Autentické príbehy, nadčasové témy

Neobyčajná čínska špecialita

0
Neobyčajná čínska špecialita

So serverom milliardcity sú neodmysliteľne späté aj rekordy. Či už sa jedná o najvyššie budovy sveta, top úspechy v obchode, športe alebo gastronómii. Práve oblasti kulinárskeho umenia zasvätíme nasledujúce riadky. Po kapitolách venovaných najdrahším tortám a najluxusnejšej newyorskej zmrzline sa pristavíme pri ďalšom gastronomickom rekorde. Postarala sa o to jedna neobyčajná polievka so skutočne špeciálnymi prísadami.

small

Mních, ktorý zhrešil

V roku 2005 zaznamenala Guinessova kniha rekordov ďalší unikátny zápis. Na jej stránky pribudol nový šampión s prekvapivým názvom – Buddha jumps over the wall. Zdanlivo nič nenaznačovalo, že by sa malo jednať o lahôdku zo sveta gastronómie. Snáď len pre skupinu kulinárskych znalcov nebola totožnosť najnovšieho rekordéra úplnou neznámou. Vedeli, že ide o vychýrenú polievku, tradičný klenot čínskej provincie Fu-ťien. Aká je jej história? Neverili by ste koľko rôznych príbehov o nej koluje. V tom, ktorý sa spomína najčastejšie vystupuje učeň potulujúci sa s priateľmi po prírode. So sebou nesie batoh a v ňom nádobu s neobyčajným obsahom. Je ním polievka výnimočnej chuti i vône. Legenda hovorí, že raz sa mladík zastavil pri jednom z budhistických kláštorov v meste Fu-čou. Zrazu pocítil hlad a svoj zázračný pokrm uskladnený vo fľaši začal ohrievať nad ohňom. Vôňa šíriaca sa navôkol prenikla až ku modliacim sa mníchom. Hoci mali prísne pravidlá a nesmeli jesť mäso, jeden z mníchov neodolal pokušeniu a zhrešil. Jedlo mu chutilo natoľko, až si od samého šťastia a radosti poskočil. Práve kvôli jeho gestu dostala polievka názov Buddha jumps over the wall.

small_1

Trúfalosť majiteľa Kai Mayfair

Spomenutý príbeh sa odohral v období vládnutia dynastie Čching. Muselo to byť niekoľko rokov po tom, čo francúzsky kuchár Nicolas Appert úspešne experimentoval s konzervovaním potravín. Preto si aj mladíkovo jedlo prenášané vo fľaši zachovalo svoju čerstvosť. Našťastie, v súčasnosti sa polievka Buddha jumps over the wall už nemusí konzumovať pri potulkách prírodou, ale za pekne prestretým stolom. S väčšími, či menšími obmenami ju majú vo svojom jedálničku zahrnuté aj niektoré špičkové stravovacie zariadenia v Európe. Za absolútne rekordnú sumu ponúkol túto výnimočnú špecialitu majiteľ londýnskej reštaurácie Kai Mayfair. Za misku polievky, ktorá kedysi v o čosi menej sofistikovanej podobe tak očarila budhistického mnícha, si zapýtal 108 libier! A to už zaváňalo zápisom do Guinessovej knihy rekordov. Až o 6 rokov neskôr bol ktosi ešte trúfalejší, no tam šlo predsa len o rozdielnu situáciu. Vtedy sa na nevšednej aukcii ocitla miska polievky AnQi Pho. Vyvolávacia cena delikátnej vietnamskej špeciality, pri ktorej príprave kuchári použili aj albínske hľuzovky, hovädzinu Wagyu, na rezančeky pokrájané mäso zo vzácneho modrého homára a vývar z foie gras, bola 5 000 dolárov. Výťažok putoval na konto detských nemocníc v Los Angeles a Orange County.

small_2

Kontroverzná surovina

Spomenuli sme zaujímavý príbeh aj neuveriteľné rekordy. Nastal čas odhaliť, v čom vlastne spočíva jedinečná chuť luxusnej polievky Buddha jumps over the wall, bohatej na proteíny a vápnik. Základom sú jedinečné suroviny: ovocie longan, ženšen, huby šitake, mušle, hrebenatky, žraločie plutvy a morské uhorky. Posledná ingrediencia pritom vôbec nie je zeleninou, ale živočíchom, na dotyk mäkkým a ohybným. Odborne sa nazýva holotúria a patrí medzi ostnatokožce. Najkontroverznejšou surovinou sú však žraločie plutvy, ktoré sa v niektorých prípadoch nahrádzajú rezancami. Okrem spomenutých prísad má pravá čínska polievka Buddha jumps over the wall obsahovať prepeličie vajcia, rybacie žalúdky, slepačie a chudé bravčové mäso, parmskú šunku a kúsok sušenej šupky z mandarínky. Pomerne náročná je aj jej príprava. V londýnskej reštaurácii Kai Mayfair sa tento luxusný pokrm objednáva dokonca 5 dní dopredu. Priznám sa, mám tak trochu pochybnosti, či si od radosti skáčúci mních a putujúci mladík skutočne pochutnávali na polievke z tak zvláštnych a jedinečných prísad. Túto záhadu však už neodhalíme.

Marcel Letko
Photos: Press
www.kaimayfair.co.uk