Hľadať

Najlepší život hľadajte vo Viedni

V ktorom meste sveta sa žije najlepšie? To je skutočne náročné určiť. Teda – mohlo by sa to zdať na prvý pohľad. Veď na Zemi je toľko úžasných miest a metropol. Kozmopolitný New York, svieži Madrid, romantické Benátky, moderný Frankfurt, módne Miláno či romantický Paríž. Najkvalitnejší život sa však objektívne dá viesť – aspoň podľa výskumu agentúry Mercer – prekvapivo v blízkej Viedni.

Na základe čoho sa Mercer vo svojom uznávanom rebríčku kvality života vo svetových metropolách riadil? Postavenie jednotlivých miest ovplyvnila úroveň služieb, infraštruktúry, dostupnosť internetu, verejnej dopravy, ponuka medzinárodných letov z miestneho letiska a celý rad ďalších faktorov. Mnoho z nich je dôležitým ukazovateľom pre zahraničné firmy sídliace v danom meste.

Pre mnohých, prekvapivo, najlepšie hodnotenie dosiahla práve metropola Rakúska. Bratislava oproti vlaňajšku postúpila o tri miesta a ocitla sa na 88. mieste. V závese za historickou Viedňou ostal druhý Zurich, na treťom mieste je Ženeva. O 4. priečku sa spoločne delí Vancouver a Auckland. Z výskumu vyplýva, že najlepšie sa zrejme žije v Európe. Na prvých priečkach totiž dominujú hlavne mestá na starom kontinente. Z ázijských miest je na tom najlepšie Singapur a z amerických Honolulu. Naopak, najhoršie sa žije v irackom Bagdade.

Mercer porovnáva vyše 40 ukazovateľov kvality života v mestách – vrátane politických, sociálnych, ekonomických či environmentálnych. Hodnotí aj bezpečnosť, možnosti vzdelávania či úroveň reštaurácií a barov. Prieskum je významným ukazovateľom, podľa ktorého sa riadia podnikatelia pri umiestňovaní svojho biznisu v zahraničí. Tí, ktorým záleží na tom, v akých podmienkach budú žiť ich zamestnanci, prieskum berú skutočne vážne.

František Kvarda               Photos: František Kvarda, ISIFA

www.mercer.com
www.wien.info

Mohlo by sa Vám páčiť