Hľadať

Objavte čaro Paso Robles

Objavte čaro Paso Robles

Mnohým je veľmi dobre známe kalifornské údolie Napa či vinárska oblasť Sonoma. Rozsiahla oblasť Kalifornie však na úpätí kopcov kalifornského pohoria Santa Lucia ukrýva aj vinársky raj známy ako Paso Robles.

Na polceste medzi dvomi kalifornskými metropolami Los Angeles a San Franciscom leží tretia najrýchlejšie sa rozrastajúca vinárska oblasť Kalifornie. Dlhotrvajúca sezóna s teplými dňami a chladnými nocami dáva priestor na rast a dozrievanie chutných bobuliek hrozna, ktoré po spracovaní na víno plnia do fliaš ovenčenými množstvom ocenení. Takmer panenská nádhera miestnej prírody, viac ako 200 vinárstiev, obnovené kultúrne pamiatky – napríklad Hearst Castle, o ktorom sme už v Milliard Sun písali – nespočetné množstvo výborných reštaurácií zásobovaných produkciou miestnych farmárov, prvotriedne možnosti pre nákupných maniakov, dokonalé ihriská pre golfových nadšencov – to všetko a omnoho viac ponúka táto oblasť.

Raj pre milovníkov vína

Po dlhé stáročia bola táto oblasť preslávená úrodnou pôdou a liečivými minerálnymi prameňmi. Dnes je však známa ako rýchlo sa rozvíjajúca vinárska oblasť Kalifornie. Len pred pár rokmi bolo v oblasti okolo 35 vinárstiev, dnes je ich tu viac ako 200. Milovníci vína si tak môžu v množstve jedinečných pivníc nájsť to svoje najobľúbenejšie. Zabaľte si so sebou aj obed, mnohé z nich ponúkajú romantické zákutia vhodné na piknik. Dajte si naliať skvelého vína a spoločnosť vám pri tom budú robiť priamo majitelia viníc. Práve oni dokážu vytvoriť príjemnú domácku atmosféru, s ktorou sa vo väčších vinárskych oblastiach až tak často nestretnete.


Oslava chuťových buniek

Veľké množstvo vinárstiev, fariem a rančov vtkaných do pôvabnej krajiny Paso Robles predznamenáva, že miestne reštaurácie sa budú doslova predháňať v tom, ktorá z nich uspokojí chuťové bunky návštevníkov. Na svoje si tu príde každý. Aj milovníci netradičného stolovania v štýle „farm-to-table“. Dajte sa usadiť za prestretý stôl priamo pod košatým stromom uprostred oázy pokoja miestnej vinice. Nadýchnite sa voňavého vzduchu a za romantického svitu zapadajúceho slnka si pochutnajte na dokonalej symfónii chutí pripravenej miestnym šéfkuchárom z toho najčerstvejšieho, čo miestna farma ponúka. Je to kulinárske majstrovstvo dostupné aj pre bežných smrteľníkov.


Zeleň olivových hájov

Ak vás víno unaví, obráťte svoju pozornosť na miestnu produkciu olív. Naplánujte si návštevu práve počas „slávnosti olív“ (www.pasoolivefestival.com) a dozviete sa o týchto malých zdravých drahokamoch všetko.


Prameň zdravia

Vykúpať sa a pookriať. Oddýchnuť si a omladnúť. Ódy na liečivosť miestnych horúcich prameňov a bahenné zábaly sa od počiatku rýchlo rozšírili medzi návštevníkmi a v súčasnosti sú najstaršou turistickou atrakciou tejto oblasti. Dnes môžu turisti vychutnať ich omladzujúce účinky napríklad v Paso Robles Inn alebo v River Oak Hot Springs Spa.

Poklady historických centier

Pozdĺž vašej cesty naprieč Paso Robles sa nezabudnite zastaviť a obzrieť si historické centrá miest ako San Miguel, Paso Robles alebo Templeton. Všetky sú lemované množstvom maličkých butikov, reštaurácií a pivníc. Príjemná prechádzka uličkami tichého centra Paso Robles so známym mestským parkom vnesie do vašej duše vytúžený pokoj.
Pozdĺž pobrežia nájdete tiež mestá ako San Simeon – domov už spomínaného Hearst Castle – alebo rybársku dedinku Morro Bay. Do oboch sa dostanete krátkou jazdou autom, no oplatí sa vidieť ich a spoznať. Preskúmanie krás pobrežia či romantické prechádzky po pláži budú skvelým doplnením vašej návštevy Paso Robles.

Na oficiálnej stránke www.travelpaso.com nájdete množstvo tipov a užitočných informácií. Navyše si na stránke môžete objednať bezplatného sprievodcu, aby ste si podrobnosti svojej návštevy mohli naplánovať ešte v pohodlí domova.

To pravé pre vaše chuťové bunky:

Artisan www.artisanpasorobles.com
Bistro Laurent www.bistrolaurent.com
Buona Tavola www.btslo.com/paso.html
Farmstand 46 www.farmstand46.com
Villa Creek www.villacreek.com

Všetko o víne:
Nájdete na stránke www.pasowine.com alebo priamo na stránkach najvychytenejších vinárstiev tejto oblasti:
Meritage Tasting Lounge www.meritagelounge.com
The WineYard at Steinbeck Vineyards www.thewineyard.com
Vinoteca Wine Bar www.vinotecawinebar.com

Všetko o olivách: v Paso Robles nájdete toľko výrobcov kvalitného olivového oleja, že by ste pokojne jeden celý deň mohli stráviť len ich objavovaním. Medzi tými, ktorých by ste nemali určite obísť, sú:
Pasolivo www.pasolivo.com
We Olive www.weolive.com
Olea Farms www.oleafarm.com

Michaela Fuleková                                             Photos: Paso Robles Wine Press, Travel Paso

Mohlo by sa Vám páčiť