Autentické príbehy, nadčasové témy

Najvplyvnejšia wine lady /INTERVIEW/

0

Miestnosť je naplnená ťažkou vôňou vína. Nad pohárikom sa skláňa zaujímavá dáma, ktorá sa úplne oddáva jeho obsahu.Pozorne sleduje farbu zlatistého moku, ovonia ho, ochutná.

Jancis Robinsonová je opäť v akcii.

Najvplyvnejšia dáma vo svete vína, wine lady Jancis, patrí k zaujímavým osobnostiam. Po prvýkrát som sa s ňou stretol na stránkach Financial Times a okamžite ma zaujala, pretože kombinácia pera a vína je v „dámskej spoločnosti“ nezvyčajná. Píšuca vinárka, alebo novinárka milujúca víno patrí k prvej vinárskej lige. Okrem toho však svoju vínnu cestu dokonale opisuje vo svojich článkoch a knihách. K najznámejším patria Jancis Robinson’s Wine Course: A Guide to the World of Wine, How to Taste :     A Guide to Enjoying Wine, Jancis Robinson’s Wine Course DVD The Oxford Companion to Wine – 3rd Edition, The World Atlas of Wine.

Preto by sme vám radi túto zaujímavú dámu radi predstavili.

 Jancis, povedzte, ako sa vám podarilo prepojiť kariéru žurnalistu s kariérou profesionála vo svete vína?
Musím sa priznať, že v minulosti som pracovala v úplne odlišnej branži. Predchádzajúce zamestnanie mi však umožnilo spoznať moju silnú stránku. Dokázala som s prehľadom manažovať oddelenie najväčšej cestovnej kancelárie vo Veľkej Británii, ktoré sa zaoberalo organizáciou lyžiarskych zájazdov. Nasledovala ponuka od vydavateľa časopisu Wine & Spirit. Bol presvedčený, že zvládnem aj novinárske remeslo, a pravdepodobne sa nemýlil.
Preto je moja novinárska kariéra úzko spätá s vínom. Prvé novinárske skúsenosti som zbierala v redakcii Wine & Spirit, kde sa mi podarilo rozšíriť svoj obzor a poodhaliť „čaro“ novinárskej práce. Práca po boku skúsených novinárov tiež znamenala každodenné zápolenie s konkurenciou. Naučila som sa však, že odborníci na víno sa musia veľa učiť o práci novinárov a naopak, novinárov čaká množstvo práce, aby sa ponorili do tajov vína.

Môžete prezradiť, ako sa rodí „master of wine“? Pocítili ste odrazu vo svojom živote nutkanie, ktoré vás nabádalo zahĺbiť sa do sveta vína, alebo to bol klasický vývoj?
Prečo som sa vôbec začala venovať vínu? Asi preto, že už od čias štúdia matematiky a filozofie na Oxforde som sa najviac zaujímala o jedlo a víno. Len mi trochu dlhšie trvalo, kým som sa zbavila presvedčenia, ktoré v tej dobe vládlo v Británii. Všetko bolo dôležité, len gastronómia stála zabudnutá kdesi v kúte a každý ju vnímal ako nepodstatnú náuku o ničom. (Samozrejme odvtedy sa veľa vecí zmenilo. Veď to bolo už pred tridsiatimi rokmi!)

Je možné, že človek odrazu objaví v sebe predpoklady, ktoré ho predurčujú stať sa odborníkom na víno, alebo musí prejsť tradičným „nudným“ vývojom sebavzdelávania?
Netvrdila by som, že na to, aby ste sa stali kvalitným „vinárom“, potrebujete špeciálne schopnosti. Najdôležitejšie je určite úspešne zvládnuť umenie degustácie. Tradičný vzorec platí stále, keď vás nejaká problematika fascinuje, tak sa o predmete svojho záujmu snažíte veľa dozvedieť. Odborné štúdium považujem za mimoriadne dôležité, najmä pokiaľ ide o pestovanie hrozna a výrobu vína. Poznám mnoho ľudí, ktorí majú výborné degustačné schopnosti, ale vôbec ich nezaujíma práve oblasť vína. Na druhej strane si myslím, že asi 5 % populácie nemá z fyziologických príčin vôbec žiadne schopnosti rozlišovania chutí a vôní. Zvyčajne ide najmä o poruchy rozlišovania vôní, ktoré sú veľmi dôležitou súčasťou degustácie vín. 

 Ako klasický konzument skôr dokážem oceniť kvalitné víno, ktoré potom s radosťou vychutnávam. Ovplyvnila vás vo vašej kariére nejaká udalosť alebo okolie, v ktorom ste sa pohybovala, že práve svet vína sa stal vaším favoritom?
Prežila som niekoľko veľmi dôležitých zážitkov spojených s vínom. Počas univerzitných štúdií som mala priateľa, ktorého otec bol veľmi štedrý. Veľa sme chodili do reštaurácií, (doteraz rada jedávam v reštauráciách a som vydatá za kritika reštauračných služieb) a v jeden večer tento pán objednal fľašu červeného burgundského, Chambolle Musigny Les Amoureuses 1959. Absolútne sa líšilo svojou kvalitou od lacných vín, ktoré sme v tej dobe ako študenti radi konzumovali. Okamžite si ma získalo a zanechalo vo mne veľmi zvláštny pocit. Intuícia mi našepkala, že tento mok poskytuje zvláštnu zmyslovú rozkoš, pričom bol aj intelektuálne zaujímavý. Cítila som, že v jednom pohári vína som našla dejiny, psychologické pravdy a zemepisné zvláštnosti ako aj mnoho iných vecí.

Počas svojej kariéry ste získali veľké množstvo rozličných ocenení. Ktoré si vážite najviac?
Najviac si vážim asi titul OBE (Officer of the Order of the British Empire), Dôstojník rádu britského impéria. Možno sa to bude zdať v dnešnej dobe zvláštne, ale ísť na audienciu do Buckinghamského paláca a dostať medailu z rúk kráľovnej Alžbety bolo naozaj vzrušujúce. Najmä preto, že žiadny publicista, ktorý sa venuje vínu, doteraz takéto ocenenie nezískal.

Interview: Peter Fritz     Photos: Jancis Robinson Press centre

www.jancisrobinson.com