Hľadať

Najväčšou devízou je zdravie / INTERVIEW

Nikdy som si nemyslel, že sa dokážem so záujmom rozprávať o zdraví. Tejto téme sa radšej vyhýbam, pretože sa tak veľmi dotýka každého z nás a vyvoláva vo mne more otázok. No odrazu akoby sa všetko zmenilo. Rozprávanie o novom diagnostickom centre a genetickom laboratóriu GenesPro ma mimoriadne zaujalo. Myslím, že osloví aj vás.

O zdraví sa tvrdí, že buď nám ho život štedro nadelil, alebo siahame po ňom len v obmedzených dávkach. Aj ja som mal dojem, že starostlivosť o zdravie začína až v tom momente, keď nám organizmus indikuje prvé problémy. Čo keď však existuje niečo lepšie, pohodlnejšie, zaujímavejšie, ako zdĺhavé chodenie po labyrinte chodieb na poliklinikách alebo nemocniciach? O tom ma presvedčili informácie o diagnostickom centre GenesPro. Ako jediné na Slovensku ponúka pre svojich klientov genetické vyšetrenia, vďaka ktorým sa jasne a zrozumiteľne dozviete viac o sebe a možných zdravotných rizikách. Orientuje sa na testovanie prsníkov, hrubého čreva, prostaty, ale i genetickej predispozície k alopécii (vypadávaniu vlasov). Čo všetko tento proces obnáša? Prakticky sa nemusíte obávať žiadneho bolestivého vyšetrenia, nekonečného vyčkávania v neosobných ambulanciách. Prvoradým cieľom GenesPro a jej klinickej genetičky MUDr. Lucii Copákovej je individuálny prístup ku klientovi, poskytovanie nadštandardných služieb formou vstupných diagnostických konzultácií, realizáciou špecifických genetických laboratórnych vyšetrení a záverečnou diagnostickou konzultáciou, ktorej súčasťou je vypracovanie presného preventívneho a liečebného programu pre každého klienta. Filozofiou spoločnosti GenesPro je pomáhať ľuďom a zachraňovať ich životy. A to je mimoriadne ušľachtilé poslanie. Nemyslíte?
A čo k tomu potrebujete? Nič, len malý zlomok času a poznanie, že prevencia je oveľa účinnejšia a jednoduchšia, ako najintenzívnejšie liečenie.

Aby som naším čitateľom priblížil spoločnosť GenesPro, oslovil som MUDr. Luciu Copákovú a položil jej niekoľko otázok.
Možno sa to bude zdať otrepaná a často spomínaná téma, ale musíte mi moju otázku prepáčiť. Ako sa taká mimoriadne atraktívna žena dostala ku genetike a testovaniu civilizačných chorôb?
Ďakujem za kompliment a teraz vážne vždy som inklinovala k vede, genetika ma ´´ chytila´´ za srdce od prvého momentu, absolútne som sa v nej našla a hlavne je tam možnosť neustáleho progresu. Genetika patrí k najdynamickejšie sa vyvíjajúcim oblastiam v medicíne. Keď som dostala na výber klinickú onkológiu alebo genetiku nezaváhala som ani na chvíľu – genetika bola a je moja voľba.

Prečo GenesPro? Čo vás priviedlo k rozhodnutiu stať sa odborným garantom centra a aké krédo ste si stanovili?
Prečo GenesPro? Lebo milujem výzvy, rada som súčasťou nových a zmysluplných projektov, ktoré majú konkrétne výstupy pre samotného klienta. Zaujala ma koncepcia diagnostického centra GenesPro a hlavne možnosť priniesť na Slovensko nové diagnostické testy, ktoré nie je možné etablovať v klasických zdravotníckych  zariadeniach. Myslím si, že Slováci by mali mať rovnaké šance na diagnostiku ako ktorýkoľvek  iní  človek v zahraničí…. Z toho nepriamo plynie aj moje krédo, byť súčasťou nových začiatkov a vybudovať diagnostické centrum na vysokej úrovni

Počas vašej kariéry sa stretávate s rôznymi ľudskými osudmi, preto by som sa vás spýtal, ako vnímate šťastie? Čo pre vás znamená šťastie?
Šťastie je relatívne. Myslím si , že je to v mnohom  o Vašom vnútornom postoji, nastavení a smerovaní, pokiaľ to v sebe nájdete , tak máte predpoklady , že svoj život označíte pojmom šťastný. Pre mňa je šťastím moja rodina, zdravie a to, že som ´´sa v živote našla“.

Calvera                                                                      Photos: Dušan Křístek (Eva)

www.genespro.net

Mohlo by sa Vám páčiť