Hľadať

Na top módu majú aj zrelé dievčatá / INTERVIEW

Presvedčil som sa o tom počas rozhovoru s riaditeľkou umeleckej agentúry Ibismóda Janou Jankovičovou, ktorá je dušou v poradí už druhého ročníka modelingovej súťaže Face of the Year. V čom je toto podujatie iné než ostatné? V mnohom. Zistite to spolu so mnou.

Onedlho sa budeme môcť zoznámiť s novou „tvárou roka 2012″. Na úvod by som rád spýtal na to, ako vznikla myšlienka usporiadať túto akciu?
Samotná myšlienka je dielom Romana Spišiaka, ktorá vznikla v polovici deväťdesiatych rokoch, kedy prišiel s názvom „Face of the Year„. Keďže sa súťaži už dlhšie aktívne nevenoval, minulý rok som ho oslovila, či by sme toto podujatie neoživili. Môj návrh sa mu zapáčil, a tak sme sa pustili do realizácie. Aktuálny ročník však už pripravujem sama, pričom som založila vlastnú značku Face.

Čo vás osobne nútilo k rozhodnutiu oprášiť značku Face of the Year?
Vo viacerých rozhovoroch som už spomenula dôvod, prečo som dospela k rozhodnutiu oživiť túto súťaž. Na Slovensku som pociťovala absenciu modelingovej súťaže pre staršie dievčatá. Určite ste zaregistrovali existenciu známej Elit Model Look, ktorá sa zameriava hlavne na výber dievčat vo veku 13-14 rokov. Okrem tejto súťaže u nás prakticky nemáme žiadne iné podujatie, ktoré by ponúkalo šancu najmä starším dievčatám. Preto som premýšľala o evente vhodnom pre dievčatá, ktoré nemali šancu uspieť vo svete módy, pritom však stále hľadajú príležitosť. Mala som pocit, že na našom trhu existuje voľný priestor pre podobné aktivity.

Ako prebiehajú prípravy na túto zaujímavú akciu?
Musím povedať, že prípravy sú v plnom prúde. A sú o to náročnejšie, že takmer všetky úlohy napĺňa samotná agentúra. Hľadáme a vyberáme dievčatá do súťaže, oslovujeme reklamných partnerov, rokujeme s nimi, pripravujeme dohody, riešime program. A, samozrejme, nesmiem zabudnúť na financie, ktorých získavanie je čoraz náročnejšie. Ale, pokiaľ je v nás ukrytá vášeň a chcenie pre dobrú vec, všetko je možné úspešne zvládnuť. Prvotnou úlohou bolo samotné vyhľadávanie dievčat. Tento rok naša agentúra zorganizovala kastingy, čo sa nám aj oplatilo. Zúčastnilo sa ich množstvo veľmi pekných dievčat. Čiže, v tomto období sa na nedostatok práce nemusíme sťažovať. Takisto sa snažíme vniesť do práce kus inovatívnych prvkov. Chystáme tiež viacero prekvapení, ktoré vám však ešte neprezradím.

Aké možnosti sa otvárajú pre víťazku a ďalšie dievčatá umiestnené na popredných miestach?
Pre tieto dievčatá sme vybavili kontrakty so svetoznámou agentúrou Next z New Yorku. V rámci Európy sme tento rok zabezpečili spoluprácu so známou agentúrou Major Model Management z Milána. Agenti oboch agentúr sa osobne zúčastnia súťaže, ako členovia poroty. Prvé tri dievčatá získavajú automaticky kontrakty s týmito spoločnosťami. No som presvedčená, že všetky dievčatá majú veľkú šancu uplatniť sa.

Venujete sa dievčatám aj po súťaži?
Túto úlohu už prenechávam odborníkom, keďže u nás registrujeme dostatočný počet modelingových agentúr, ktoré sa im môžu profesionálne venovať. Našou úlohou je ich skôr objaviť a zviditeľniť.

Aké máte odozvy na minulý ročník súťaže?
V tomto smere budem skromná a pokorná, nechcem hovoriť nadnesene. Myslím si, že prvý ročník dopadol nad očakávania ľudí z organizačného štábu i mňa samotnej. Boli sme skvelý kolektív, no takisto sme si užili veľmi príjemnú, priateľskú atmosféra. Mali sme šťastie na výborné dievčatá. Boli úžasné, pokorné a vážili si úsilie, ktoré sme im venovali. Dodnes si píšeme a informujú ma o svojich úspechoch. To ma veľmi „nakoplo“, najmä v tejto náročnej dobe.

Dievčatá z minuloročnej súťaže sa už aktívne vo svete modelingu?
Áno, samozrejme. Aj keď je trochu smutné, že víťazné trio bolo z Čiech, keďže sme medzinárodná – Česko-Slovenská súťaž, kde súťaží päť „Sloveniek a päť dievčat z Čiech. Minulý rok nám vyfúkli súťažiace z Čiech. Musím sa však úprimne priznať, že naozaj boli najlepšie. Aj to svedčí o tom, že naša súťaž je založená na správnej a spravodlivej voľbe, kde o úspechu rozhoduje odborná porota.

