Autentické príbehy, nadčasové témy

Najdrahšie jedlá – časť II.

0

Naposledy sme si priblížili jedlá, ktoré patria k absolútne najdrahším na svete. Na samotný vrchol exkluzivity sme sa však predsa len ešte nedostali. Ten obsadili prekvapivo dva druhy ovocia, špecifický kaviár a už predtým spomenuté vzácne truffles.

Až 6 100 amerických dolárov stojí jediný kus vodového melóna Densuke. Jeho pôvodom je Japonsko, kde sa teší mimoriadnej obľube. V ostatných krajinách, v ktorých sa tomuto typu ovocia kvôli špecifickej klíme nedarí, patrí k skutočným raritám. Aj preto jeho hodnota dosahuje významných rozmerov. Densuke váži 17 libier a je čiernej farby. Rodí sa len v severnej časti japonského ostrova Hokkaidó, kde má pre rast zabezpečené ideálne podmienky. Tento melón sa veľmi často dáva do daru, pretože nie je tradičný a vyskytuje sa skutočne veľmi zriedkavo. V roku 2009 sa urodilo a následne vyzbieralo iba 65 kusov tohto vzácneho ovocia. Densuke je síce tvrdší, ale zároveň aj krehkejší ako typický vodový melón servírovaný napríklad v Amerike. Podľa hovorcu spoločnosti Tohma Agricultural Cooperative má Densuke aj odlišnú úroveň sladkosti ako tradičné sorty.

Pri melónoch ešte chvíľu ostaneme. Sladký oranžový druh Cantaloupe pochádzajúci z oblasti Yubari sa v roku 2008 stal predmetom úspešnej aukcie. Obľúbené ovocie, ktoré bolo ponúkané v páre získal vlastník zariadenia špecializujúceho sa na prípravu pokrmov z darov mora a na obchodovanie so suvenírmi. Zvláštna dražba sa uskutočnila na priestrannom centrálnom trhovisku v japonskom meste Sapporo. Odvážlivec zaplatil za párik najlepšie vyzerajúcich melónov až 22 875 amerických dolárov a kúpu si nesmierne pochvaľoval! Ukázalo sa, že boli príjemne sladké a skutočne kvalitné.
Oblasť Yubari odkiaľ chutné ovocie pochádzalo, je známa predovšetkým ťažbou uhlia. Neďaleké rovnomenné mesto, v ktorom v súčasnosti žije približne 12 500 obyvateľov sa však dostalo pred pár rokmi do finančných problémov. Dva a pol milióna jenov (22 875 amerických dolárov) zaplatených za dvojicu sladkých melónov však oblasti pomohlo aspoň čiastočne postaviť sa opäť na nohy.

Okúsili ste už vzácny kaviár Almas? Nevšedná a mimoriadna drahá pochúťka prekvapivo nepochádza z Ruska, ale z Iránu. Na starom kontinente sa údajne ponúka jedine v londýnskom luxusnom zariadení Caviar House & Prunier vo štvrti Picadilly. Kilogram tejto lahodnej špeciality balenej v konzerve z 24 karátového zlata, stojí od 16 do 25 000 dolárov. Zdrojom kaviáru Almas (v preklade diamant) je jeseter Beluga žijúci v Kaspickom mori. Dôležité pravidlo hovorí, že čím belší je kaviár, tým vyššia je jeho kvalita a cena.  Najsvetlejšiu odrodu označujú gurmáni ako kráľovskú kvôli príjemnej, takmer až hodvábnej textúre. K zaujímavým nepochybne patrí aj skutočnosť, že čím je zdrojová ryba staršia, tým elegantnejšiu a lahodnejšiu chuť má kaviár. Vek niektorých jeseterov beluga sa odhaduje dokonca až na sto rokov.

Prvenstvo v exkluzivite a cene však nepatrí kaviáru, ale vzácnej bielej odrode hľuzovky (truffles), veľmi náročnej na pestovanie. Jedinečný druh vyskytujúci sa v okolí talianskej Alby má špeciálnu delikátnu arómu a chuť, preto dokáže niektoré pokrmy veľmi výrazne „oživiť”. Pred istým časom tlač priniesla zaujímavú informáciu o tom, že hongkongský investor v oblasti nehnuteľností zaplatil spoločne s manželkou neuveriteľných 160 406 amerických dolárov za gigantický druh vzácnej bielej truffles, ktorý sa doteraz považuje za vôbec najdrahší na svete. Zápis o kúpe 1,51 kilogramov.vážiacej rarity je zaznamenaný aj v Guinessovej knihe rekordov.
Vďaka nárastu výskytu rozmanitých televíznych relácii o varení sa truffles (hľuzovky) pomaly dostávajú do povedomia širšej verejnosti. Sú opisované ako mimoriadne aromatické a chutné delikatesy fantasticky dotvárajúce pokrm. Môžu sa veľmi dobre uplatniť aj ako súčasť omáčok.

Marcel Letko                                                    Photos: ISIFA

www.finefoodstore.co.uk