Autentické príbehy, nadčasové témy

Na to, aby ste si splnili vaše sny, musíte aj niečo urobiť

0
Na to, aby ste si splnili vaše sny, musíte aj niečo urobiť

Andrea Ena prišiel na Slovensko zo Sardínie, aby práve v našej krajine uspel. V Ružomberku si otvoril pravú pizzeriu a v Brati­slave stavil zas na reštauráciu. Podnikateľský plán mu vyšiel na výbornú. O jeho začiatkoch a o tom, prečo chutí pizza najlepšie od Taliana, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

 

Pán Ena, v prvom rade by som sa vás chcel spýtať, čo vás priviedlo na Slovensko?
Na Slovensko som prišiel pred šestnástimi rokmi a po týždni strávenom na Liptove som sa rozhodol u vás zostať. Zaznamenal som tu totiž potenciál, na ktorom by som mohol postaviť podnika­nie. Mal som svoje plány do budúcnosti, a aj keď som mal len 22 rokov, vedel som, čo chcem v živote dokázať – podnikať v oblasti gastronomických služieb.

 

Na čo ste vo svojom podnikateľskom pláne kládli dôraz?
V prvom rade som sústredil pozornosť na vhodné rozloženie síl, keďže na Slovensku som otvoril dve prevádzky. Zatiaľ čo tá v Ružomberku je čistokrvná pizzeria, v Bratislave som chcel niečo viac. V hlavnom meste som sa zameral na reštauráciu, ktorá však ponúka aj výbornú a kvalitnú pizzu.
Samozrejme, vysvetlím vám aj dôvod, prečo som sa tak rozh­odol. V posledných rokoch totiž 80 % reštaurácií v Taliansku začalo ponúkať vo svojom menu aj pizzu. Dôvod je jednoduchý, ľudia v Taliansku si radi zájdu na pizzu aj trikrát do týždňa, no do reštaurácií zavítajú možno raz.

 

Koľko úsilia si vyžiadala príprava talianskej reštaurá­cie? Na čo všetko ste museli myslieť počas fázy budovania?
Úvodná fáza si vyžiadala množstvo času a úsilia. K tomu bolo nutná veľká dávka odriekania. Ak chcete uspieť v hocijakej oblasti a tak si splniť vaše sny, musíte vynaložiť mimoriadne úsilie. Bez toho to, jednoducho, nejde. Úspech nezískate len tak, zadarmo. Na druhej strane, nikdy si nevyberám najjednoduchšiu cestu. To by ma nebavilo.
V mojom prípade to platí dvojnásobne, keďže som sa začal pod­nikať v Ružomberku, a nie v Bratislave. Vždy budem tvrdiť, že v roku 2003 by dokázal uspieť v Bratislave možno každý šikovne­jší podnikateľ, no v Ružomberku asi málokto.
Bolo to menšie mesto, s inou mentalitou a kultúrou v oblasti gas­tronómie, ale dnes sa nachádzam v pozícii, po ktorej som sníval. Konečne sa mi podarilo v Bratislave otvoriť veľkú reštauráciu. Počas obdobia kreovania reštaurácie bolo potrebné vymyslieť úplne nový koncept, aký v Bratislave dovtedy nebol. Aj preto som často cestoval do Talianska. Viac-menej som precestoval celý sever, aby som navštívil nových dodávateľov v oblastiach, v ktorých sa priamo vyrábajú rôzne špeciality. Napríklad, prosciutto cru­do som si zabezpečil v San Daniele, v Miláne mám tiež veľkého dodávateľa, rovnako som si vybral skvelé syry parmigiano reg­giano alebo grana padano. Tiež som stavil na produkty od malých dodávateľov zo Sardínie, väčšinou ide o malé rodinné firmy, ktoré vyrábajú olej či delikatesy ako artičoky, sušené paradajky a iné. Pri každom produkte je prvoradé, aby dosahovali mimoriadne vy­sokú kvalitu.

 

Na Slovensku evidujeme množstvo pizzerií, ktoré ponúkajú talianske menu v menšej ci väčšej kvalite. Moja otázka preto smeruje ku kvalite. Aké vlastnosti by mala mať výborná talianska reštaurácia a čo by ju malo charakterizovať?
Je pravdou, že na Slovensku je dnes možno viac talianskych reštaurácií i pizzerií, než typických slovenských. Je to aj trochu smutné, a ešte zarážajúcejšie je, že potom sa tu vytvára priestor pre vznik nekvalitných talianskych reštaurácii a pizzerií, ktoré rád nazývam pravým menom – falošné talianske.
Preto mi v prvom rade záleží na kvalite a čerstvosti surovín – či už múky na pizzu, mozzarelly di bufala či paradajkovej omáčky. Sú to všetko 100-% produkty vyrobené v Taliansku, čo je základný kameň úspechu.
Je len na nás, čo dáme ľudom jesť. Rovnako je na nás, akú klientelu si vyberieme. Podľa toho, čo vašim návštevníkom ponúknete, takú klientelu potom budete v reštaurácii vítať.
My sme si vybrali, že budeme našim hosťom ponúkať vysokú kvalitu, ale za primerané ceny. Možno vám v tomto momente napadlo, že nie je také jednoduché skĺbiť tieto dve možnosti – vysokú kvalitu a prijateľnú cenu, ale odpoviem vám jednoducho – je to možné.
Kvalitná reštaurácia návštevníkom často ponúka jedálny lístok s menším výberom jedál, čo vôbec nie je na škodu. Ak navštívite taliansku reštauráciu, ktorá na vás v ponuke vychrlí desať druhov lasagní či desať druhov plnených cestovín, tak určite nebude môcť byť všetko čerstvé. Zákazníci by si mali dať na to pozor. Vždy platí pravidlo – menej je určite viac, najmä ak ide o čerstvosť surovín.
V našom prípade to v praxi vyzerá nasledovne: ak pripravujeme čerstvé cestoviny – plnené alebo bežné, tak v prípade, že sa vy­predajú, ponúkame niečo iné, aby sme mali v ponuke stále čerstvý produkt.

Mohli by ste prezradiť, čo stojí za vašim úspechom?
Zvykne sa tvrdiť, že za úspechom muža sa vždy ukrýva silná žena. Veľkou oporou je pre mňa moja priateľka, pretože dokonale chápe moje zanietenie pre prácu. A aj v tom spočíva môj úspech.

Text: Peter Fritz
Fotografie: Jana Krištofovičová

www.utaliana.sk