Porota patrí vždy k najviac diskutovaných a najatraktívnejším prvkom každej veľkej súťaže. Aké osobnosti by ste chceli priniesť do poroty v tomto roku?
Spomínala som už „bookerov“ z oboch agentúr, no pribudnú k nim veľmi zaujímavé osobnosti zo sveta módy, biznisu, umenia či športu. O tom, ktoré to konkrétne budú ešte nechcem hovoriť.

Mohli by ste prezradiť, ako sa vám podarili získať do poroty stylistku Rihanny?
Moje deti žijú v Londýne. Ich práca im, našťastie, umožňuje priamy prístup k zaujímavým ľuďom. Syn je choreograf, ktorý pripravuje choreografie pre Stellu McCartney alebo pre Kylie Minogue. Pre Kylie momentálne pripravuje nový koncert, ktorý sa uskutoční v New Yorku. Dcéra zas študuje styling, modeling a módny manažment. Vďaka nim mám možnosť osloviť pre Face of the Year pôsobivé mená. Takýmto spôsobom sa mi podarilo minulý rok získať módneho návrhára Sorapola, ktorému sa súťaž tak zapáčila, že príde aj tento rok. Okrem neho príde tento rok aj ďalší skvelý londýnsky návrhár. V tomto smere mi obe deti veľmi pomáhajú. Takto sa podarilo získať pre spoluprácu aj stylistku Rihanny.

Takže tu máme klasický príklad „family business“…..
Áno, je to tak. Dcéra Dominika je dnes hlavnou stylistkou súťaže. Dokonca v tomto roku sa bude realizovať aj ako módna návrhárka, pretože vytvorila špeciálnu rockovú kolekciu v spojitosti s jednou návrhárkou z Londýna. Syn Filip pripravuje choreografiu, získava profesionálnych černošských tanečníkov z Londýna. Majú totiž osobitný štýl. Bude to určite veľmi zložitá realizácia. Všetko je neuveriteľne náročné na zladenie, pretože sa stretávame tri dni pred akciou a musíme všetky detaily doladiť, spojiť vystúpenie dievčat, tanečníkov, účinkujúcich.

Môžem teda bez okolkov povedať, že máte úspešné deti. Ako sa im podarilo presadiť v cudzom svete?
Na vine bol môj syn, ktorý v roku 2005 účinkoval v Českej superstar a obsadil celkové šieste miesto. Potom žil ešte niekoľko rokov v Prahe, kde sa okrem spevu venoval tancu a choreografii. Po čase zatúžil po zmene, a rozhodol sa vyskúšať si ako chutí Londýn, kde sa mu podarilo dostať na špičku v oblasti tanca. Dcéru neskôr zlanáril do Londýna syn. Cestovala do metropoly Anglicka s cieľom krátkodobej návštevy a zakotvila tam natrvalo. Samozrejme som jej dala podmienku, že tam bude študovať vysokú školu.
Na Slovensko chodia tak trikrát do roka, z toho jednu návštevu venujú Face of the Year. Takže, vďaka súťaži si ich aspoň vychutnám.

Mimochodom, čo najviac rozhoduje o úspechu dievčaťa v súťaži?
Musí osloviť celkovo. Mala by mať krásnu tvár, dostatočnú výšku aspoň 175 centimetrov a viac, a nakoniec, čo je veľmi dôležité a samozrejmé – musí mať charizmu. Musí z nej vyžarovať. Keď vystúpi na pódium, každý si musí povedať, že je to osobnosť. O úspechu dievčat by mal rozhodnúť nielen jej zjav, ale aj osobnosť, vyžarovanie.

Nie je neskoro začať s modelingom v 18. rokoch?
Nie. Veľké medzinárodné eventy v súčasnosti začínajú vyhrávať 20 aj 22 ročné dievčatá. Trend preferencie vychudnutých dievčat sa konečne začína meniť. Dnes už návrhári a stylisti už často siahnu po skutočných „ženách“. Ešte viac sú preferované pri rôznych reklamných foteniach. Tam už jasne vedú „ženy“ a nie dievčatá.

Aké máte plány do budúcnosti?
Plány vznikajú postupne. Snažím sa kráčať schodík po schodíku a dôjsť až k vyšším métam. Premýšľam nad možnosťou preniesť na budúci rok jeden ročník súťaže do Prahy, aby skutočne získala punc internacionalizácie. Tento rok plánujeme dostať súťaž na televízne obrazovky prostredníctvom priameho prenosu na STV. Pripravili sme tiež reklamnú billboardovú kampaň ale i všeobecnú reklamu. Minulý rok nám podobné aktivity chýbali. Súťaž  sa objavila v televízii vďaka krátkym zostrihom v spoločenských reláciách. Dnes sme stavili na vyššiu kartu, tak verím, že si získa pozornosť mnohých ľudí, ktorí majú radi kvalitné súťaže, pekné dievčatá a, samozrejme, módu.

Peter Fritz                                                                Photos: Archív Face of the Year

http://ibismoda.sk

Mohlo by sa Vám páčiť