Autentické príbehy, nadčasové témy

Mýtické dostihy, o ktorých sníva každý džokej

0

Aj keď v turfovom svete v tomto momente doznieva úžasné víťazstvo onedlho 57 ročného Josefa Váňu s koňom Tiumen na legendárnej 119. Veľkej pardubickej, my by sme sa radi vrátili o pár dní dozadu. Minulý víkend sa na hipodróme Longchamp v Paríži zišla dostihová smotánka. V turfovom kalendári totiž figuroval najprestížnejší európsky dostihový míting Qatar Prix de l’Arc de Triomphe. Zišli sa tu najrýchlejšie kone, najtalentovanejší súčasní džokeji, majitelia či špičkoví tréneri. No nesmieme zabudnúť ani na dámy v úžasných klobúkoch, osobnosti a množstvo fanúšikov športu kráľov.

Kôň mimozemšťan

Neporaziteľný SEA THE STARS v sedle s Michaelom Kinanom na posledných dvesto metroch dráhy doslova vzlietol a získal prvenstvo, o ktorom sníva každý turfman. Myslím, že vhodnejší úvod tejto časti by som nemohla ani zvoliť. Do Paríža prichádzal v úlohe favorita, ktorú aj potvrdil. O tom určite nie je potrebné diskutovať. No finiš tohto úžasného plnokrvníka priviedol do vytrženia tisíce ľudí na tribúnach. Jednoducho, SEA THE STARS je kôň, ktorý akoby nepochádzal z tejto planéty. Média ho nazvali trefne – „mimozemšťan”. Za tento rok vyhral všetkých päť elitných dostihov. Elitní džokejovia sveta, ako Lanfranco Dettori alebo Christophe Soumillon, sa pred nim skláňajú. Ale len Michael Kinane si mohol vychutnať jeho rýchlosť a sledovať približujúci cieľ z jeho chrbta. Zaujímavá je aj skutočnosť, že pred samotným mítingom ponúkli kupci majiteľovi – 27-ročnému bývalému profesionálovi golfu z Hongkongu Christopherovi Tsuiovi – sumu 50 miliónov dolárov, ktorú však logicky odmietol. SEA THE STARS nie je na predaj. Svoje kvality dokázal víťazstvom v Prix.de l’Arc de Triomphe.


Dary od šejka z Qataru

Počas parížskeho víkendu bolo na programe celkovo šestnásť dostihov, z toho osem grupy I, v ktorých sa bežalo o 6,7 miliónov eur. Dve najočakávanejšie vyvrcholenia – mýtická Cena Víťazného oblúka a Cena Qatar Arabian Worldcup – prilákali do Longchamp 65 tisíc divákov, z čoho takmer polovicu tvorili cudzinci – väčšina z Írska a Anglicka. Qatar, krajina ropy a piesku je už po druhýkrát oficiálnym sponzorom týchto excelentných dostihov. Sheikh Mohamed Bin Faleh Al Thani jasne prezentuje toto rozhodnutie. Spojením mena Qatar a parížskych mýtických dostihov, ktoré si počas svojej existencie získali niekoľkomiliónovú sledovanosť, sa rozhodol pozdvihnúť meno krajiny a poukázať na jej kultúrne dedičstvo. (Priamy televízny prenos aj v tomto roku zabezpečovali televízne spoločnosti – BBC, KANSAI TV, NHK, RAI.)

Okrem toho, samotný šejk alebo viceprezident Qataru venoval každému víťazovi dostihov – majiteľom, trénerom, džokejom a dokonca aj tréningovým jazdcom – zaujímavý darček v podobe umeleckého diela, ktorý bude úspešným reprezentantom pripomínať úžasné chvíle na parížskom dostihovom „dobrodružstve”.


Budúcnosť Dubaj

Bezprostredne pred dostihovým víkendom sa uskutočnila v Saint-Cloud prestížna dražba 56 koni pochádzajúcich z renomovaných stajní. Určite nebude nikto prekvapený, keď spomeniem, že na biznise sa najviac podieľali agenti majiteľov koni z Dubaja, pričom ceny sa pohybovali od 150.000 eur do 370.000 eur za ušľachtilého plnokrvníka. Blížiaci sa karneval v Dubaji a stavba nového hipodrómu Meydan dynamizujú trh, ktorý však oproti minulému roku klesol z 56,4% na 52%. Median, najvýznamnejší index na tomto obmedzenom trhu, napriek tomu ustúpil o 40% – na 85.000 eur. Arabský svet patrí k najväčším hráčom v prostredí medzinárodných dostihov. Veď aj najväčšie stajne patria veľkým mocnárom krajín arabského sveta. Určite stačí spomenúť stajňu Godolphin.

No tento raz ani najvyššie investície do dostihových atlétov, ani množstvo koní v stajniach arabských majiteľov nedokázali zabezpečiť víťazstvo v Cene víťazného oblúka. Veď dostihový slovník jasne prezrádza, že kúpa koňa predstavuje lotériu – buď máte vo výbere koňa šťastnú ruku a vždy nemusí byť pravidlom, že za najvyššiu sumu vydražíte budúceho veľkého víťaza prestížnych mítingov, alebo sa vaše očakávania nenaplnia. Krásna neistota turfu prináša tie najnádhernejšie okamihy. Mať toho pravého koňa – to je to tajomstvo úspechu. Také tajomstvo sa podarilo odkryť aj ľuďom, ktorí po l’Arc oslavovali víťazstvo.


Atmosféra

Atmosféru týchto úžasných dostihov možno označiť ako magickú. Okrem pestrého sprievodného programu, ste v areáli hipodrómu v Longchamp mohli obdivovať módne kreácie na hlavách prítomných dám. Klobúky, ktoré patria neodmysliteľne k dostihom, a v Paríži – centre svetovej módy, lákali svojimi tvarmi a farbami. Pokiaľ patríte k fanúšikom turfu a tiež si dokážete vychutnávať spoločenské stretnutia, tak na budúce sa určite do Paríža vyberte. Prežijete víkend plný emócií, skvelej nálady a úžasných výkonov. Ja som sa zúčastnila podobného veľkého eventu po prvýkrát a musím sa priznať, že okrem samotného „glamouru”, ktorý neodmysliteľne sprevádza tento šport, som sa zaľúbila do štvornohých krásavcov. Ich mená, ako FAME AND GLORY, STACELITA či VISION D’ETAT vzbudzujú krásu a hrdosť. Ich elegantná chôdza, ale i občasný vzdor počas prehliadky v „paddocku” sú udivujúce.
Ja sa určite do Longchamp na budúci rok vyberiem.

Z Paríža exkluzívne Maria Tapuska                            Photos: Maria Tapuska

www.prixarcdetriomphe.com