Autentické príbehy, nadčasové témy

Návrat vzdušných korábov

0

Predstavy o luxusnom lietaní sú rôzne, najčastejšie sa spájajú s prémiovými triedami svetových aerolínií, mnoho ľudí však má pri spojení luxus – lietanie na mysli slávne tridsiate roky, kedy kraľovali oblohe nemecké lietajúce paláce Graf Zeppelin a Hindenburg. Ich rozmery boli úctyhodné a tak poskytovali nevídaný komfort a pohodlie počas ciest.

Moderné dopravné lietadlá dokázali nahradiť gigantov oblohy a vzducholode poslali do výslužby. K  ich neslávnemu koncu prispela aj katastrofa vzducholode Hindenburg, ktorá havarovala počas pristávania na americkom letisku Lakehurst. Nemecké vzducholode najčastejšie lietali na diaľkových linkách z Nemecka do USA, alebo do Brazílie. Cesta v pohodlí a komforte trvala takmer dva dni.

V súčasnosti sa vzducholode využívajú len na propagačné účely, alebo vyhliadkové lety. Ich renesancia je však na dosah. O pozitívnom vzťahu ľudí k luxusnému cestovaniu svedčia príklady z oblasti výletných plavieb. Lodenice každý rok chrlia luxusné jachty a pasažieri sa nedokážu nasýtiť pohodlia morských obrov. Prečo si teda nevychutnať aj „plavbu” vzduchom?

Práve pre ľudí, ktorí sa chcú oddávať luxusu cestovania v oblakoch a nepotrebujú šetriť každú  minútu, máme dobrú správu. S myšlienkami oživenia komfortného lietania prišli viacerí tvorcovia. O realizácii projektu americkej spoločnosti Aeros sme už na našich stránkach priniesli informácie. No podobných projektov pribúda o čom svedčia futuristické návrhy Francúza Jeana-Marie Massauda, alebo Tina Schaedlera z USA. Tento raz sme sa zamerali na futuristickú štúdiu, ktorú predstavil v roku 2005 francúzsky architekt Jean-Marie Massaud pod názvom Manned Cloud.

Keď sme zdôrazňovali potrebu šetrenia každej minúty, tak sme naozaj mali na mysli cestujúcich, ktorí nepotrebujú „hltať” kilometre v prúdových lietadlách a zdolávať oceán za šesť hodín. Cestovanie na vzdušnej lodi bude trvať o niečo dlhšie. Napríklad cesta vzducholoďou Manned Cloud z Paríža/ Cmaps de Mars do Ríma bude trvať osem hodín a 45 minút, respektíve jednu noc. Počas letu si pasažier dokonale oddýchne a nebude ani vnímať fakt, že je vo vzduchu. Trasu z Paríža do Antananarivo na Madagaskare zdolá táto vzdušná veľryba za štyri dni, počas ktorých však môžu pasažieri stráviť príjemné chvíle s priateľmi a spoznať nový komfort cestovania.

Ako hovorí samotný Jean-Marie Massaud: „Manned Cloud (v preklade pilotovaný mrak) je alternatívny projekt z oblasti zábavy a cestovania. Spája rôzne sféry – od ekonomickej až po výskumnú, pričom  sa pohráva s myšlienkou kombinácie pohodlia a ľudských skúseností, ktoré  zbierate počas života”.
Manned Cloud , úžasná vzducholoď v tvare veľryby, je hotel s kapacitou 40 pasažierov a pätnásť členov posádky, ktorý umožní cestujúcim počas výletnej „plavby” pri rýchlosti 170 km/h skúmať svet z výšky, znovuobjavovať čaro cestovania, večnosť sveta a pritom „zbierať” veľkolepé zážitky, spoznávať exotické miesta bez toho, aby obmedzovali okolie.
„Tento projekt sa svojou podstatou posúva kdesi za hranice zajtrajška,” dodáva Massaud.

Technické vlastnosti:
Kapacita: 40 pasažierov + 15 členov posádky
Objem: 520 000 m3

Rozmery: dĺžka 210 m x šírka 82 m x výška 52 m
Prvá paluba (500 m2): reštaurácia, salónik, knihovňa, fitness
Druhá paluba (600 m2): 20 izieb, terasy, spa a bar

Dolet: 5 000 km/ 72 hodín
Maximálna rýchlosť: 170 km/h
Cestovná rýchlosť: 130 km/h

Technickým partnerom je ONERA (Office National d Etudes et recherche Aérospatiale).

Ocenenie: Star APCI Observeur du Design 2008


Jean-Marie Massaud

Pracoval takmer vo všetkých oblastiach týkajúcich sa dizajnu – počnúc nábytkom, končiac priemyselnými produktami a vybavením. V roku 2000 založil Studio Massaud a začal sa angažovať v oblasti architektúry a brand developmentu.
V súčasnosti spolupracuje s celou plejádou značiek – B&B Italia, Axor Hansgrohe, Dedon, Lancôme či s Renaultom. Jeho tvorba je súhrou medzi človekom a prírodným prostredím, zaoberá sa otázkami existencie a pokroku. Projekt  Manned Cloud je alternatívnym spôsobom cestovania, ktoré je na míle vzdialené od klasických, ekologicky nevyhovujúcich dopravných prostriedkov. Predstavuje slobodu a nezávislosť vo viacerých významoch – nie je závislý na letiskách a ľuďom ponúka „oslobodenie od gravitácie”.

Jean-Marie Massaud  získal celý rad významných ocenení, spomeňme aspoň niekoľko z nich:  Designer of the year (2009),  GOOD DESIGNTM Award, APCI Observeur du Design, Elle Deco Award (2008),  EDIDA award a  Décoration Awards (2007).

Peter Fritz/ František Kvarda          Photos: Jean-Marie Massaud Archive

www.massaud.com