Hľadať

Newmarket ponúka dostihy s tradíciou

V britskom Newmarkete sa 2. a 3. mája uskutoční divácky obľúbený event The stanjames.com Guineas Festival. Jeho súčasťou sú aj dve klasické podujatia dostihového kalendára – 2000 Guineas a 1000 Guineas (pomenované podľa starého britského platidla), pričom obe sa konajú na jednom z historicky najvýznamnejších miest, na slávnej a vzrušujúcej dostihovej dráhe Rowley Mile Course.

Dráha, ktorej názov vychádza z prezývky „Old Rawley“ prináležiacej Karolovi II., niekdajšiemu panovníkovi Spojeného kráľovstva, ostala nezmenená prakticky od svojich počiatkov. Pribudli sice nové tribúny, no jej pôvodné čaro sa zachovalo. Znie to takmer neuveriteľne, ale Rowley Mile Course hosťuje prestížne dostihy žrebcov a kobýl vo veku do 3 rokov už takmer tri a pol storočia.

Prvého víťaza podujatia 2000 Guineas ocenili v roku 1809. Do športovej histórie vošiel so cťou kôň Wizard, ktorého tréner, džokej i majiteľ stáli aj za premiérovým triumfom mladej kobyly Charlotte, hrdinky ďalších, vtedy nových dostihov na 1 míľu s názvom 1 000 Guineas.  Verejnosti boli oficiálne predstavené v roku 1814.
Zásluhy na vzniku oboch dnes už slávnych a populárnych podujatí môžno pripísať Sirovi Charlesovi Bunburymu. Diskusia významného britského politika, ktorý sa predtým postaral o inauguráciu dostihov Derby v roku 1780, s členmi Klubu džokejov rozhodne priniesla ovocie. Od daného momentu mnoho dnes už legendárnych hviezd turfu triumfovalo na prestížnych a historických pretekoch v Newmarkete. Hrdinami modernej éry sa stali napríklad kone Brigadier Gerard, Dancing Brave, Nashwan, Oh So Sharp a kobyly Pebbles, či Miesque. Medzi úspešnými účastníkmi dostihov však nájdeme aj Palla Malla, štvornohého víťaza z roku 1958, ktorého vlastnila samotná britská kráľovná Alžbeta II.    

Na nadšencov rýchlych koní, ktorí 2. a 3. mája osobne zavítajú do Newmarketu, čakajú nielen senzačné súboje na dráhe, ale aj neodolateľné bonusy v podobe rozmanitých služieb. Na vynikajúcej úrovni je catering, do najmenšieho detailu sú premyslené aj rôzne špeciálne ponukové balíčky, ktoré vznikli za účelom splniť potreby náročného diváka.  Veľkou výhodou pre návštevníka dostihov je, že viacero exkluzívnych zariadení sa nachádza blízko dráhy. Hosť má teda zabezpečené nielen pohodlie, ale aj kontakt s dianím na dostihovej dráhe. Unikátny pohľad na vzrušujúce súboje džokejov a koní poskytuje napríklad tribúna Rowley Mile Millenium, pričom boxy určené pre špeciálnych návštevníkov môžu prijať až 40 ľudí. Skvelými miestami nachádzajúcimi sa v dostihovom areáli sú aj reštaurácie Champions Gallery a Summer House.
Na internete je dostupná brožúra, z ktorej sa prípadní záujemcovia môžu dozvedieť podstatné informácie o dostihoch v Newmarkete, ale najmä o službách, ktoré sú k dispozícii pre návštevníkov tohto známeho dostihového areálu.

Marcel Letko              Photos: Newmarket Racecourses Archive

www.newmarketracecourses.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť