Autentické príbehy, nadčasové témy

Odskočte si do Škótska

0

Odskočte si do Škótska

Škótsko je skvelým tipom na predĺžený víkend. Skvelo vám tu prečistí hlavu plnú starostí. Je to jedna zo štyroch krajín, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Hlavným a druhým najväčším mestom Škótska je Edinburgh, ktorý je zároveň jedným z najvýznamnejších európskych finančných centier. Najväčšie mesto Škótska je však Glasgow.

Isto poznáte filmy Highlander s Christopherom Lambertom, ktorému dominovala úžasná príroda a kamenné hrady, alebo príbeh o národnom hrdinovi Wiliamovi Wallaceovi „Brave Heart” s Melom Gibsonom a čarodejníkovi Harrym Potterovi. Zámky v Škótsku, ktorých je veľa, symbolizujú  krvavú, romantickú minulosť, sú roztrúsené po celej krajine. Škótske kráľovstvo bolo nezávislým štátom až do 1. mája 1707, kedy napriek protestom v celej krajine podpísalo Zákon o únii a vytvorilo tak politickú úniu s Anglickým kráľovstvom – kráľovstvo Veľkej Británie. Škótsko má doodnes samostatný právny systém, nezávislý od Anglicka. Dokonca si v troch bankách vydáva svoje libry, ktoré platia všade na ostrovoch, ale banky na Slovensku ich odmietajú prijať.

Škótsko je krajinou vlny, whisky, piva a premenlivého počasia. Je možno atraktívnejšie pre pánov, kvôli prítomnosti mnohých páleníc hádam najznámejšej whisky na svete. Whisky je ich národný nápoj „uisge beatha” v gaelštine, alebo voda života po našom. Veď len z údolia  Great Glen ich je veľa, Glenlivet, Glenmorangie, Glenfiddisch, dá sa menovať donekonečna a zlomiť si jazyk.
Letecký spoj z Bratislavy letí do Edinburgu. Hlavné mesto bolo až druhým v poradí, ktoré sme spoznali. Naša cesta viedla najskôr autobusom do Glasgowa, kde študuje náš dlhoročný kamarát na Kráľovskej univerzite históriu. Bol nám skvelým sprievodcom po Glasgowe.

Škótske podnebie je nestále. Za jeden deň zažijete aj tri striedania počasia. Od ranného slnka, cez zatiahnuté doobedie s vetrom , neskoršie dážď, ktorý vystrieda silné slnko. Ak ste zo stredu Európy, tak máte problém čo na seba. My sme boli častokrát naobliekaní vo svetroch aj bundách, pričom mnohé domáce ženy a muži naboso vo „flip-flopkách”, s krátkymi rukávmi,  rovnako aj deti.

Skladba škótskej kuchyne je rovnako svojrázna, ako ich počasie. S úžasom napísaným vo vašej  tvári sledujete, čo vám prinesú na tanieri v rámci tradičných škótskych raňajok. K nim patrí šunka, slanina, párok, omeleta, alebo volské oko, pečená fazuľa v rajčinovej šťave, grilovaná rajčina, šampiňóny, toasty a hagis, čo je najslávnejšia tamojšia špecialita – okorenené ovčie vnútornosti v črievku, asi ako naša krvavnička. Videla som tento komplet pojedať aj dámy, no každopádne po pravidelnej konzumácií škótskych tradičných raňajok by určite Slovenkám bolo asi nutné po čase vybudovať väčšie vchody do vlastných domov.
Posilnení do nepohody sme sa vybrali spoznávať centrum Glasgowa. Zmes úchvatných budov  nás nútila premýšľať nad tým, či sa pohybujeme v tajomnom svete čarodejníckej školy Rokfort. K zaujímavým patrili aj škótske kostoly, ktoré dali postaviť šľachtické rodiny, pričom ich chod financovali. K perličkám určite patrí aj informácie, že pokiaľ  členovia klanu usúdili, že kostol už financovať nebudú, mohli v ňom zriadiť čokoľvek. O tom svedčí aj skutočnosť, že v hlavnej lodi jedného z kostolov sa dnes nachádza výčap, keď lode sú rozdelené na pohodlné kóje, bočné kaplnky na separé kútiky a v podzemí duní diskotéka. Nech sa páči, vstúpte.

Na to, aby ste spoznali celé Škótsko, potrebujete minimálne týždeň. My sme tu boli necelé štyri dni. Z priemyselnejšieho Glasgowa sme cestovali späť do Edinburgu.
Toto niekoľko úrovňové mesto s kopou zelene vynechať nesmiete, ostatne ponúka viac pre oči turistov, ako Glasgow. Z každého kameňa na človeka dýcha kus histórie. Keď vstúpite do majestátneho kamenného hradného areálu na kopci nad mestom, pod vami sa rozprestiera Edinburg ako na dlani. Zvláštne je, že domy majú skoro rovnakú výšku, nič mimoriadne  nevkusne neprečnieva. Centrum lemuje množstvo stánkov so suvenírmi, ktorým dominujú symboly krajiny – známe  tartanové kilty. Tartan je vlnená látka so špeciálnymi károvanými vzormi, pričom každý vzor symbolizuje niektorý zo škótskych klanov. Každý klan má svoj vlastný vzor, znázornený na  pánskej sukni.
Okrem pamiatok, suvenírov, atmosféry či prostredia ma zaujal aj príbeh o malom Skyeteriérovi s menom Booby, ktorý štrnásť rokov verne strážil hrob svojho pána. Má aj svoju sochu a je pochovaný na cintoríne vo štvrti Greyfriars. Mimochodom, v neďalekom Elephant House sa narodil aj Harry Potter. Barov, reštaurácií a obchodov je tu veľa, veď vravím, je tu viac „šmé” na turistov.

Škótsko je krásna krajina, ktorá ponúka množstvo nevýslovných krás a určite si získa každého, kto ju navštívi. Ja som sa s ňou zoznámila iba letmo, ale verím že sa raz budeme mať tú príležitosť zoznamovať sa dlhšie.

Paťa Madajová                Photos: Paťa Madajová, ISIFA

www.visitscotland.com
www.edinburgh.org
www.seeglasgow.com