývačky.

Japonské Tokio poctil Murakami svojim príchodom na svet 1. februára 1962. Študoval umenie na Tokyo National University of Fine Arts & Music, kde získal titul bakalára, magistra a neskôr i dokotrát. V súčasnosti žije striedavo v Tokiu, New Yorku a Los Angeles. Jeho diela boli vystavené v mnohých významných galériách, spomeňme aspoň niekoľko: Marianne Boesky Gallery, New York; Fondation Cartier pour l’art contemporain, Paríž; Museum of Contemporary Art, Tokyo; Museum of Fine Arts, Boston; Galerie Emmanuel Perrotin, Paríž.

Aké je vlastne Murakamiho umenie? Stručná definícia sa hľadá skutočne ťažko. Jeho diela majú X podôb, Murakami sa neobmedzuje na jeden alebo dva druhy umenia, tvorí obrazy, maľuje na steny, vytvára plastiky, inštálacie, video, krátke animované filmy a … upravuje luxusné kabelky. Áno, luxusné kabelky. Murakami pred niekoľkými rokmi nadviazal spoluprácu so značkou Louis Vouitton. Exkluzívne kúsky od slávnej módnej značky, s ktorými sa “pohral” Murakami sa nachádzajú aj na súčasnej výstave vo Frankfurtskom Museum für moderne Kunst. Počas jej trvania sa v múzeu nenachádzajú expozície od žiadnych iných umelcov, múzeum patrí výhradne Murakamimu. Stalo sa z neho “© MURAKAMI Museum”.

Kritici ho často porovnávajú s Andym Warholom – podobne ako on sa Murakami pokúša premieňať komerciu na umenie a búrať bariéry medzi nízkym a vysokým umením. Pop-art v podaní Murakamiho, to je animovaná rozprávka Kaikai and Kiki (pre deti je určená skutočne len okrajovo) vo futuristickom štýle, mimozemsky vyzerajúcimi postavičkami a nepríjemnými, priam vojnovými scénami či plastika nahého masturbujúceho muža (presnejšie japonskej manga postavičky).

Murakami, označovaný ako kontemporárny umelec (za kontemporárne umenie považuje anglosaská kultúra moderné umenie z obdobia po druhej svetovej vojne až dodnes), príkladne ukazuje, že je možné dosiahnuť spojenie “Art – Marketing” a umeleckú tvorbu považuje za súčasť ekonomiky. To dokonale potvrdzujú ceny komerčných produktov z jeho motívmi, ktoré sa predávajú priamo v obchode vo frankfurtskom múzeu. Frankfurtská výstava potrvá do konca januára budúceho roka, ak vás teda jesenný alebo zimný vietor do mesta na Mohane zavedie, určite výstavu Japonca, ktorý chápe umenie menej tradične ako je zvykom, neobíďte.

František Kvarda        Photos: František Kvarda, Flickr (wallig,tskno)

www.mmk-frankfurt.com

www.takashimurakami.com