Hľadať

Nechajte sa zmraziť v Aquacity

Kryoterapia, teda liečba chladom, nepatrí v laických kruhoch medzi nájznámejšie medicínske pojmy. Má však výrazne pozitívne účinky na ľudský organizmus. Stredisko Aquacity v Poprade prevádzkuje, ako jedno z mála na Slovensku, aj kryokomory. Túto liečebnú metódu sa podtatranský rezort rozhodol výraznejšie spropagovať a usporiadal preto 1. ročník Kryokonferencie na Slovensku.

Cieľom konferencie, ktorá sa konala v dňoch 13. až 14. novemra, bolo podľa Aquacity dostať do povedomia odbornej verejnosti výrazne pozitívne a priaznivé účiny kryoterapie. Táto metóda má využitie tak liečebno – rehabilitačné, ako aj regeneračno – rekondičné a preventívne. Netreba zabudnúť ani na kozmetické účinky v modernej medicíne. Kryoterapia, pripomínajú zástupcovia Aquacity, slúži nielen ako preventívna metóda ale priamo lieči rôzne druhy ochorení. Kryokonferencie sa zúčastnila odborná verejnosť – lekári špecialisti (ortópedi, neurológovia, reumatológovia, fyzioterapeuti, traumatológovia, chirurgovia a zástupcovia rehabilitačných centier) z celého Slovenska.

Kryoterapia je jednou z najúčinnejších efektívnych a liečebných metód. História tejto alternatívnej terapie siaha až do obdobia okolo roku 2500 pred n.l. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa vytvorila prvá koncepcia modernej kryoterpie. 

Kryoterapia je procedúra, ktorá zahŕňa najviac dvojminútový pobyt v miestnosti s teplotou mínus 120 °C. Zamrznutia sa obávať naozaj nemusíte, počas nej telesná teplota človeka klesne len o približne 0,5 °C a teplota pokožky o 2 až 3 °C. Vnútorné mechanizmy tela počas pobytu v extrémne chladnom prostredí stimulujú vylučovanie hormónov a enzýmov podporujúcich regeneráciu. Po schladení v komore nasleduje intenzívne cvičenie. „Pobyt v tejto extrémnej teplote pod prísnym lekárskym dohľadom stimuluje prirodzenú tvorbu enzýmov a hormónov podporujúcich uzdravenie a vo vašom tele dokáže „naštartovať“ samoliečbu a regeneráciu,“ vymenúva pozitíva tejto metódy Aquacity.

Kryoterapia je mimoriadne obľúbená medzi vrcholovými športovcami. Veľmi porspešná však môže byť aj pre ostatných. Život úspešných ľudí je v súčasnosti spojený so stresom a vysokým pracovným nasadením. „Kryoterapia zmierňuje bolesti, depresiu a stres, zlepšuje vzhľad pokožky, znižuje potenie a stimuluje liečbu. Okrem toho spomaľuje degeneratívne zmeny a pozitívne pôsobí na viacero iných zdravotných problémov – od ekzémov cez Parkinsonovu chorobu, sklerózu multiplex až po psoriázu,“ konštatuje Aquacity.

František Kvarda/Aquacity PRESS            Photos: Aquacity PRESS

www.aquacity.sk

Mohlo by sa Vám páčiť