Autentické príbehy, nadčasové témy

Oddych, dobrodružstvo alebo extrémna rekreácia?

0

Cestovanie patrí k tým najpríjemnejším záľubám. Vďaka obľúbenému koníčku prichádza k spoznávaniu nových rozmanitých kultúr, k rozširovaniu vedomostí i k plneniu najtajnejších snov a túžob. V porovnaní s minulosťou sú aktuálne možnosti týkajúce sa cestovania omnoho pestrejšie.  Záleží výlučne od výberu jednotlivca a množstva ním investovaných finančných prostriedkov.

Niektoré destinácie sa označujú pojmom exotické. V praxi to znamená niečo netradičné, vizuálne zaujímavé, čo nie je v končinách cestovateľa bežne dostupné. Pri návšteve krajiny tohto typu sa okamžité dostavia výrazné emócie, neskrývaný obdiv, ale aj určité porovnávanie. Čo však môžeme považovať za skutočne exotické? Cestovné agentúry tak označujú väčšinu vzdialených destinácii s výnimkou krajín starého kontinentu. Zoznam zahŕňa zaujímavé lokality Ázie (Singapúr, Malajziu, Indonéziu, Indiu, Thajsko a Vietnam), tropické ostrovy plné slnka (Seychelly, Maledivy, Maurícius, Kapverdy) alebo štáty rozprestierajúce sa v Latinskej Amerike. Medzi ne patria napríklad Mexiko, Brazília, Argentína, Dominikánska republika a Chile. Zájazdy do Afriky sú ponúkané len veľmi zriedkavo a to z viacerých dôležitých dôvodov. „Čierny kontinent” je známy kvôli vládnej a politickej nestabilite a v niektorých prípadoch i nie príliš zdravej klíme. Ani krajiny arabského sveta nemožno považovať za prednostne odporúčané, no cestovatelia radi objavujú aj čaro týchto destinácií.

Keď sme si už miesto našej vysnívanej dovolenky napokon vybrali, čaká nás vzrušujúca cesta lietadlom, loďou, prípadne iným dopravným prostriedkom. Pred odchodom si v mysli už tradične predstavujeme rozmanité obrazy, krásy novej krajiny, zaujímavé miestne pamiatky, nekonečné pláže, tyrkysové more i dlhočizné palmy. Realita sa našťastie so snami a túžbami väčšinou zhoduje. Komfortné ubytovanie nájdeme v luxusnom rekreačnom rezorte, personál štvorhviezičkového, prípadne päťhviezdičkového hotela nám splní, čo nám vidí na očiach. vidí. Pre niekoho je práve toto obraz ideálnej, bezstarostnej dovolenky.

Každý z nás je však iný a to čo považuje za úžasné jeden, nemusí vyhovovať tomu druhému. Niekto môže napríklad túžiť po výraznej dávke vzrušenia a adrenalínu a na základe toho si aj zvolí miesto budúcej „dovolenky“. Vyberá sa tak do oblastí, ktoré sa zdajú byť na prvý pohľad nedostupné a civilizáciou nie príliš obývané. Cestovateľ – dobrodruh neraz zachádza do extrémov, pretože pri dlhej a namáhavej chôdzi, prekonávaní prekážok alebo pri lezení po skalách musí vynaložiť značné množstvo úsilia a energie. Je to fyzicky náročnejšia dovolenka, ktorá však napriek tomu, že ponúka menej odpočinku a relaxu, môže pôsobiť na dušu a zmysly rovnako obohacujúco. Pre tých, ktorí majú odvahu a dobrodružstvo v srdci, sú cesty do nehostinných polárnych oblastí Arktídy a Antarktídy zaujímavým zážitkom. Niekedy však postačí aj zdolávanie nástrah Severnej Ameriky, Škandinávie alebo rozľahlého Ruska. Snehom posypané vrcholce masívnych hôr pôsobia na niektorých cestovateľov skutočne vzrušujúco a príjemne. Krajiny s teplejšou klímou sú zase ideálne pre odreagovanie sa športovými aktivitami, napríklad potápaním alebo plávaním. Jednotlivé oblasti sveta sú typické premenlivým počasím, východná Ázia často hrozí v istých ročných obdobiach výdatnými monzúnovými dažďami, naopak v Spojených arabských emirátoch alebo Bahrajne si dosýta užijete slnečných lúčov s minimom vlahy. November je ideálnym mesiacom pre potápanie sa v ďalekej Austrálii, Thajsko je zase lepšie navštíviť vo februári alebo v marci.

Treťou, pravdepodobne najzvláštnejšou formou dovolenky je návšteva ďalekej krajiny kvôli tzv. vyššiemu cieľu. Nejedná sa teda o vycestovanie s úmyslom odpočinku, ale so zreteľom na spoznávanie, podporu a ochranu tamojšej kultúry a prírody. Nie zriedkavá je aj pomoc v oblasti životného prostredia. V poslednom čase sa v týchto záležitostiach angažujú prevažne vplyvní a úspešní ľudia. V ich duší tak ostáva príjemný pocit z dobre vykonanej práce. Dlhé týždne mimo domova trávia napríklad zamestnaní chovom a krotením vzácnych divých koní v Amerike alebo obetujú svoju energiu a čas zabezpečovaním kvalitnej starostlivosti pre slony v Thajsku. Ďalší dávajú zase prednosť skúmaniu možností života morských korytnačiek v Kostarike, prípadne čoraz vzácnejších nosorožcov v Afrike. Oddávajú sa teda tzv. extrémnej rekreácii.

Nech ste už priaznivcom ktorejkoľvek formy dovolenky, je zrejmé, že každá má isté svojské čaro. Najpríjemnejšie a najbezstarostnejšie prirodzene vyznieva tzv. exotická dovolenka, kde sa cestovateľ necháva rozmaznávať, pričom nemusí vyvíjať výraznejšiu energiu ani zvláštne úsilie pre rozmanité aktivity.

Marcel Letko                                                    Photos: ISIFA

www.exsus.com